Politický převrat. ODS se vrací a navrhuje na funkci primátora bývalého dlouholetého starostu Čeřovského

Novým primátorem Jablonce nad Nisou se po revolučních událostech uplynulého týdne zřejmě stane Jiří Čeřovský z ODS. Město už jako starosta vedl v letech 1994–2006. Nominaci Čeřovského dnes večer oznámili jablonečtí občanští demokraté. Potvrzují se tím spekulace, že se do vlády druhého největšího města Libereckého kraje vrací vítěz voleb, ODS. Z rady tak patrně vypadnou Piráti i hnutí Společně pro Jablonec. Dosud vládli městu spolu s ANO. Odmítli ovšem podpořit Babišova primátora Milana Kroupu, který je ve střetu zájmů. Hejtman Martin Půta k tomu Libereckým Zprávám napsal: „Koalice ANO a ODS možná se Švarcem a Žurem, ale bez SLK.“ A dodal: „Pokud tohle celé nemá skončit hůře, než to bylo, je nutné počítat s vítězem voleb a zároveň jednoznačně vyřešit střet zájmu, problém kamerového systému a kabelů uložených bez uzavřených smluv. A to půjde lépe bez pana primátora než s ním.“


Budoucí primátor Jiří Čeřovský? Foto: archiv LZ

„Místní rada ODS se na dnešním jednání usnesla, že jako vítěz komunálních voleb 2018 zahájí vyjednávání o novém vedení města se všemi zastupitelskými subjekty. Místní rada zároveň navrhuje Jiřího Čeřovského na funkci primátora statutárního města Jablonec nad Nisou,“ uvedl Boris Pospíšil, místopředseda místního sdružení ODS Jablonec.

Podle kuloárních informací by měl současný primátor Milan Kroupa (ANO) uvolnit svůj post občanským demokratům. A to výměnou za to, že nová jablonecká vláda vyhoví jeho požadavkům. Kroupa chce kromě jiného po městu dva miliony za to, že mu Jablonec údajně neplatil za provozování kamerového systému.

Nejasná je jeho další politická kariéra. Spekuluje se o tom, že obsadí post jednoho z náměstků. Vyloučit ale nelze ani variantu, kdy ODS bude při vyjednávání o budoucí vládě požadovat, aby se v novém vedení magistrátu vůbec neobjevil.

Dosavadní koalice v Jablonci nad Nisou se rozpadla. Hlavní příčinou byl spor o střet zájmů primátora Milana Kroupy (ANO), ale i dlouhodobé neshody uvnitř koalice tvořené ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou Budoucnost. Za pomoci hlasů opozičních občanských demokratů a Starostů pro Liberecký kraj zastupitelé odvolali dva radní zvolené za Společně pro Jablonec. Primátor uvedl, že další spolupráci s nimi si neumí představit.

I hlasy ODS a Starostů byl z městské rady odvolán uvolněný radní pro rozvoj Petr Klápště a náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek. Odvolání Klápště navrhoval lídr ODS Miloš Vele, zároveň se zrušením pozice uvolněného radního s odůvodněním, že za volební období přijde působení jeho a jeho odboru na 14 milionů korun. „Myslím, že ty peníze umíme použít lépe,“ řekl Vele. Zastupitelé odvolali také náměstka pro ekonomiku Štěpána Matka, návrh podal Stanislav Říha (ANO).

Přestože na jednání několikrát zaznělo, že se ANO dohodlo s ODS a Starosty, Kroupa to popřel. Odmítá i vytvoření nové koalice, byť by mu spojení s oběma stranami zajistilo pohodlnou většinu 18 z 30 hlasů v zastupitelstvu. „Já nechci být členem žádné koalice, já chci, aby se na vedení města jednoznačně podílelo celé zastupitelstvo. Ať si zastupitelstvo zvolí členy rady a vedení města,“ řekl primátor. Zástupce Pirátů Jakub Chuchlík řekl, že se s koaličními partnery z SPJ dohodl, že pokud někdo z nich bude odvolán, ostatní ve funkci setrvají. Hlavním důvodem je dotažení auditu kamerového systému. Proto se nyní rezignovat nechystá.

Střet zájmů primátora Kroupy spočíval v tom, že se v pozici jednatele společnosti GREPA Networks domáhá zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá také odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE