Politická glosa: Budoucí vládní koalice? ANO, ODS a Starostové. Nejspíš bez primátora Kroupy, který odměnou za vyřešení jeho problémů uvolní místo někomu z ODS

Ptáte se, co se stalo na jablonecké radnici? Hlasy ANO, ODS a SLK byli z rady města odvoláni dva moji kolegové ze Společně pro Jablonec – náměstek pro ekonomiku a majetek Štěpán Matek a uvolněný radní pro územní a strategické plánování a participaci Petr Klápště, kteří měli na starost klíčové agendy související s řetězcem problémů primátora Milana Kroupy (ANO) – toho, který nedávno jako jednatel své firmy GREPA vypínal a zapínal městský kamerový systém.


Boj o jabloneckou radnici. Foto: Jan Stránský

Právě Štěpán a Petr spolu s radními za Piráty začali intenzivně řešit primátorův střet zájmů a rozkrývat všechny souvislosti, když se ukázalo, že primátor některé problémy schválně neřeší (jako jednatel GREPY – geodetické zaměření a platby městu za umístění datových kabelů v pozemcích města) a jiné naopak intenzivně řeší ve svůj prospěch (jako primátor úkol daný zastupitelstvem – vyřešení pochybné pohledávka GREPY vůči městu z titulu provozu městského kamerového systému).

Vele jako primátor?

Koalice tím definitivně padla, a to kvůli důslednému zneužívání střetu zájmů ze strany primátora. Zajistily to hlasy ANO, ODS a Starostů, tedy budoucí vládnoucí koalice, která ale bude nejspíš bez primátora Kroupy, který odměnou za vyřešení jeho problémů uvolní místo někomu z ODS (asi Miloši Velemu).

Při nástupu do funkce primátor slíbil, že se funkce jednatele ve firmě vzdá, ale ani po 9 měsících to neudělal a ani firmu neprodal (nejspíš T-Mobilu, aby mohl vybudovat 5G síť). Potřebuje totiž nejdřív zlegalizovat datové kabely v pozemcích města, přičemž většina z nich byla uložena na černo s vědomím bývalého náměstka Miloše Veleho, lídra ODS a nyní generálního ředitele a předsedy představenstva firmy TELMO, která postavila městský kamerový systém, za jehož provoz v posledních letech si teď GREPA od města trochu nepochopitelně nárokuje 5, resp. 2 miliony korun bez DPH (prodá-li firmu před vyplacením této obtížně dobytné pohledávky, tak o to levněji).

Jakub Macek
zastupitel za Společně pro Jablonec


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE