Právník DPMLJ doporučil žalobu na primátora Kroupu kvůli výrokům ve sporu kolem financování tramvajové linky č.11

Právní zástupce Dopravního podniku měst Liberec a Jablonec n.N. (DPMLJ) doporučil vedení společnosti podat žalobu na jabloneckého primátora Milana Kroupu (ANO) kvůli některým jeho výrokům na adresu současného managementu a předsedu představenstva Michala Zděnka.


Primátor Kroupa začátkem týdne na tiskové konferenci mimo jiné označil šéfa DPMLJ za osobu, které se nedá věřit. Zpochybňoval jeho kompetence a také prohlásil, že dopravní podnik si podle něj platí za mediální výstupy (články a informace pozn. redakce) v médiích. To ale šéf DPMLJ Zděnek stritkně odmítá. Zároveň se ale zatím nepřiklání k názoru právního zástupce, aby podnik jabloneckého primátora žaloval.

„Právní zástupce nám doporučuje Kroupovy výroky vůči DPMLJ žalovat. Během dvou týdnů se rozhodneme. Možná si necháme udělat ještě dodatečné právní stanovisko," uvedl dnes v reakci na některé informace v médiích manažer DPMLJ Michal Zděnek.

Spor mezi městem Jablonec n.N., který je výrazně minoritním akcionářem DPMLJ, a vedením podniku, trvá už několik měsíců. V posledních dnech se vyhrotil  "mediální přestřelkou" kvůli financování tramvajové linky č.11 mezi Jabloncem n.N. a sousedním Libercem.

DPMLJ kritizoval vedení města Jablonec n.N. za to, že letos zatím nepřispělo na provoz tramvajové linky č. 11 ani korunu. Primátor Kroupa na úterní tiskové konferenci nicméně oznámil, že město o den dříve poslalo na účet Liberce první 3 miliony korun. Dva miliony jako doplatek za měsíce leden a únor, třetí jako zálohovou platbu na březen.

Na provoz trati, která spojuje obě sousední města, chybí peníze. DPMLJ a město Liberec jako jeho většinový akcionář po Jablonci n.N. požaduje letos více než dvakrát tolik peněz. Zatímco až doposud Jablonec přispíval na linku zhruba 12 milionů ročně, nyní by měl hradit bezmála 24 milionů.

„Je to pro nás nepříjemná situace. Nejsme rozhodně ve stavu, kdy si můžeme dovolit linku dotovat ještě za Jablonec,“ řekl před časem odbornému portálu zDopravy.cz zástupce DPMLJ Martin Pabiška. Portál zároveň upozornil, že Jablonec na provoz tramvaje letos stále nemá uzavřenou s DPMLJ smlouvu. „Odmítají o ní jednat,“ řekl webu zDopravy.cz Pabiška z DPMLJ.

Vedení Jablonce n.N. nicméně v úterý oznámilo, že první tři miliony, tedy částku, která odpovídá původní dohodě města s DPMLJ a Libercem, už poslalo.

„Nakládáme s veřejnými prostředky. Proto je nepřípustné, aby město vyplatilo požadovanou částku (cca 23,5 milionů pozn.red.) bez jakéhokoliv právního základu a bez přesného položkového rozpočtu. Jablonec byl a je připravený se na provozu tramvajové linky podílet. Musíme ale vědět, za co platíme," řekl jablonecký primátor Milan Kroupa (ANO).

Zároveň ale mimo jiné prohlásil, že současného manažera DPMLJ Michal Zděnka považuje za osobu, které se nedá věřit. A upozornil na řadu útoků, které podle něj zástupce společného dopravního podniku obou měst Michal Zděnek použil především v médiích.

„Dopravní podnik tím vráží klín mezi obě města. A ty mediální výstupy má podle mého názoru zaplacené,“ řekl před novináři primátor Kroupa.

Předseda představenstva DPMLJ Zděnek dnes v reakci pro Liberecké Zprávy uvedl, že: „Osobní útoky pana Kroupy vůči mé osobě a představenstvu DPMLJ beru s rezervou. Vnímám to jako jednostranný a zúžený pohled místního politika bez patřičné úrovně odborného vzdělání, relevantních zkušeností, a rozhledu v dané oblasti. A dále se tím nechci zabývat.“

Na otázku, zda se on sám přikloní k doporučení právního zástupce společnosti podat na jabloneckého primátora žalobu, Zděnek odpověděl: „Mně osobně se to moc dělat nechce, máme v DPMLJ spoustu důležitější práce, než se utápět v pomluvách nedůvěryhodných osob. Musíme si o tom promluvit v rámci vedení.“

Tramvajová trať mezi oběma městy prošla v posledních letech rozsáhlou modernizací za evropské peníze. A to včetně úseku na území Jablonce nad Nisou. Je to nejdelší meziměstská tramvajová linka v ČR. Měří přibližně 13 kilometrů. V provozu je od roku 1955.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE