Pozor při cestách do Polska. Policie je nově na řidiče přísnější, pokuta hrozí i za sundání rukou z volantu během kontroly

V Polsku začala platit přísnější pravidla pro motoristy. Logicky se týkají i českých řidičů, a to nejen šoférů kamionů, ale rovněž řidičů, kteří k severním sousedům jezdí ve velkém množství například za nákupy nebo na vánoční trhy.


Foto: archiv LZ

„Policisté jsou nově oprávněni zadržet řidiče a provést kontrolu prakticky kdekoliv, a to i na místě, kde je zákaz zastavení a stání, samozřejmě pod podmínkou neohrožení silničního provozu. Kontrola tedy bude možná například i na chodnících nebo na autobusových zastávkách,“ vysvětluje liberecká policejní mluvčí Ivana Baláková.

Příslušník policie se podle ní nyní také nemá povinnost legitimovat před provedením dechové zkoušky.

„Policisté budou nově kontrolovat stav počítadla ujeté vzdálenosti vozidla, o kterém provedou záznam do centrálního systému evidence vozidel. To se týká rovněž vozidel převážených na tažném zařízení. V případě pochybností má policie oprávnění vydat příkaz k podrobení vozidla detailní technické kontrole. Kontrolu tachometru je oprávněn provést příslušník policie, inspektor inspektorátu silničního provozu, příslušník vojenského četnictva, pohraniční stráže a daňového úřadu,“ vypočítala policistka Baláková.

Jak dodala, polský policista je teď oprávněn uložit pokutu ve výši 500 polských zlotých (přibližně 3 000 českých korun) za neuposlechnutí příkazu během prováděné kontroly nebo za ztěžování kontroly například porušením příkazu setrvání rukou na volantu nebo nehybného setrvání na místě řidiče a neopouštění vozidla. V soudním řízení je možné za tento přečin uložit trest ve formě pokuty ve výši 3 000 polských zlotých (18 000 českých korun).

Inspektoři životního prostředí jsou rovněž v případě jakýchkoliv pochybností oprávněni odstranit zajišťovací plomby na převáženém nákladu a kontrolovat vozidla převážející odpad.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE