Předseda bojovníků za svobodu Radkovič je souzen za pomluvu. Urážel učitele a gymnázium nazval centrem neonacismu

Čtyři měsíce nepodmíněně s odkladem na jeden rok. Tak zní prvoinstanční rozsudek, který soud vynesl nad předsedou jablonecké pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Františkem Radkovičem. Obviněný je z trestného činu pomluvy proti učiteli dějepisu Gymnázia Dr. Randy Liboru Behúlovi. Školu v minulosti navíc opakovaně označil za centrum neonacismu a fašismu. Žádné jeho tvrzení se přitom nikdy neprokázalo. Při jednání soudkyně žalovaného opakovaně napomínala kvůli chování. Rozsudek není pravomocný, Radkovič se na místě odvolal.


Koláž: Archiv LZ

Obžalovaný, který je i členem celostátního předsednictva ČSBS, se do sporu s dějepisářem Behúlem dostal už před lety. Opakovaně ho pak pomlouval a školu pasoval na subjekt podporující nacistickou ideologii.

„Pomluvy se netýkají jen dotčeného učitele, ale i školy a našeho města. Pan Radkovič opakovaně označuje gymnázium za centrum neonacismu, školu fašistickou, propagující nacismus. Učitele za neonacisty a neohenlainovce. Tyto výroky pronáší i na veřejnosti a pronášel je i na akcích města," prohlásil během jabloneckého zastupitelstva bývalý primátor města a současně poslanec ODS Petr Beitl, který zároveň vyzval současného primátora Milana Kroupu (ANO), aby zastavil jakoukoliv finanční podporu města pobočce ČSBS.

Zrušit příspěvek poslanec Beitl požaduje i proto, že předseda ČSBS Vodička vloni předal pamětní medaili svazu do rukou Zdeňka Ondráčka, exponenta komunistické strany, který jako přímý účastník zasahoval v roce 1989 proti demonstrantům na Národní třídě v Praze.

„Místní pobočku svazu zakládali dva čestní občané města, generál Mrázek a plukovník Neruda. Vyznamenání takového člověka (Ondráčka) bychom měli vnímat, a já to tak vnímám, jako urážku památky čestných občanů města. Oba pánové (Mrázek a Neruda) jsou už po smrti je tedy na nás, abychom stáli na principech, kterým oni zasvětili svůj život," apeloval na kolegy zastupitele a vedení magistrátu Beitl s tím, že jednání a chování místního předsedy svazu Radkoviče je poslední kapkou.

Radkovič, který je v Jablonci n.N. známý svým negativním postojem vůči všemu německému, například v roce 2015 verbálně obtěžoval skupinu česko-německých studentů při prohlídce města. Když byl vykázán, dokonce na ně křičel, ať zavolají gestapo.

„Žádné z těch obvinění a pomluv pana Radkoviče se nezakládá na pravdě. Dokazuje to i zpráva České školní inspekce, která u nás provedla kontrolu právě kvůli těmto nařčením. Byla tu čtyři dny. Nic takového se u nás nedělo a neděje. Pan Radkovič při své posedlosti vidět za vším nacismus zašel za hranici únosnosti. Co se týká kolegy dějepisáře, pomlouval ho opakovaně a tak dlouho, až se kolega bránil  soudní cestou," uvedl pro Liberecké Zprávy ředitel gymnázia Dr. Randy Tomáš Hofrichter, který sám svědčil u soudu. Škola jako instituce se na soud kvůli pomluvám ale zatím nikdy neobrátila.

Podle informací Libereckých Zpráv u soudu vypovídali i někteří studenti. Všichni přitom popřeli, že by se ve škole, ať už v rámci studia či mimo něj, odehrávalo cokoliv z toho, co předseda místní pobočky ČSBS Radkovič dlouhodobě kritizuje a šíří.

Rozpaky budí chování předsedy místní ČSBS i u nového vedení města. „Ano, o osobě pana Radkoviče se mi už něco doneslo a jsem o tom informován," uvedl během zastupitelstva současný primátor Milan Kroupa s tím, že o finanční podpoře pro organizaci rada města zatím nerozhodla.

Český svaz bojovníků za svobodu, pobočka Jablonec nad Nisou, podal v letošním roce žádost o peněžitý dar z rozpočtu města stejně jako v minulých letech.

„Žádá o 10 000 korun na pokrytí režijních nákladů a činnost svazu. Případné poskytnutí daru bude projednávat rada města dne 12. března 2019. Je plně v její kompetenci, zda poskytne peněžitý dar v plné výši, ponížený či žádný," reagovala včera mluvčí města Adéla Říhová na dotaz Libereckých Zpráv, zda rada žádosti o příspěvek vyhoví.

V reakci na některá kontroverzní rozhodnutí svazu, včetně ocenění poslance Ondráčka z KSČM, již řada samospráv v minulých týdnech podporu ČSBS letos odmítla. Patří k nim například vedení Hradce Králové, Jihlavy nebo Královéhradeckého kraje. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechce převzít záštitu nad akcí svazu, Praha ani nezapůjčí sál. Plzeň dotaci svazu výrazně snížila. Podpořit státní dotaci pro ČSBS odmítl před časem i premiér Andrej Babiš (ANO).

Liberecký kraj naopak před několika dny oznámil, že finanční podporu poskytne. Ovšem účelově, tedy pouze místní pobočce a s jasnými podmínkami, na co přesně lze peníze použít.

„Nejsou to dotace na fungování centrálních institucí. Jde o peníze pro krajskou organizaci, na chod kanceláře, telefony a podobně. Finance (od Libereckého kraje) jdou na účet krajské organizace a ve smlouvě je jasně popsáno, na co mohou být použity, “ řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Kraj podle něj dlouhodobě s ČSBS spolupracuje. Podpora svazu se ale snižuje. Loni Liberecký kraj poskytl svazu 32 500 korun jako příspěvek na léky a zdravotní pomůcky pro konkrétní lidi a dalších 20 000 korun na Memoriál Antonína Sochora, generálmajora, který zahynul u Mimoně.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE