Problém Fügnerka. Řešení musí přijít, než zvítězí primitivní rasismus

Liberecké Zprávy dloubly svou reportáží do rány, která zjevně hnisala už několik let, ale všichni se tvářili, že ten zápach necítí. Za víc než patnáct let, která jsem - s relativně krátkým odskokem do Prahy - věnoval regionální žurnalistice, jsem zaznamenal asi jen dvě natolik emotivní témata, jakým je dnes „kauza Fügnerka“. Šlo o bourání Hubáčkova Ještědu. A o ostudu po lyžařském mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009.

Je jasné, proč o terminálu MHD, dle průzkumu místu, kde se Liberečané cítí nejméně v pohodě, nikdo oficiálně nemluvil. Je tady ve hře ztráta společenské reputace. Nařčení z rasismu. Všechny tyhle nepříjemnosti. Od začátku zdůrazňujeme, že nejde o ryze etnický problém. Ovšem nikoliv, abychom si dělali sociální alibi. Nýbrž proto, že je to podle našich zkušeností pravda. Mě třeba v dobách, kdy jsem v Liberci vedl MF DNES, na střeše parkoviště ve Foru soustavně otravoval chlápek s opakující se historkou, že: Nemůže sehnat džob, má rodinu, neměl bych kilo? Poprvé jsem uvěřil, podesáté před ním ujel, podvácáté cestou k autu preventivně zrakem prozkoumal prostor, zda se ta toxická bytost někde nevyskytuje. Při odmítnutí byl nepříjemný, pasivně agresivní, tvář zohavenou potlačovanou touhou si bouchnout. Pointa? Čech jak ze Švejka. Bělejší, než sníh, který se teď válí na vrcholu Ještědu.

Ale. Coby člověku, kterého intuitivně příšerně irituje jakékoliv kastování lidí, ať už národnostní, náboženské, rasové, se mi to neříká snadno, leč je nutné uznat, že mezi namistrovanými borečky, kteří aktuálně dělají z terminálu extrémně nesympatické místo, převažují juniorní Romové. Pokud nechceme, aby v Liberci vznikla nějaká idiotská forma násilné domobrany, nebo aby se ve městě znovu zformovalo - díky Bohu už dlouho deaktivované - primitivně rasistické skinheadské hnutí, je třeba, aby se do řešení zapojila romská sdružení. Organizace, které se snaží o destigmatizaci svého kulturně neobyčejně bohatého a zajímavého národa. V Liberci jich existuje nejméně pět. Fügnerka je to místo, kde by měly začít urychleně operovat. Ihned. Dnem i nocí. Dřív, než tam dojde k nějakému nevratnému neštěstí.

Městská policie od začátku roku vyčlenila pro dolní centrum krajského města speciální hlídku. Víkendové události, z nichž přinesl videozáznam iDNES, jsou ale asi jen dílčím důkazem, že to nebude stačit. Zapojit by se měli odborníci z nízkoprahových zařízení, státní policie, výše zmíněná romská hnutí, sociální pracovníci. Každý, kdo je k tomu v Liberci kompetentní.

Anebo ne. Můžeme se dál tvářit, že se nic neděje. Popřením, ignorováním problému ale průšvih nezmizí. Jen pozvolna nakyne. A pak, možná, exploduje.

Případně ještě hůř. Strach takzvaně obyčejných občanů poroste. A jak víme, nejstrašlivější věci dělají lidé vždy ze strachu.


Celkem
Sdílení

10 komentářů

  1. Bylo by fajn, kdyby pisalkove psali o tom, cemu rozumi, a ne o tom, co zrovna frčí nebo čemu by rozumnět chteli..

  2. Ve Fugnerove ul.to je opravdu ostudné! Městská policie tam má kancelář,ale když se něco špatného děje musí přijet hlídky.Ale vůbec se nedivím vždyť mají tak málo pravomocí!

  3. Dávám Honzovi palec za popsání ošemetného problému i nastínění nějaké možnosti, jak to řešit. Vidím ovšem dopředu, že se zřejmě nic nezmění. Je to problém komplexnější a hlubší, osobně soudím, že neřešitelný. "Juniorní borečci" jsou jak Romové, tak i neromové ze slabších sociálních vrstev. Mají samozřejmě i svý "bičíz" a tvoří volný gang. Jedná se o stálé a známé postavy. Spojuje je nezaměstnanost, drobné i větší krádeže, prodej drog a u velké části z nich závislost na pervitinu. Jistě, můžete je šikanovat pravidelnými lustracemi a osobními prohlídkami, ale to zas není únosné dlouhodobě - jde to oprávněně napadnout jako policejní šikana na základě etnického klíče. Jsem zvědavý, jestli je někdo schopen navrhnout funkční rozumné řešení .)

  4. Plivajíci bába na vlakovém nádraží byla moje zkušenost před 2 měsíci. Obava o zdraví své a dcery byly na místě, kde je policie ??? Pracuju , neberu od státu nic, ani přídavky na dceru , tak asi nebudu jezdit vlakem :(

  5. V současné "liberální" demokratuře je to neřešitelné. Musel by se změnit režim. Přitom je Liberec tak krásné město. Ale palec nahoru autorovi za snahu napsat článek a nemlčet, jak to obvykle média dělají o nepohodlných tématech.

  6. Máte můj velký obdiv v tom, jak jste to krásně a adekvátně ve svém článku napsal. Moc pěkný článek. Děkuji vám.

  7. Stačilo by aby BA měla mezi sebou staršího romského pracovníka přes den i do večera a problém je trochu vyřešen.Jsou mezi nimi i dobří chlapy jen agentura je musí chtít a mít ochotu..

  8. Jsem sám zvědav jak to všechno dopadne, problém policie ČR je, že je zaměřená spíše na represi. Těžko předělat policistu ČR na preventistu a určitě se budou vymlouvat na zákony atd. jednají pouze na podnět. Zároveň tu máme městkou policii a ta by takovou činnost měla dělat, ale bohužel jsou zaměření spíše na pokutování nešťastníků, kteří na Fugnerku zabloudí :-). Město má dále asistenty MP, ale bohužel ani jejich kapacity evidentně nestačí na dolní centrum. Otázka je, pokud by všichni spojily síly a dělali toho na Fugnerce více, zda se problém nepřesune někam jinam.... To že se na tuto oblast X let "kašlalo" asi nespasíme za 1 měsíc :-).

  9. Honzo, opravdu výborný článek - krátký a výstižný. Kéž by se všichni ze zmíněných institucí "chytli za nos" a projevili aktivitu.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označeny *

*
*

.