Předčítání může nejmenším dětem zlepšit život. Knihovna loví budoucí čtenáře už od kolébky

Odtrhnout teenagery od mobilů, instagramu, youtubu nebo počítačových her, a přimět je k přečtení románu je solidní výzva. Liberecká krajská vědecká knihovna se proto rozhodla vychovávat si budoucí čtenáře už od jejich narození. A proč je tak důležité, aby si děti včas osvojily čtenářské návyky? „Čtení podněcuje fantazii, rozšiřuje slovní zásobu, má vliv na psaný i verbální projev. A dělá lidi sebevědomějšími. Navíc s knihou je vždycky šance zažít nějaké dobrodružství. Děti při čtení nevnímají jenom vizuál, nekoukají na video, ale musejí si vysnít nějakou postavu. Pro život je to důležité a rozvíjí to po všech stránkách mozek a celou bytost,“ vysvětluje ředitelka liberecké knihovny Blanka Konvalinková.


Jak velký problém je dnes přilákat do knihovny teenagery? Když jsem byl já v pubertě neexistoval internet, sociální sítě, youtube, počítačové hry, virtuální realita, takže jsem za měsíc přečetl třeba osm knížek. Dnes mají mladí lidé mnohem víc možností, jak se zabavit.

Je to hodně těžké. Ale snažíme se o to ve spolupráci se školami. Každý podzim k nám chodí studenti prvních ročníků středních škol na exkurzi, na úvodní seznámení s knihovnou. Pak hodně záleží, zda mají od učitelů rozumně nastavený seznam doporučené četby, tak aby je ty knížky zajímaly. Ale přivést k nám mladé v pubertě dobrovolně, to je samozřejmě velmi obtížné. Takže se snažíme i o jiné cesty. Školám jsme nabídli nové workshopy, zaměřené na mnoho oblastí souvisejících s knihami. Spolupracujeme také s libereckým Parlamentem mladých, nedávno u nás byl velmi zajímavý pořad o sociálních sítích s youtuberem Kovym a novinářem Jindřichem Šídlem. Přišlo šílené množství madých lidí. I za pomoci podobných pořadů můžeme mladé lidi přítáhnout ke knihovně, ukázat jim alespoň, že tady vůbec existuje. Ale opakuji, zrovna tuto věkovou kategorii je opravdu těžké oslovit. Proto jsme se vydali cestou, kdy si naše budoucí čtenáře vychováváme už od nejranějšího dětství. Začínáme od úplně nejmenších dětí, takže věříme, že do budoucna, za nějakých patnáct dvacet let, počet čtenářů klesat nebude. Kdo si zvykl na čtení od mala, ten, komu rodiče předčítali, má potom již navždy ke knize vztah, byť se od ní například na čas odkloní.

Jak konkrétně se dá cílit na skutečně malinké děti?

Máme projekt S knížkou do života - Book start, s nímž chodíme v Liberci na vítání občánků. A dětem dáváme dárek, takový set, který může být pro jejich rodiče inspirací, co malým dětem číst. Je tam doporučená literatura, hezké leporelo, dostávají pozvánku do knihovny do čtenářského klubu. A do tří let věku mají registraci zdarma. Chodí k nám maminky s dětmi do klubu Kolibřík, jehož kapacita už dnes nedostačuje. Společně si tam hrají a kolegyně jim doporučují vhodnou literaturu k věku jejich potomka. Zatím jsme tato setkání organizovali jednou za měsíc, ale už to nestačí, takže je začneme pořádat dvakrát do měsíce, ne-li každý týden. Úlohou knihovny není jen půjčovat knihy, ale být také jakýmsi setkávacím komunitním centrem, kde se konají různé zajímavé akce, kde si lidé mohou posedět v kavárně a strávit v ní klidně celý den.

Je to skutečně tak, že když rodiče potomkovi od útlého věku předčítají, vychovávají z něj budoucího čtenáře?

Je to prokázané i průzkumem Jiřího Trávníčka z Masarykovy univerzity v Brně. A ukázalo se, že lidé, kterým se od dětství předčítalo, se poté stávají sami čtenáři. Příklady táhnou. Když kolem sebe děti doma vidí knihy, vnímají rodiče, jak si čtou, získají ke knihám vztah.

Položím vám záměrně idiotskou otázku. Proč je důležité, aby rodiče vedli děti ke čtení? V čem spočívají hlavní přínosy čtenářství?

Naučit dítě číst je docela náročná disciplína. A když už se to podaří, čtení pak podněcuje fantazii, rozšiřuje slovní zásobu, má vliv na jejich psaný i verbální projev. Dělá lidi sebevědomějšími. Navíc s knihou je vždycky šance zažít nějaké dobrodružství. Děti při čtení nevnímají jenom vizuál, nekoukají na video, ale musejí si vysnít nějakou postavu, prostředí. Pro život je to velmi důležité. Čtení rozvíjí nejen mozek, ale i celou bytost po všech stránkách. A je moderní.

Fakt?

Fakt. Podle mě je teď čtení knížek opravdu moderní.

Co děti nejvíc čtou, co si nejvíc půjčují?

Vévodí humoristický Deník malého poseroutky, na druhém místě je stále Harry Potter, poté román Hvězdy nám nepřály, a pak tady máme například Pana Smraďocha, což je moc hezká knížka o předsudcích vůči bezdomovcům.

Velký rozhovor s Blankou Konvalinkovou o regionální literatuře, budoucnosti knihovny, ale také o tom, proč se lidé v knihovně v centru města cítí jako v meditační oáze klidu přinese digitální deník Liberecké Zprávy v sobotu 9. února.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE