Pocta Palachovi. Z Jablonec má zlatou minci

Čtyřdílná minisérie České mincovny nazvaná „Cesta za svobodou“ připomíná události, které se odehrály v roce 1989 – před 30 lety – a vedly k pádu komunistického režimu. První zlatá mince shá ještě dále do historie a je věnována Palachovu týdnu.


Čtyřdílná minisérie České mincovny nazvaná „Cesta za svobodou“ připomíná události, které se odehrály v roce 1989 – před 30 lety – a vedly k pádu komunistického režimu. První zlatá mince je věnována Palachovu týdnu.

Pietní akt, který měl připomenout 20. výročí sebeupálení Jana Palacha, sice disidentské skupiny oznámily, ale režim ho nemínil povolit. Na několik tisíc lidí, kteří se 15. ledna 1989 shromáždilo na Václavském náměstí, proto poštval represivní složky. Dříve v podobných případech hrubá síla fungovala, ale tentokrát bylo všechno jinak. Nasazení obušků, slzného plynu, vodních děl, psů a obrněných vozů spustilo nečekanou protestní lavinu a výbuch vzdoru proti komunistické moci vydržel sedm dní.

Navzdory brutalitě Veřejné bezpečnosti a Lidových milicí se tisíce lidí nebály opakovaně riskovat své životy i svobodu, což překvapilo nejen komunistické představitele, ale i zástupce disentu. (To vše probíhalo paradoxně ve chvíli, kdy českoslovenští vládní činitelé podepisovali ve Vídni dohodu, ve které se zavázali k respektování lidských práv.) Ani ukončením protestů však „Palachův týden“ neskončil – nesmyslná brutalita a následné perzekuce radikalizovaly dosud klidnou společnost a lidé se konečně přestávali bát…

Reverzní strana pamětní mince z ateliéru medailéra Vojtcha Dostála předkládá tvář Jana Palacha ve zjednodušených konturách. Na ni jsou umístěny nápisy „PALACHŮV TÝDEN“, „15. 1. – 21. 1. 1989“ a „VĚRNI ZŮSTANEME“, jejichž rozložení evokuje československou vlajku.

(LZ)


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE