Primátor hnutí ANO: Tuším, že máte velkou touhu mě poškodit. Situace pomáhá jen návratu bývalé ODS k penězovodům, které tu léta existovaly

„Celá situace – a vy jí buď vědomě, nebo nevědomě napomáháte – pomáhá pouze návratu bývalé ODS k penězovodům, které tu léta existovaly. Je zřejmé, že Vás budou krmit příhodami o mé osobě, protože jim to vyhovuje. Zkuste se ale podívat na svůj díl společenské odpovědnosti a říct si, že činíte dobro…,“ reagoval v písemném vyjádření jablonecký primátor hnutí ANO Milan Kroupa na otázky Libereckých Zpráv k jeho střetu zájmů a byznysovým i politickým aktivitám.


Koláž: Archiv LZ

Zatímco jedna z otázek se týkala případu soudního sporu o zaplacení milionového dluhu v době, kdy současný primátor ještě nebyl politicky aktivní (Liberecké Zprávy o něm tuto středu publikovaly samostatný text, pozn. red.), další směřovala k aktuální politické situaci a k jeho střetu zájmů, který sám přiznává.

Liberecké Zprávy zajímalo, zda je pravda, že neexistuje žádný písemný (právní) doklad (například smlouva, dohoda, dohoda o smlouvě budoucí  apod. –  pozn. red.), který jasně popisuje vlastnické a majetkové vypořádání mezi společností Grepa Networks s. r. o. a městem Jablonec n. N. ve věci umístění optických kabelů na pozemcích města, a zda tato věcná břemena byla pouze součástí „ústní dohody“ mezi zmiňovanou firmu Grepa Networks s. r. o. (jejím vlastníkem je právě primátor Kroupa pozn. red.) a bývalým vedením města v návaznosti na takzvaný neformální provoz kamerového systému.

Právě na tuto skutečnost totiž ve svých prohlášeních minulý týden upozorňovali radní za Piráty a Společně pro Jablonec (SPJ), s nimiž hnutí ANO v čele s primátorem Kroupou po loňských komunálních volbách vytvořilo vládnoucí koalici.

Zástupci koaličních partnerů, konkrétně radní za SPJ Petr Klápště (před odvoláním radní pro územní a strategické plánování a participace) a Štěpán Matek (před odvoláním radní pro ekonomiku a majetek), ale také statutární náměstek pro rozvoj Jakub Chuchlík (za Piráty), totiž upozornili mimo jiné na to, že o této „ústní dohodě“ je e-mailem při „vyostřené komunikaci“ informoval sám primátor Kroupa.

Klápště a Matek byli zanedlouho poté na mimořádném zastupitelstvu města nečekaně odvoláni. Klápště na návrh předsedy klubu opoziční ODS Miloše Veleho, Matek pak na návrh zastupitele Stanislava Říhy z koaličního hnutí ANO. A to díky hlasům zastupitelů nejen z ODS a hnutí ANO, ale také opozičních zastupitelů z SLK (Starostové pro Liberecký kraj).

Na program jednání zastupitelstva se naopak nedostal bod, který měl řešit primátorův střet zájmů. Sled událostí znamenal nejen rozpad dosavadní koalice, ale zároveň vyvolal podezření, zda k odstavení obou radních za SPJ nedošlo na základě zákulisních dohod především mezi kluby ODS a hnutím ANO. Zatímco zástupci SPJ a Pirátů jsou přesvědčeni, že jde o typický handl a snahu zamést primátorův střet zájmů pod koberec, opoziční ODS i sám primátor za ANO to odmítají.

„Ve věci pokládání optických kabelů existuje několik dokumentů. Jedná se jednak o souhlas s umístěním technologie, který je využit v několika případech a tam, kde je kabel v zemi, se souhlasem města, ale bez nutnosti věcného břemene. Aktuálně je na městě ke schválení ve standardním režimu několik dalších věcných břemen. Tuším, že šest. Kromě toho je k dispozici písemné vyjádření statutárního města, kde souhlasí s umisťováním slabo a silnoproudých kabelů do výkopů příloží,“ reagoval v odpovědi na dotazy Libereckých Zpráv primátor Kroupa s tím, že: „(…) věci jsou ve standardním běhu a prostě překrývají okamžik, kdy jsem vstoupil na radnici. Za mě je celý humbuk okolo věcných břemen zcela nepřiměřený stavu věci a neměl by být vůbec na stole.“

Ve své reakci se ale primátor vyhýbá přímé odpovědi na otázku, zda existovala jakási „ústní dohoda“, s níž argumentoval při komunikaci s dnes již bývalými koaličními zástupci z SPJ a Pirátů.

Na svou obhajobu nicméně napsal ještě toto: „Tuším, že máte velkou touhu mě poškodit, ale k celé kauze Vám chybí dlouhá řada informací. Ať se to týká střetu zájmů, rozsahu služeb poskytnutých GREPou (5 let poskytovala městu veškerý provoz škol, škole, radnici, sociálním zařízením zdarma 2010–2015) nebo znalosti komunikace mezi GREPou a bývalým vedením.“

V závěru svého vyjádření pro Liberecké Zprávy pak jablonecký primátor konstatoval: „Celá situace – a vy jí buď vědomě nebo nevědomě napomáháte – pomáhá pouze návratu bývalého ODS k penězovodům, které tu léta existovaly. Je zřejmé, že Vás budou krmit příhodami o mé osobě, protože jim to vyhovuje. Zkuste se ale podívat na svůj díl společenské odpovědnosti a říct si, že činíte dobro…“

Na další doplňující otázky primátor Milan Kroupa už nereagoval.

Spor kolem městského kamerového systému i následné nestandardní vztahy a spory mezi jednotlivými účastníky vznikly už za bývalého vedení města, v jehož čele tehdy stála ODS. Její volební lídr a někdejší náměstek pro ekonomiku Miloš Vele nyní působí jako generální ředitel firmy Telmo, která v uplynulých letech kamerový systém zajišťovala. ODS po rozpadu současné vládní koalice oznámila, že jako vítěz loňských voleb hodlá usilovat o nová jednání a zároveň o post primátora.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE