Policie vyšetřuje údajné drsné týrání krav. Aktivisté zachytili na video skot brodící se v půlmetrové vrstvě hnoje

Spolek Hlas zvířat předal Libereckým Zprávám i policii videozáznam, který ukazuje skot brodící se v půlmetrové vrstvě hnoje. Mladší telata se do výkalů boří téměř po břicho. „V takto alarmujícím stavu byla zvířata držena i přesto, že společnost, které uvedené hospodářství patří, získala k dnešnímu dni více než 60 milionů korun dotací,“ tvrdí předsedkyně Hlasu zvířat Tereza Plicka. Věc již pro podezření z týraní zvířat začala vyšetřovat policie.


„Obdrželi jsme prostřednictvím našeho formuláře oznámení, že by se v budově v dezolátním stavu mělo nacházet větší množství krav brodících se po kolena ve výkalech. Bez možnosti stoupnout si do suchého místa. Od oznamovatele jsme získali i fotodokumentaci,“ informovala Liberecké Zprávy Tereza Plicka.

Začátkem srpna proto podle ní sepsali obsáhlý podnět k prošetření případu týrání zvířat na Českolipsku. Adresátem byla Krajská veterinární správa a další instituce. Po zhruba měsíci obdrželi od městského úřadu odpověď: před zahájením správního řízení svolává místní šetření a ústní jednání spojené s místním ohledáním.

Úřad tak podle Plicky o kontrole s velkým předstihem vyrozuměl také chovatele i vlastníka nemovitostí o chystané inspekci. „A tím jim poskytl téměř měsíc k tomu, aby odstranili důkazy a odvezli zvířata na jatka. Měli jsme důvodnou obavu, že se podezřelí pokusí zahladit stopy své trestné činnosti. Rozhodli jsme se zjistit na místě stav věcí. Po necelém měsíci ode dne, kdy jsme obdrželi upozornění a fotografie, byl stav stejný, ne-li horší. Zvířata se stále brodila ve vlastních výkalech a mladší telata se do výkalů bořila téměř po břicho. Přístup k vodě byl na tak značný počet zvířat velice omezený. Téměř polovina zvířat neměla ušní známky. Na základě uvedených zjištění a rozsáhlého šetření podala naše organizace Hlas zvířat trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat, zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie,“ dodala.

„Nemorální využití dotací“

„Když odhlédneme od obrovského utrpení, které chov v těchto podmínkách působí zvířatům, je naprosto nemorální i vůči občanům České republiky, že jsou dotace využívány pro chov zvířat v takovýchto podmínkách,“ podotknul advokát Robert Plicka z advokátní kanceláře Plicka & Partners, která kauzu řeší.

Společně s trestním oznámením odeslali ochránci zvířat i další urgence odpovědným orgánům. „Nicméně dle zákona je nutné chovatele a vlastníka nemovitosti o šetření předem vyrozumět. Další kontrola z České plemenářské inspekce a Krajské veterinární správy byla naplánována na čtvrtek 5. září. Chovatel i vlastník nemovitosti tak prokazatelně obdrželi informaci o šetření a Hlas zvířat pojal podezření, že se budou snažit důkazy o protiprávním jednání neprodleně odstranit. Proto jsme si nechali ověřit stav na místě. Bylo zjištěno, že v místě probíhá velký úklid jen pár hodin po nahlášení kontroly. Úklidu se mělo účastnit přinejmenším osm mužů, kteří měli k dispozici tři traktory a další techniku, a v průběhu dopoledne bylo odvezeno několik desítek valníků s výkaly. Spolupracovníci organizace, kteří stáli na veřejném pozemku, aby tuto činnost zdokumentovali, čelili v průběhu dne slovním výhrůžkám i náznakům fyzického napadení a zničení mobilních telefonů a kamer,“ tvrdí Tereza Plicka.

Šetření v kravíně prováděla i Státní veterinární správa, týrání zvířat ale neodhalila.

Veterináři video pro svá šetření nemohou použít. „To bychom museli na místě zdokumentovat my,“ řekl ČTK krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Roman Šebesta.

Podnět ke kontrole podle něj obdrželi už na začátku srpna. Na kontrolu se vydali 7. srpna, dovnitř se ale po dohodě s chovatelem dostali až o týden později. „Všechen hnůj byl vyklizen, bylo nastláno, zvířata měla vodu, takže máme zdokumentované, že v době naší návštěvy 14. srpna už životní podmínky byly dobré,“ uvedl Šebesta. Veterináři podle něj zjistili jediné pochybení, a to, že některé krávy neměly identifikační známky na uších. Kvůli tomu s chovatelem zahájí správní řízení. „Vydali jsme zvláštní opatření chovateli, že se zakazuje přemisťování zvířat,“ řekl. Při kontrole minulý týden nezjistili veterináři, že by ho porušoval. „Za nás to bylo v pořádku,“ dodal Šebesta.

Spolek Hlas zvířat se ovšem odkazuje i na video, jež se datuje k 1. září, což by znamenalo, že se podmínky opět razantně zhoršily.

Policie již věc začala prověřovat.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE