Politická reakce: Znalost potřeb lidí? Pro nás základní nutnost, pro ODS vyhazování peněz

Reakce náměstka Roubíčka ukazuje, v čem se liší přístup jeho, potažmo ODS, od mého, potažmo Společně pro Jablonec, k potřebám občanů a k pravdě a lži v politice.


Jablonec nad Nisou. Foto: Jan Stránský

Náměstek Roubíček ve snaze zveličit náklady uvádí nepravdy, které lze přitom snadno ověřit (autor reaguje na TYTO texty - pozn. red.). Z grantové žádosti jasně vyplývá, že žádná externí firma neměla strategický plán zpracovávat a další náklady by rozhodně nevznikly. Proč bychom taky potřebovali externí firmu, když jsme na to angažovali zaměstnance? Navíc bych doplnil své zkušenosti z řady strategických plánů, které jsem dělal pro města a obce. A činnost Místní agendy 21 zavedená v roce 2009 skončila v roce 2014 vyřazením Jablonce pro neplnění kritérií - jak lze dohledat ve veřejném registru MA21.

Vršení lží vytváří zákeřné prostředí

Pan náměstek navazuje na své nepravdivé odůvodnění zrušení architektonické soutěže na zázemí okolí přehrady. Předpokládá asi, že většina občanů si nic z toho neověří a lež nepozná. A tak to také obvykle je a očernění politického konkurenta postavené na „fake news” má úspěch. Krátkodobě je to mnohem účinnější strategie, než se držet faktů a pravdy. Ale dlouhodobé vršení lží vytváří zákeřné prostředí, ve kterém se špatně pracuje a žije. A dle mého názoru má v politické diskuzi mít místo zdůraznění odlišností v interpretacích a názorech, ale lživá fakta jsou prostě přes čáru.

Reakce také potvrzuje, že náš zájem o potřeby a názor občanů je opravdu různý. My chceme dát šanci promluvit i těm, kteří si netroufnou mluvit před plným sálem. Kteří neví tak dobře, „jak to chodí”, aby se ozvali sami. Proto potřebujeme u nových projektů diskuzi hned na začátku, a to v menších skupinkách, příjemně a profesionálně vedenou, bez mikrofonů a formální atmosféry. Věnovat pak 120 až 180 minut jednomu projektu s těmi, které ovlivní, dává smysl. Stejně jako dává smysl vědět dobře, kde lidé tráví čas v zeleni a je tam třeba sekat trávu nakrátko, a kde naopak ne a mohlo by se tam sekat méně.

Proto jsme také navíc umožnili obyčejným občanům navrhovat drobné změny ve veřejném prostoru v participativním rozpočtu, jak to už léta dělají v Semilech a od letoška začnou i v Liberci. Jen nové jablonecké vedení jde opačným směrem a tuto možnost pro další rok ruší. Rozhodnutí jsou na nás politicích, občané je za nás neudělají. Pro nás ve Společně pro Jablonec je znalost potřeb občanů zásadní podmínkou pro kvalitní projekt a rozhodnutí, pro náměstka Roubíčka a ODS vyhazování peněz.

Petr Klápště, zastupitel za Společně pro Jablonec


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE