Prkénko a váleček. Designéři se inspirovali v Portugalsku a navrhli balanční board. O zábavnou pomůcku pro lepší rovnováhu je zájem

V Portugalsku mezi surfaři se inspiroval liberecký architekt Jan Vondrák s kolegou a designérem Michalem Hejzlarem, než navrhli a začali vyrábět originální balanční pomůcku Balboa Boards, která slouží k trénování rovnováhy. Sportovně-relaxační set z bukové překližky a korkového válce tvůrci používají hlavně pro zábavu. Využít se ale dá i jako cvičební pomůcka pro poúrazovou rehabilitaci či posílení svalů středu těla. Dovádět na něm může kdokoliv a prakticky kdekoliv. A to nejen doma či v zaměstnání, ale i v parku, v přírodě, na ulici nebo v hospodě.


Šéfdesignér Balboa Boards Michal Hejzlar při testování. Foto: Tobiáš Hrabec

Kdy a kde vznikl nápad, že navrhnete a začnete vyrábět v Čechách originální balanční prkénko. Zaznamenal jsem podobné pomůcky už před lety hlavně v zahraničí, ale u nás se, alespoň mám ten pocit, tenhle sportovně-relaxační doplněk zatím tolik neujal?

Asi klíčový kontakt s balančním boardem se u nás odehrál v roce 2016 v Portugalsku. Michal se tehdy potýkal se surfem na oceánu a na břehu blbli surfaři právě na balančních boardech  Myšlenka na výrobu vlastního setu přišla záhy. Prototyp překližkové desky s válcem z kanalizační trubky se stal doma na Vánoce hitem. Na začátku roku 2017 jsme se sešli v libereckém architektonickém studiu Mjölk a začali společně pracovat na tom, abychom z banálního prkna s plastovou trubkou udělali něco skvělého. Balanční boardy jsou u nás zatím spíše doménou úzkých skupin surfařů a snowboardistů, ale zdá se, že se začínají pomalu rozšiřovat i do dalších sportovních odvětví. V Česku je pár výrobců a importovaných značek, které pouze kopírují původní zahraniční vzory, bez větší snahy posunovat koncept balančního boardu dál. Po celkem úspěšném minulém roce jsme se rozhodli rozšířit naše portfolio o další zajímavé kousky. Board Rookie, trička a plakáty letos doplní nový typ prkna a také speciální batoh, který vyvíjíme společně s kamarády z Braasi Industry. Chtěli bychom rozvíjet nové designové koncepty a produkovat hezké, funkční a zároveň zábavné věci. 

Speciální batoh od Braasi Industry. Foto: Tobiáš Hrabec

Komu je váš první model primárně určený?

Balboa vyrábíme pro širokou skupinu lidí a našimi klienty už od začátku nejsou jen fanoušci extrémních sportů. Klienty jsou aktivní lidé, kteří používají balanční board jako doplňkové cvičení rovnováhy. Nebo jen jako zábavnou kratochvíli doma v obýváku, ale i o přestávce v práci. I když se to nezdá, je balancování docela fuška. Desku s válcem dodáváme i do fyzioterapeutických ordinací, které náš výrobek používají jako cvičební pomůcku pro poúrazovou rehabilitaci či posílení svalů středu těla. Samotné válce se zase používají při cvičení jógy nebo jako pomůcka při automasáži. 

Proč název Balboa Boards?

Balboa je zkratka dvousloví balanční board. V budoucnosti bychom se ale rádi zaměřili i na jiné balanční doplňky, které doplní ucelenou řadu sportovních pomůcek.

Foto: Nina Bumbálková

Odkud získáváte materiály pro jeho výrobu? A proč zrovna překližka a korek?

Design našich produktů je výsledkem pečlivého rozhodování nad každým detailem, tvarem i materiály, ze kterých je balanční board produkován. Snažíme se, aby naše výrobky byly šetrné k přírodě a klademe velký důraz na to, abychom se chovali zodpovědně jak během výrobního procesu, tak poté, kdy životnost boardů skončí. K výrobě desek používáme kvalitní bukovou překližku, kterou si necháváme lepit na Moravě. Válce jsou z portugalského korku. Korkové duby vynikají tím, že se jim kůra obnovuje a přibližně každých devět let dorostou do plné síly. Tudíž se naši zákazníci nemusejí obávat, že pořízením Balboa ubližují přírodě.

Tušíte, koho ve světě a kde poprvé napadlo spojit na první pohled něco tak banálního, jako je váleček a kus prkénka?

Je to poměrně známá věc, jejíž historie sahá zhruba do padesátých let minulého století, kdy byl na americký trh uveden Bongo Board. Byl to produkt pilota z druhé světové války, který se inspiroval africkými dětmi, které si hrály s dřevěným prknem na kusu dřeva. 

Foto: Nina Bumbálková

Když jsem váš Balboa set viděl poprvé, napadlo mě, že je to taková veselá a hravá věc pro děti. Nicméně, testovacím jezdcem jste vy, dospělí muži. Znamená to, že jde o pomůcku pro všechny věkové kategorie? Je mi jasné, že rozhoduje rovnováha. Nicméně, bude-li začátečník, potřebuji k používání nějaké dispozice? Co třeba váha? Zařádí si na něm i statný pán s nadváhou?

Board je opravdu pro každého. Jen je třeba, stejně jako u jakéhokoliv jiného sportu, dbát na svoji bezpečnost. Zbytečně nechvátat a dodržovat základní doporučení z manuálu, který přibalujeme do krabice. Člověk by neměl přeceňovat síly, ale to platí asi u jakékoliv, i nesportovní aktivity.

Tvrdíte, že tahle pomůcka přináší uživatelům nové možnosti cvičení a nečekanou svobodu pohybu. Jak konkrétně? 

Většina konkurenčních výrobků používá bezpečnostní zarážky, které omezují použití desky pouze na jednu stranu. Při vývoji našeho boardu jsme se rozhodli je odstranit. Tím pádem je deska univerzálnější a pokud má někdo ambice na prkně víc trochu řádit, bude nadšený. 

Jde pouze o zábavu nebo je to doplněk, který pomáhá lidem i s konkrétními zdravotními problémy?

Jak už jsme zmínili, balanční cvičení je velmi nápomocné při posilování svalů středu těla, na které v naší sedavé době zapomínáme, a jehož ochabování nám může způsobit řadu zdravotních potíží. Druhým, neméně zajímavým benefitem cvičení, je i zlepšování motorických schopností a koordinace. To je dobré například k předcházení úrazů při sportu tím, že cvičením zrychlujeme reakce našeho mozku na krizové situace. Pravidelný trénink nás tedy může například ochránit před poraněním kotníku při běhání v náročném terénu.

Foto: Nina Bumbálková

Existují při jeho používání nějaká omezení?

Omezení se meze nekladou. Zaleží jen na majiteli prkna, jak ho bude používat. Máme spoustu kreativních zákazníků, kteří vymýšlejí nové a nové druhy cvičení, vlastní triky. Tím nás posouvají dál ve vývoji. Jeden z klientů si dokonce na desce nosí snídani do postele.

Co bezpečnost? Byla vaše pomůcka nějak testována? Jako zkušební jezdci jistě po několika měsících tušíte, jaká úskalí Balboa má? Nehrozí, že když ho začne používat naprostý laik, může dojít ke zranění?

Naše výrobky jsou testovány životem. Důležité je začínat pomalu. Balanční techniku si osvojíte během jednoho dne, ale samozřejmě i tak musíte dávat při cvičení pozor. Stejně jako si dává pozor při jízdě třeba dobrý lyžař. To je asi normální. V případě, že jste úplný nováček, je dobré začínat ve dvou, kdy vám druhý člověk pomáhá nastoupit a na začátku dělá i záchranu. Zatím jsme na boardu nezaregistrovali jediný úraz, což je, vzhledem k tomu, co na něm někteří blázniví zákazníci tropí, dost zvláštní.

Doma, v tělocvičně, v parku, na ulici, ale i do hospody.  Foto: Tobiáš Hrabec

Kolik tvůrců kromě vás se na návrhu, vývoji a přípravě Balboa podílelo? 

Většina konkurenčních produktů cílí na mladé zákazníky. Tomu odpovídá i jejich strategie a design. My jsme se od začátku zaměřili na aktivní lidi bez rozdílu věku. Nechtěli jsme, aby byl náš balanční board jen další ošklivou sportovní pomůckou v rohu obýváku. Dbáme na to, aby naše produkty byly krásné a nedělaly majiteli ostudu. Proto už od začátku spolupracujeme se skvělými grafiky a ilustrátory Markem Nedělkou a Anežkou Minaříkovou, kteří se starají o to, aby každé logo či tiskovina vypadaly tak, jak mají. Na prezentaci se podílí neméně talentovaní fotografové Nina Bumbálková nebo studio Oba creators. Naši práci bereme jako celek úkonů, které je třeba všechny dělat správně. Nechceme prodávat jen překližku a kus korku, ale i příběh lidí, kteří se baví svojí prací a dávají do ní kus srdce. Letos nás čeká spousta legrace. Loni jsme organizovali první neoficiální mistrovství světa v balancování. Nechyběla řádná porota a máme i prvního mistra světa. Jednalo se sice zatím o recesi, ale nyní bychom do toho chtěli trochu šlápnout a pozvat lidi, kteří na boardech opravdu umí. Máme spousta plánů i nápadů. A už se nemůžeme dočkat, až je naplníme.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE