Přesunutí farmářským trhům v Liberci pomohlo, budou i letos

Městské farmářské trhy v horním centru Liberce budou i letos, poprvé už ve čtvrtek. K jejich zachování pomohlo to, že se pro ně loni na podzim podařilo najít atraktivnější místo. Jejich přemístění k vodotryskům v ulici 5. května před obchodním centrem Plaza se vyplatilo, budou tam i letos.


„Kdyby to bylo tak, jako loni v Kostelní, tak bychom pravděpodobně trhy v letošním roce už neprovozovali," řekl za městskou firmu Elset Ondřej Červinka, který má trhy na starost.

Trhy mají v Liberci několikasetletou tradici. Právo pořádat je udělil Liberci císař římský a král český Rudolf II. už v roce 1577. Místo jejich konání se několikrát změnilo. Do horního centra se městská tržnice vrátila v roce 2017 po více než 30 letech. Původně byla v Kostelní ulici, v prostoru mezi hlavním libereckým kostelem a farou asi 200 metrů od radnice. Zájem o trhy na tomto místě ale postupně klesal.

„Tam přišli jen lidé, kteří chtěli jít vyloženě na trhy," uvedl Červinka. Pořádání trhů zachránilo přemístění k vodotryskům, kudy prochází výrazně více lidí než Kostelní ulicí. Jsou na jedné z hlavních cest přes centrum pro pěší, a je tak větší šance, že se někteří procházející lidé neplánovaně zastaví. „Když je něco zaujme, tak si nakoupí a jdou dál. Prostě tržby pro prodejce jsou tam násobně vyšší," uvedl Červinka. Vyšší zájem mezi kupujícími je podle něj znát i na pestřejší nabídce. „V Kostelní bylo běžně sedm osm prodejců, tady jsme v průměru asi na 15," dodal.

I letos se budou městské trhy konat každý týden ve čtvrtek až do podzimu, nabídka se bude lišit podle ročního období. Na zahájení příští týden by mělo být otevřeno přes 15 stánků. Své zboží tam budou nabízet regionální výrobci a zemědělci z Libereckého kraje a středních Čech.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE