„Premiér je hodnota vlivu.“ Vzestupy a pády Velkýho čápa Miroslava Pelty, kterému dělá dobře být mezi vlivnými

V okamžiku, kdy čtete tyhle řádky, Miroslav Pelta dost pravděpodobně sedí v pronajatém letadle s řadou přátel z prostředí politiky i byznysu, a letí na zápas Premier League, v němž se dnes večer utkají velcí rivalové Arsenal - Chelsea. A on si to prostě jede užít. Bez ohledu na to, že v posledním roce nemá kvůli trestnímu stíhání v případu ovlivňování státních dotací do sportu zrovna na růžích ustláno. A s vědomím, že tenhle vysněný život mezi vlivnými, mu už několikrát málem zlomil vaz.


To letadlo zařídil on sám. A určitě ho „nacpal až po střechu“, protože: „To jsou všechno lidi, co mají fotbal rádi,“ jak by jistě on sám trefně poznamenal. Možná i proto mu ve fotbalových kruzích neřeknou jinak, než Velkej čáp.

Velkej čáp jako student.

Přestože o zájem novinářů v posledních měsících příliš nestojí,  prostředí, v němž se od začátku 90tých let pohybuje, mu dává minimální šanci zůstat jen pouhým „mužem v pozadí". Ačkoliv, sám sebe on vnímá spíš jako pomocníka, zachránce. Možná i jako spasitele. Že je to přehnané ? Nemyslím. Zkuste se s ním někdy bavit o fotbalu. Jiskření v jeho očích vám potvrdí, že právě tohle je pro něj ta správná droga. A posedlost, kvůli níž byl, je a bude vždy schopný jít až „na hranu”.

Příběh první: Vydírání 

Druhá polovina devadesátých let. Mladý, ambiciózní redaktor regionálního deníku v malém městě na severu se z důvěrného policejního zdroje dozvídá, že už tehdy velmi známého podnikatele a šéfa jabloneckého fotbalového klubu, vydírá neznámý pachatel. Chce peníze. Milion, možná milion a půl. V hotovosti. Doručit na konkrétní místo, v přesný čas. Reportér si informaci ověří z dalšího zdroje, ale přímo Peltovi se nemůže dovolat. Krátký článek s křičícím titulkem vychází následující den na straně jedna. V pátečním, tedy nejčtenějším vydání. Zásah. Je to venku. Novinář se znovu zkouší dovolat fotbalovému bossovi, aby získal jeho komentář k citlivé informaci.

„Tak to jste byl vy? To nemyslíte vážně? V první chvíli jsem myslel, že vás zabiju,” ozve se ze sluchátka krátce poté, co se reportér představí a požádá Miroslava Peltu o vyjádření ke kriminálnímu případu.

Telefonát kontroverzního podnikatele moc nepotěšil. „Víte vy vůbec, co jste provedl ? Všechno jste pokazil ! Vždyť ty peníze se měly předávat teprve dneska v jednu !”

Nemá smysl to dlouze popisovat a vysvětlovat. Detektiv, jindy velmi spolehlivý zdroj informací, se zkrátka tehdy o den zmýlil. Takže pachatel, na něhož měli kriminalisté políčeno, si v ten den pro prachy nepřišel. Ale co už. Teď po letech je to spíš úsměvná historka. Nicméně dokonale popisuje jednu ze situací, ve kterých se už v devadesátých letech Miroslav Pelta občas ocital.

Narodil se ve Varnsdorfu a u fotbalu byl od dětství. Začínal jako brankář v Krásné Lípě. Do Jablonce ho zlanařil jeho vychovatel z internátu stavební průmyslovky v Liberci Vlastimil Cakl. Mimochodem, jeden ze zakladatelů jablonecké ODS, do níž později vstoupil i Pelta.

Jeho fotbalové začátky v roli brankáře.

Aktivním funkcionářem se stal už v roce 1991, kdy v Jablonci kopali sotva třetí ligu. A rozhodl se, že mužstvo dostane do nejvyšší domácí soutěže. A jak řekl, tak udělal. Ruku v ruce s tím rozvíjel i své podnikatelské aktivity především v nemovitostech. A na první pohled bezvýznamnou kariéru lokálního politika. Moc dobře věděl proč.

Už v sezóně 1992 - 1993 Jablonec svedl důležitý boj v baráži s Bohemians o účast v elitní soutěži. Dočkal se nakonec až další sezónu, nicméně od té doby jablonecký klub první ligu nikdy neopustil. Pelta si tím získal slušné renomé mezi ostatními bafuňáři. A pořádně tím nastartovat svoji kariéru, což se mu vrátilo přesně před 20 lety, v roce 1999.  Tehdejší šéf vydavatelství Vltava–Labe–Press Vlastimil Košťál koupil od VSŽ Košice pro německého mediálního magnáta Axela Diekmanna pražskou Spartu. A Pelta dostal šanci být jeho pravou rukou. Přesunul se do  „veliké Prahy", nicméně svůj milovaný jablonecký klub nikdy neopustil. A nejen klub, i město. A také vliv, který si mezi místními politiky i podnikateli pečlivě budoval.

V době, kdy se jabloneckému klubu začalo dařit.

Pokud Pelta něco bravurně ovládá, potom je to schopnost domluvit se. Kdykoliv a na čemkoliv. Bez ohledu na to, kdo a za jakou politickou stranu kope, nebo čí zájmy hájí. Jen v Jablonci narazíte na sérii příběhů, kdy tenhle fotbalový šíbr někomu obstaral peníze, aniž by je chtěl vrátit nebo třeba vyhandlovat za politickou podporu. Ale nedával je ze svého. Prostě je sehnal.

Příběh druhý: Mirek do zařídí

„Ocitli jsme se tehdy v nepříjemné ekonomické situaci. Nikoliv vlastní vinou, ale prostě jsme měli dluh, řádově ve stovkách tisíc. Už to vypadalo, že skončíme blbě. Načež kolegovi zničehonic zvoní telefon a volá Pelta. Že prý se k němu doneslo, že máme nějaké potíže s prachama. A o co konkrétně jde. Tak jsme mu popsali, v čem je problém. Za dva dny přišly peníze na účet. Jako sponzorský dar. Ne přímo od něj, ale od konkrétní firmy. A vzápětí i smlouva na ten dar. Žádný černý peníze bokem," popisuje zdroj, jehož jméno redakce zná, ale slíbila, že ho nezveřejní. Už proto, že v Jablonci nad Nisou si prostě všichni „vidí do talíře."  Pelta tu má dvě pověsti. První o gaunerovi, co měl už dávno sedět. A druhou o chlápkovi, co je prostě srdcař, který do města přinesl peníze nejen na fotbal, ale i na řadu jiných projektů.

Dnes již bývalý zastupitel za ODS Pelta je často spojován s řadou sporných příkladů přinejmenším nestandardního nakládání s financemi z městské pokladny. V roce 1998 například spolurozhodoval o prodeji místní teplárny. Město tehdy lidem slíbilo, že radnice bude mít cenu tepla pod kontrolou. Za pár let se ale částky za energie, které rodiny v horském městě platily za vytápění, vyšplhaly mezi ty nejvyšší v zemi. A Pelta byl také u toho, když magistrát v roce 2013 koupil podnik zpátky za více než 200 milionů korun. Tedy za výrazně vyšší cenu, než za kolik byl původně prodán.

Před volbami v roce 2006 mu zase politická konkurence vytýkala investice do fotbalového stadionu. Město ho přestavělo a atletický stadion na Střelnici přesunulo. Projekt tehdy vyšel bezmála na 290 milonů korun. Podle odpůrců šlo o zcela zbytečné mrhání penězi z městské pokladny. Obhájci přesunu naopak dodnes upozorňují na to, že 129 milionů z celkové sumy tvořily dotace, na jejichž získání měl výrazný vliv právě Pelta díky svým konexím.

Vlivný mezi vlivnými.

V mezičase se Velkej čáp dostává do hledáčku policejních vyšetřovatelů v souvislosti s případem korupce ve fotbalové lize. Jakýkoliv trest ale Peltu míjí. Zůstává jen u podezření a zábavy, kterou tehdy způsobila dnes již kultovní divadelní hra Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Trest nakonec vyfasuje Peltův parťák Ivan Horník, jemuž soud vyměří podmínku, zákaz činnosti, a peněžitý trest ve výši 900 tisíc korun.

Příběh třetí: Příliš nahlas

Únor 2017. Zhruba tři měsíce před policejním zátahem v kauze rozdělování sportovních dotací, v rámci níž vyšetřovatelé dočasně zatknout i Miroslava Peltu.

Novinář na volné noze přichází do lobby baru v nejmenovaném luxusní hotelu v centru Prahy na smluvený rozhovor se známou osobností. Jen pár metrů od sebe spatří Velkýho čápa. Sedí v obřím křesle a vede s někým telefonní rozhovor. A to s takovým nasazením a razancí, že je vše slyšet i pár metrů daleko. A tak reportér, aniž by měl Pelta šanci si ho jakkoliv všimnout, poslouchá a slyší: „Ale prosíííííímtěěěěěěě. To sou drobnýýýýýýý. Těch pár milionů na tohle přeci zaříííídíííííímééééé."

Ne, tenhle telefonát vůbec nemusí mít souvislost s případem ovlivňování dotací do sportu, kvůli němuž v květnu 2017 kromě Pelty skončila ve vazbě i Simona Kratochvílová, náměstkyně tehdejší ministryně školství za ČSSD Kateřiny Valachové. Nicméně způsob vedení hovoru a vystupování naznačují, kam až se Velkej čáp ve své rozpínavosti a touze po vlivu dostal. Možná, že to byla právě i tahle neopatrnost, díky níž policie pořídila odposlechy, z nichž část už unikla do médií. Třeba pasáž, kde Pelta mluví o expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi, když říká: „Premiér je hodnota vlivu."

Odposlechy mají sloužit jako jeden z klíčových důkazů. Nakolik ale mohou několikahodinové záznamy hovorů vnést jasno do celého případu, se ukáže až u soudu. Vyšetřovatelé podle dostupných informací vyslechli už bezmála dvě stovky lidí. Jak silně ale mají nabito k tomu, aby se pokusili „setřelit" Velkýho čápa, zatím nevíme. Fotbalový boss Pelta i jeho advokát každopádně udělají vše proto, aby i tentokrát vyvázl bez jediného šrámu. Ačkoliv, jeden nepěkný už kvůli případu utržil. A sice finanční. Kvůli medializaci kauzy od něho prchají sponzoři. Dokonce zhruba polovina z těch, co jablonecký klub dříve podporovali.

Víc, než odliv financí od partnerů, ho ale trápí jiné starosti. Klid v rodině a společenský vliv. Protože ten, zdá se, postupně ztrácí. Nicméně lze očekávat, že pouze přechodně.

Když totiž jednou přičichnete k životu, v němž vás čeká osobní setkání s čínským prezidentem, obchodní cesta s prezidentem Zemanem, dovolená s miliardářem Danielem Křetínským, nebo třeba velké kamarádství a těsné vazby s kancléřem Vratislavem Mynářem, poradcem Martinem Nejedlým, ale i celou řadou dalších „hvězd", pak se vám po tom všem začne stýskat. Zvlášť, když jste se k téhle metě museli šplhat krůček za krůčkem jako kluk z Varnsdorfu. A Velkému čápovi se už určitě stýská.

Foto: Archiv LZ (4x)

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE