Před Vánocemi bude pokračovat soud s hejtmanem Půtou

Datum: 9. - 13. 12. 2019. Předseda senátu: Mgr. Petr Neumann. Obžalovaný: Bc. Martin Půta a spol.. Lakonické konstatování na justiční úřední desce konstatuje, že ještě před Vánocemi bude v Liberci pokračovat soud s hejtmanem Martinem Půtou (SLK). Spolu s ním je obžalováno ještě dalších 12 lidí a čtyři firmy.


Podle původního plánu měly v soudní síni zaznít další policejní odposlechy telefonních hovorů, které žalobce považuje za klíčový důkaz, již v září. Nakonec se tak stane až začátkem prosince, kdy má senát v projednávání složité kauzy pokračovat. Státní zástupce v případu žaluje celkem 13 osob a čtyři firmy, kterým hrozí tresty od 5 do 12 let.

Spletitý případ se týká dotací téměř za 100 milionů korun. Jednalo se o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Peníze ani na jeden z projektů nakonec nebyly vyplaceny.

Podle obžaloby měl hejtman dostat úplatek 830 000 korun v souvislosti s rekonstrukcí kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod údajně zajistil, že projekt zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Zakázka, kterou získala firma Metrostav, byla podle obžaloby zmanipulovaná, předražená a pracovníci stavební firmy údajně nabízeli úplatky, a to i hejtmanovi.

Půta i obžalovaní zaměstnanci Metrostavu to od začátku odmítají.

Žalobce Radim Kadlček v rozhovoru pro Liberecké Zprávy kromě jiného uvedl: „Osobně považuji za hlavní postavy celé kauzy především obžalovaného Machatého, co se týče činnosti úředníků ROP Severovýchod, obžalovaného Zeronika, který později ze společnosti GEPO sice odešel, nicméně byl u mnoha podstatných okamžiků na začátku a v průběhu aktivit této společnosti. Ohledně jednání samotného žadatele o dotaci bylo nejzásadnější počínání obžalovaného Ing. Jirkůva. A potom je tu ještě osoba obžalovaného hejtmana Půty, který měl v určité fázi převzít odpovědnost za prosazování jednoho z projektů (rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény – pozn. redakce) a snahu zajistit nestandardním způsobem financování projektu.“

Případ se táhne od 18. listopadu roku 2014, kdy byl Půta předvolán na policii k podání vysvětlení. „Je to hodně, ale když se podívám na případy některých mých kolegů politiků, které trvaly třeba deset roků, je to zřejmě obecně normální,“ řekl Půta před časem Libereckým Zprávám. „Doufám, že soud skončí co nejrychleji. Osobně si myslím, že tak dlouhá doba, po kterou se kauza vleče, úplně nepřispívá k důvěře ve spravedlnost. Navíc, a musím to znovu zopakovat, jsem nevinný, žádný úplatek jsem nevzal a celá věc se vůbec neměla dostat před soud.“

Stručně o kauze ROP Severovýchod a GEPO

Kauza se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny Perštýn v centru Liberce za více než 30 milionů. Ani na jeden projekt nakonec evropské dotace vyplaceny nebyly. Finance na oba projekty za bezmála 100 milionů korun chtěla získat společnost GEPO, která vznikla v roce 2009. Případ se týká jejích aktivit z období let 2011 až 2013.

Hejtman Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zástupce mu klade za vinu, že přijal úplatek v celkové výši 830 000 korun. A to právě v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí kostela. Podle obžaloby měl jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit, že projekt zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Zakázka, kterou získala společnost Metrostav, byla podle státního zástupce zmanipulovaná, předražená a pracovníci stavební firmy údajně nabízeli statisícové úplatky. Půta i obžalovaní zaměstnanci Metrostavu to ale v průběhu dosavadního hlavního líčení popřeli.

Jedním z klíčových důkazů jsou odposlechy. Policie a státní zástupce se opírají také o zvláštní seznam osob, které měly úplatek dostat. Jednalo se o různě vysoké částky v řádech statisíců korun. Obžalovaní si je měli rozepsat do tabulky a k nim přiřadit přezdívky jednotlivých příjemců. Používali k tomu různá krycí jména. Jako třeba „Nejvyšší“ nebo „Nejčistší“.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE