Problém Fügnerka. Řešení musí přijít, než zvítězí primitivní rasismus

Liberecké Zprávy dloubly svou reportáží do rány, která zjevně hnisala už několik let, ale všichni se tvářili, že ten zápach necítí. Za víc než patnáct let, která jsem - s relativně krátkým odskokem do Prahy - věnoval regionální žurnalistice, jsem zaznamenal asi jen dvě natolik emotivní témata, jakým je dnes „kauza Fügnerka“. Šlo o bourání Hubáčkova Ještědu. A o ostudu po lyžařském mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009.


Je jasné, proč o terminálu MHD, dle průzkumu místu, kde se Liberečané cítí nejméně v pohodě, nikdo oficiálně nemluvil. Je tady ve hře ztráta společenské reputace. Nařčení z rasismu. Všechny tyhle nepříjemnosti. Od začátku zdůrazňujeme, že nejde o ryze etnický problém. Ovšem nikoliv, abychom si dělali sociální alibi. Nýbrž proto, že je to podle našich zkušeností pravda. Mě třeba v dobách, kdy jsem v Liberci vedl MF DNES, na střeše parkoviště ve Foru soustavně otravoval chlápek s opakující se historkou, že: Nemůže sehnat džob, má rodinu, neměl bych kilo? Poprvé jsem uvěřil, podesáté před ním ujel, podvácáté cestou k autu preventivně zrakem prozkoumal prostor, zda se ta toxická bytost někde nevyskytuje. Při odmítnutí byl nepříjemný, pasivně agresivní, tvář zohavenou potlačovanou touhou si bouchnout. Pointa? Čech jak ze Švejka. Bělejší, než sníh, který se teď válí na vrcholu Ještědu.

Ale. Coby člověku, kterého intuitivně příšerně irituje jakékoliv kastování lidí, ať už národnostní, náboženské, rasové, se mi to neříká snadno, leč je nutné uznat, že mezi namistrovanými borečky, kteří aktuálně dělají z terminálu extrémně nesympatické místo, převažují juniorní Romové. Pokud nechceme, aby v Liberci vznikla nějaká idiotská forma násilné domobrany, nebo aby se ve městě znovu zformovalo - díky Bohu už dlouho deaktivované - primitivně rasistické skinheadské hnutí, je třeba, aby se do řešení zapojila romská sdružení. Organizace, které se snaží o destigmatizaci svého kulturně neobyčejně bohatého a zajímavého národa. V Liberci jich existuje nejméně pět. Fügnerka je to místo, kde by měly začít urychleně operovat. Ihned. Dnem i nocí. Dřív, než tam dojde k nějakému nevratnému neštěstí.

Městská policie od začátku roku vyčlenila pro dolní centrum krajského města speciální hlídku. Víkendové události, z nichž přinesl videozáznam iDNES, jsou ale asi jen dílčím důkazem, že to nebude stačit. Zapojit by se měli odborníci z nízkoprahových zařízení, státní policie, výše zmíněná romská hnutí, sociální pracovníci. Každý, kdo je k tomu v Liberci kompetentní.

Anebo ne. Můžeme se dál tvářit, že se nic neděje. Popřením, ignorováním problému ale průšvih nezmizí. Jen pozvolna nakyne. A pak, možná, exploduje.

Případně ještě hůř. Strach takzvaně obyčejných občanů poroste. A jak víme, nejstrašlivější věci dělají lidé vždy ze strachu.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE