Při rekonstrukci bude část bazénu v Liberci v provozu

Liberec bude moci i během oprav městského plaveckého stadionu zachovat aspoň v omezeném režimu plavání pro školy a oddíly. Areál má být uzavřen za rok v létě a doba oprav se odhaduje na 1,5 roku. Na stadionu ale bude možno po provedení základních úprav, trvajících maximálně čtyři měsíce, zachovat provoz v pětadvacetimetrovém bazénu, který je v nové přístavbě. Dnes o tom informoval primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK).


Předchozí vedení města plánovalo, že výuku plavání zajistí obnovením provozu ve školním bazénu ve Františkově, který je uzavřený přes deset let. Současné vedení Liberce to však odmítlo. Odhadované náklady na obnovu školního bazénu by totiž byly podle města vysoké - 60 až 80 milionů korun. Výuku chtělo město zajistit ve zbývajících třech školních bazénech a dojížděním do sousedního Jablonce. Proti tomu ale vznikla petice, kterou zatím podepsalo asi 200 lidí. S takovým řešením nesouhlasily ani plavecké kluby, jež se obávaly, že nebudou mít, kde trénovat.

Radnice se proto rozhodla znovu prověřit možnost, zda by nešlo provozně oddělit přístavbu starou pouhých sedm let od hlavní části stadionu vybudované již v 80. letech minulého století. Podle Zámečníka to možné je. „Bude samozřejmě potřeba určitých výdajů na přeložky kabeláží a podobně," uvedl. Náklady odhaduje na jednotky milionů a nutné úpravy podle primátora asi nebudou trvat déle než čtyři měsíce. Prováděny by byly při zahájení oprav a během nich by byl celý areál uzavřený. „Pravděpodobně bychom takovou výluku udělali během léta, ale samozřejmě se to bude odvíjet od toho, kdy vysoutěžíme dodavatele," uvedl primátor.

Z dětskě sauny budou dočasně šatny

Oddělený provoz menšího bazénu v přístavbě je podle něj uskutečnitelný, když bude zřízen z boku dočasný vchod. „Z dětské sauny se udělají dočasně po dobu rekonstrukce (stadionu) šatny a po rekonstrukci se vše vrátí do původního stavu," dodal. Pro veřejnost bazén přístupný nebude. „To bychom museli přistavět buňky s šatnami a sprchami a dělat odvodnění, kanalizaci," uvedl primátor. Náklady v takovém případě by se podle něj dostaly nad deset milionů.

Plavecký areál má ročně kolem 350 000 návštěvníků. Opravu nutně potřebuje, protože důležitá technologická zařízení již dosluhují. Předchozí vedení města náklady na modernizaci odhadovalo na více než 600 milionů korun, kdežto současné počítá s částkou kolem 400 milionů. Ušetří tím, že nebude budovat další 25metrový bazén. Podle Zámečníka by výsledná částka mohla být ještě nižší. „Suterén technologie se nebude takzvaně rekonstruovat, ale jen opravovat výměnou. Což by mohlo mít také pozitivní vliv na cenu, protože některé části technologie nejsou tak zastaralé, například technologie UV lamp, a ty mohou běžet v budoucnosti dále," dodal.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE