„Překvapivá, záhadná a zároveň současná." Českou cenu za architekturu dostala vratislavická školka s průsvitnou fasádou

Hlavním vítězem soutěže Česká cena za architekturu se stali Petr Stolín a Alena Mičeková, podle jejichž návrhu byla postavena mateřská škola v Nové Rudě na okraji Liberce. Navrhli neobvyklou stavbu zakrytou jakoby za závojem ze sklolaminátu. Porota uvedla, že na ni zapůsobila "jednoduchost a zdrženlivost uspořádání budovy školky, stejně jako využití prostředků, díky nimž se architektům podařilo realizovat projekt poskytující komplexní prostorový zážitek".


Ceny čtvrtého ročníku soutěžní přehlídky České komory architektů se předávaly ve Foru Karlín. Ve finále porota vybírala mezi šesti stavbami, etablovaly se ze 34 nominovaných prací. Celkově se o cenu letos ucházelo 186 děl dokončených v posledních pěti letech. Všechna oceněná díla Česká komora architektů vystaví od 12. do 22. prosince v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.

Autoři z ateliéru Petr Stolín architekt navrhli novostavbu mateřské školy na pozemku v těsném sousedství historické budovy střední školy a několika rodinných domů. Podle poroty vytvořili prostor poskytující dětem, svobodu, které přispívá nejen snadný pohyb mezi interiérem a exteriérem, ale také třeba vrstvení průsvitných fasád.

Objekt je zděná stavba s fasádou ze sklolaminátu, která je celá obehnána ocelovou konstrukcí s pochozími rošty, které nesou druhou vrstvu sklolaminátové stěny. Interiér je řešen jako spojitý prostor, který je velkými okny vizuálně propojen s exteriérem. Budova školky je podle porotců "překvapivá, záhadná a zároveň současná"."


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE