Politická reakce: Piráti víc řeční, než uvažují a činí

Vyjádření předsedy oblastní organizace hnutí ANO Jablonec nad Nisou Stanislava Říhy k rozhovoru Libereckých Zpráv s krajským šéfem Pirátů Ondřejem Kolkem: Jsem rád, že Pirátům sebevědomí nechybí i po fiasku v Jablonci nad Nisou, kde se bohužel ukázalo (a rozhovor s panem Kolkem to podtrhuje), jak to s Piráty je. Bohužel víc řeční, než uvažují a činí. Snad se z toho ponaučí a na kraji, když se tam dostanou, budou fungovat jinak, a to především racionálně, projdou nějakou sebereflexí a přestanou hledat viníky ve svém okolí.


Jablonec nad Nisou. Foto: Jan Stránský

Rád také čtu, že nemají malé cíle. Z vlastní zkušenosti z jablonecké koalice bych jim ale doporučil, ať se raději drží při zemi. Když se totiž ohlédnu zpět, moc konkrétních počinů, které by ocenili obyvatelé Jablonce, bohužel nevidím. Mohl bych si vybrat příklad křižovatky Poštovní a Budovatelů, ale to byl velký úkol a zpackat ho by bylo snadné pro kohokoliv. Jasně, vina se dá hodit na jablonecké podnikatele… Já ji tedy vidím i jinde.

Jsou ale daleko menší a procesně jednodušší záležitosti… ani ty se nepodařilo zrealizovat. Přestože jsme je měli jako bývalí koaliční partneři v programu a všichni jsme je podporovali. Třeba jedno umělecké dílo umístěné do veřejného prostoru ročně, vzpomínáte? To se stihnout dalo, ale ani to se neudělalo. V září sice původní koalice padla, ale nezačala jakákoliv příprava, povolovací řízení, nic. Jen řeči.

Jak to bylo s tehdejším primátorem Milanem Kroupou, ukáže čas. Chápu, že byli Piráti z celé situace rozčarovaní a museli celou věc nějak řešit. Nechápu však, proč se diví, jak to celé dopadlo. Veřejně deklarovali, že už nechtějí být v koalici s ANO s ani bez Kroupy, ale zároveň ne s ODS. Co tedy opravdu chtěli??? Dodnes mi je záhadou. Pan Kolek v rozhovoru uvádí, že se tak ukázalo, že ze svých zásad a slibů nesleví. Aha… a nechali ODS, aby se v Jablonci vrátila k moci. Sám přitom připouští, že původní koalice na podzim 2018 vznikla právě kvůli tomu, aby se v Jablonci něco konečně změnilo, resp. skončila dlouholetá vláda ODS, která je v Jablonci cítit na každém kroku. Utekli raději do opozice místo toho, aby hledali nějaké konstruktivní řešení.

A ještě malý dovětek. S ohledem na to, jak se Piráti chovali k Milanovi Kroupovi (nehledě na to, jestli a jak moc selhal… to musí posoudit někdo jiný) přeji Starostům pro Liberecký kraj, aby soudní proces s Martinem Půtou skončil co nejdříve. Při vší úctě ke stávajícímu hejtmanovi si jinak nedokážu představit, při té vší transparentnosti (což musí ctít všichni ostatní, Piráti už tolik ne), jak by Piráti a SLK fungovali v jedné spolehlivé!!! koalici. O tom pan Kolek v rozhovoru ale nemluví… Nepředbíhejme však, uvidíme, jak rozdají karty voliči… i ti, které v rozhovoru pan Kolek uráží. Možná by stálo za to občas vykouknout ze své sociální bubliny ven…

I pro jablonecké hnutí ANO byly poslední měsíce velikou školou a zkouškou. Utrpěli jsme i vlastním přičiněním mnoho ran, které se budou hojit dlouho. Koalice s Piráty se jeví jako problematické napříč republikou. Není to jenom otázka Jablonce nad Nisou. Mám mezi Piráty a jejich podporovateli přátele, jako jednotlivci jsou fajn, ale když dají hlavy dohromady, tak to aspoň zatím, prostě nefunguje.

Stanislav Říha
předseda oblastní organizace hnutí ANO Jablonec nad Nisou


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE