Primátor ANO nesplnil slib o odstoupení z funkce, oznámili dnes zástupci SLK. Jeho odchod chce i ODS. Odvolat ho ale Pirátům a SPJ nedovolili

„Primátor Jablonce n. N. Milan Kroupa (ANO) nesplnil slib, který dal před dvěma týdny o svém odstoupení z funkce. Na jednání 20. srpna prohlásil, že chce i nadále zůstat primátorem města a střet zájmů vyřešit až do konce kalendářního roku,“ oznámili mimo jiné dnes ráno ve svém prohlášení zastupitelé hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) v reakci na aktuální vývoj politické situace v druhém největším městě regionu. Podle trojice zastupitelů jabloneckého klubu SLK hnutí nevidí jinou cestu v řešení sporu, než je soudní řízení.


Primátor hnutí ANO Milan Kroupa na předvolebním billboardu s předsedou hnutí a premiérem A. Babišem. Foto: Tomáš Tesař

Právě zastupitelé SLK přitom na nedávném zastupitelstvu paradoxně přispěli svými hlasy k rozpadu současné koalice ANO, Piráti, Společně pro Jablonec (SPJ) a jednoho zastupitele z uskupení Nová budoucnost pro Jablonec.

Stalo se tak poté, co zastupitelé vládnoucího hnutí ANO a opoziční ODS navrhli postupně odvolání dvou radních z koaliční SPJ. Zástupci ODS a SLK zároveň hlasovali s hnutím ANO i proti tomu, aby se na program jednání zastupitelstva dostal bod o odvolání primátora Kroupy. Dnes však požadují jeho odstoupení z funkce. V opačném případě chtějí při nejbližší možné příležitosti zvednout ruku pro jeho odvolání.

Politická krize na severu Čech vznikla necelých 10 měsíců po volbách. Jejím hlavním nositelem je především střet zájmů primátora Kroupy, který je na jedné straně ve vedení magistrátu, ale na druhé v pozici majitele firmy, která po městu požaduje peníze za služby z uplynulých let.

Kroupův problém, který vedl až k rozpadu jablonecké koalice, je komplikovaný. Stručně řečeno jde o to, že Kroupa vlastnil a i coby primátor stále spoluvlastní jabloneckou firmu GREPA Networks. Důležitou roli hraje i jablonecká firma TELMO. V roce 2010 získala zakázku na zřízení a provoz městského kamerového systému. Pro TELMO ovšem podle Kroupy dodávala veškeré datové spoje a páteře jeho, tedy Kroupova, společnost GREPA.

Do konce roku 2015 byly služby předplaceny. Od roku 2016 do konce roku 2018 však město Jablonec za služby neplatilo. Nemělo k tomu totiž důvod. Vše se dělo bez formální smlouvy. Kroupa se s městem nedokázal dohodnout na podmínkách. Před loňskými volbami se pokusily obě strany domluvit alespoň na mimosoudním vyrovnání. Ani to se však nepodařilo.

„Koalici politických stran a hnutí v Jablonci nad Nisou sestavili představitelé ANO 2011, ČPS a Společně pro Jablonec s tichým dohledem Nové budoucnosti a SPD. A to bez naší účasti. O možné spolupráci v široké koalici s námi nikdo nevyjednával. Tento politický guláš se ukázal jako nefunkční a nestabilní a jsou za něj tyto spolky občanům města společně odpovědné,“ píše se mimo jiné ve stanovisku, které po svém včerejším zasedání dnes ráno zveřejnili jablonečtí zastupitelé SLK na svém facebookovém profilu.

Opoziční politici SLK dále uvádějí, že primátor města Milan Kroupa podle nich nesplnil slib, který dal před dvěma týdny o svém odstoupení z funkce.

„Naopak na jednání 20. 8. prohlásil, že chce i nadále zůstat primátorem města a střet zájmů vyřešit až do konce kalendářního roku. Zdůrazňujeme, že tento problém nevznikl náhle a nedávno. Trvá od chvíle, kdy se pan Milan Kroupa stal primátorem města. To je od listopadu 2018. Na tento stav jsme jej několikrát upozorňovali a žádali aktivní přístup k odstranění této komplikace. Nestalo se tak. Naše hnutí nevidí jinou cestu v řešení sporu než v soudním řízení,“ upozorňují zástupci místního klubu SLK Petr Vobořil, Petr Tulpa a Martina Šípková.

Primátor města podle jejich vyjádření nevykonává svou funkci tak, jak je zapotřebí.

„Odmítl pokračovat v jednáních s městem Liberec o tramvajové lince č. 11, čímž ohrozil celkovou realizaci projektu. Na základě výše uvedených skutečností prohlašujeme, že chceme, aby se ve vedení města Jablonce nad Nisou obnovila stabilita a ničím nerušený výkon samosprávy a státní správy. Budeme prosazovat, aby Jablonec n. N. řídila nová Rada města v zastoupení všech politických stran a hnutí v široké koalici. Chceme, aby primátor Milan Kroupa odstoupil z funkce. V opačném případě budeme hlasovat pro jeho odvolání,“ dodávají zástupci opozičního SLK.

Představitelé ODS a SLK odmítají, že k nedávnému hlasování s ANO, které skončilo odvoláním dvou koaličních radních za SPJ a faktickým rozpadem koalice, došlo po zákulisní dohodě s hnutím ANO a primátorem Kroupou, jehož dnes chtějí odvolávat.

Piráti a SPJ, donedávna koaliční partneři hnutí ANO v čele s primátorem Kroupou, to ale vidí jinak.

„Primátor Kroupa (ANO) při úvodním přerušení zastupitelstva jednal s klubem ODS a Starostové. V návaznosti na to se skrytá koalice snaží snížit počet lidí v Radě města tak, aby v ní mělo ANO většinu. ANO + ODS + Starostové chtějí vyřadit z vedení města převahu SPJ + Piráty, kteří se postavili proti střetu zájmů primátora. ANO + ODS zastupují zájmy firmy Grepa a Telmo, které jsou hlavními aktéry v kauze kamerového systému, na který jsme upozornili. Poté, co Piráti s SPJ upozornili na střet zájmů, navrhuje ODS + ANO odvolání Štěpána Matka (SPJ) + Petra Klápštěho (SPJ). Odvoláním těchto lidí z Rady města způsobí převahu ANO. Piráti navrhli do programu jednání přidat bod střet zájmů primátora a jeho odvolání. Žádný z těchto dvou bodů se do programu nedostal. Naopak, ANO + ODS prosadili změnu programu a odvolání koaličních partnerů. Krásná ukázka kooperace ODS + ANO,“ oznámili krátce po rozpadu koalice jablonečtí Piráti.

Zastupitelský klub ANO na kritiku opozičních i donedávna koaličních politiků reagoval před několika dny mimo jiné takto:

„Důvodem odvolání zmíněných uvolněných radních (za SPJ pozn. red.) byla dlouhodobá nespokojenost s jejich prací či vysoká finanční zátěž pro městský rozpočet. Zároveň jejich odvolání otevřelo dveře k jednáním v současné koalici, o případné nové koalici či duhové Radě města, která by fungovala ve prospěch města a ve které by i ODS mohla mít své zastoupení. Společné hlasování v několika bodech na jednom zasedání zastupitelstva skutečně neznamená, že už je narýsovaná nová koalice.“

ODS jako vítěz loňských komunálních voleb už minulý týden oznámila, že zahájí jednání o novém vedení města, a zároveň uvedla, že chce post primátora. Vyjednavačům z ANO sdělila, že klíčovou podmínkou je, aby Milan Kroupa nebyl nadále primátorem ani členem vedení města.

Vyjednávací tým ANO, který podle informací Libereckých Zpráv reprezentují radní a náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek a zastupitel Stanislav Říha, si po pondělním jednání s ODS vzal čas na rozmyšlenou. K další schůzce má podle kuloárních informací dojít během dneška.

Mezitím podle některých zdrojů vyjednává i další tým. Ovšem ve složení radní David Mánek a sám primátor Milan Kroupa. A sice se zástupci Pirátů. I oni však opakovaně deklarovali, že podmínkou k jakékoliv další účasti v koalici s hnutím ANO je odchod primátora Kroupy a transparentní vyřešení kauzy kolem kamerového systému i střetu zájmů. Kromě toho naznačili, že hodlají vystupovat spolu s SPJ jako společný blok, který reprezentuje 9 z 30 zvolených zastupitelů.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE