Proč už Michal nemá číslo na Andreje. Šéf strážníků přišel před lety o bezpečnostní prověrku. Šlo o politickou objednávku?

Zastupitel za SPD - Tomio Okamura Michal Švarc, kterého jablonecký primátor Milan Kroupa (ANO) angažoval jako zastupujícího ředitele městské policie, má za sebou pestrou profesní minulost. Působil u státní policie, v Armádě ČR, sloužil na misi v Iráku. Pak ho ale Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) vyhodnotil jako osobu, která je riziková. A odebral mu bezpečnostní prověrku. Proč?


Donedávna působil jako strážník Městské policie v Rychnově u Jablonce n.N., vlastní a provozuje i detektivní a informační agenturu Excors. Zkušenosti má ale i z dlouholetého působení u Policie ČR a Vojenské policie. V roce 2004 a 2005 se dokonce zúčastnil zahraniční operace „Operation Enduring Freedom“ (Trvalá svoboda) na území Iráku. Během aktivní služby byl několikrát vyznamenán Ministrem obrany ČR, náčelníkem Vojenské policie a náčelníkem generálního štábu AČR. Před více jak pěti lety se ale „karta obrátila”. A to v okamžiku, kdy na základě rozhodnutí Národního bezpečnostního úřad (NBÚ) přišel o bezpečnostní prověrku na stupeň „Důvěrné“ a „Tajné“.

Přesný důvod, proč NBÚ proti Švarcovi nečekaně zakročil, ukrývá spis v utajení. Logicky. NBÚ není veřejná knihovna. Švarc se proti odebrání prověrky rozhodl bránit u Městského soudu v Praze, kde se domáhal i přístupu k informacím, proč přesně ho úřad vyhodnotil jako „hrozbu pro stát“. Neuspěl. A tak podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, protože byl a stále je přesvědčený, že šlo - jak sám občas veřejně prezentuje - o politickou objednávku. A kdo je podle něj „jeho politickým katem“? 

Fotokoláž: Archiv LZ

Tohle například napsal v srpnu 2013 na Facebooku, když si vyměňoval názory s bývalým spolustraníkem z hnutí ANO 2011 a pozdějším primátorem Liberce Tiborem Batthyánym, se kterým se dodnes - jak sami občas deklarují - „moc nemusí”.  (pozn. red. Následující text z facebookové diskuse nebyl jakkoliv redigován)

„Asi toho víš ty a bezpečností pobočka Agrofertu víc než já. Ano je pravda, že jsem přišel já (stejně jako např. plk. K. Danihel a jiní) o svou bezpečnostní prověrku na základě vykonstruované zprávy gen. Páleníka - toho gen. Páleníka, který byl propuštěn z vazby. (Pro zajímavost druhý podepsaný pod touto zprávou je plk. Pohunek - nedávno také propuštěn z vazby). A jelikož vím, že zpráva byla vykonstruována na politickou objednávku a nezakládá se na pravdivých údajích tak jsem tuto věc zažaloval u soudu,” píše Michal Švarc budoucímu primátorovi Liberce Batthyánymu. 

Poznámka:

genpor. Ondřej Páleník, kterého Švarc v příspěvku zmiňuje, má za sebou bohatou kariéru u Armády ČR. V té době působil jako předseda Správy státních hmotných rezerv, nicméně v letech 2007 až 2012 zastával pozici 2. ředitele Vojenského zpravodajství. Propuštění z vazby, jak Švarc v textu uvádí, se týká dnes již legendární kauzy Nagyová, a s ní souvisejícím pádem Nečasovy vlády v roce 2013. Páleníka tehdy při rozsáhlé razii zadržel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu spolu s dalšími osobami. Obviněn byl z toho, že zneužil svou pravomoc, protože nechal příslušníky Vojenského zpravodajství sledovat manželku premiéra Petra Nečase. A to na pokyn tehdejší milenky premiéra Jany Nagyové. Páleník později dostal podmínku 18 měsíců a zákaz pět let působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Proti rozhodnutí soudu se odvolal.

Švarc to napsal v reakci na poznámku, kterou Batthyány zveřejnil o pár minut dříve. (pozn. red. Následující text z facebookové diskuse nebyl redigován)

„No zkrátka se zjistilo, že (Švarc pozn.red.) není tak čistý, jakým se dělal. Že přišel o bezpečnostní prověrku, soudí se se státem, dělal vymahače pohledávek pro exekutora, má "detektivní" agenturu apod. S tím stanovy bohužel nemají co dělat. To je normální přístup. S takovou historií bychom těžko oslovili voliče. Jo a práce, ta za ním nebyla vidět také. Nicméně, tohle bych tu Michale dále nerozmazával, to už je dávno vyřešeno. Být řadovým členem, než se ti vyřeší alespoň ta prověrka, to jsi nechtěl. Mířil jsi hned ambiciózně vysoko,” napsal mu tehdy Batthyány.

Odebrání bezpečnostní prověrky byl patrně i jeden z důvodů, proč se Švarcovi do cesty za vysněnou politickou kariérou postavil tehdejší zakladatel a lídr hnutí ANO, dnes premiér ČR Andrej Babiš. Dokonce tak naléhavě, že ho podle svědků označil za nepřítele státu. Liberecké Zprávy to detailněji popsaly v prvním článku k tomuto tématu. Připomeňme si nyní krátkou ukázku, jak ostře tehdy Andrej Babiš proti Švarcovi vystupoval. A hlavně proč.

„Ještě před ním mělo předsednictvo s Babišem v čele potvrdit ve funkcích nové krajské šéfy. Tehdy prošli lídři všech regionů – až na Švarce. Už na tomto zasedání předsednictva Babiš bouchal složkou se Švarcovým jménem a se zkratkou NBÚ o stůl a jabloneckého podnikatele označoval za hrozbu pro celé hnutí. Materiál obsahoval výbušné informace o tom, jaké praktiky používá Švarcova detektivní agentura při vymáhání dluhů. Babiš prý předčítal straníkům pasáže, jak vymáhatelé drželi jednu ze svých obětí za nohy z okna. Na základě této a dalších skutečností údajně NBÚ odebral Švarcovi bezpečnostní prověrku. Babišovy kompromitující materiály se ale zcela rozcházely s tím, jak Švarce vnímali jeho kolegové z kraje,” popisují reportéři časopisu Týden v poměrně obsáhlé reportáži s názvem Babišovy složky: Jak vicepremiér sbírá špínu na lidi , která vyšla v polovině roku 2015.

Podobná složka se měla objevit na scéně na jaře 2013, kdy se připravoval první sněm hnutí ANO. Fakticky ale Babiš od té doby žádný takový spis veřejně neukázal. Nicméně právě v té době nejspíš vzniká hluboká propast mezi ním a regionálním lídrem Švarcem. Nastává okamžik, který zanedlouho rozhodne, že „Michal už nemá číslo na Andrejův mobil”.

Ostatně, servítky si v soupeření o pozice v novém hnutí ANO nebral ani sám Švarc. Známá je třeba jeho „falešná taktika” s údajnou, tajně pořízenou nahrávkou, pomocí níž  „tlačil ke zdi" jiné politiky. Ačkoliv žádný takový záznam nikdo nikde nezveřejnil a nepoužil, Švarc neměl problém o něm mluvit před ostatními tak, aby to působilo, že ho skutečně má a klidně použije. Jednoduše je tak uváděl v omyl a zastrašoval. Sám se k tomu přiznává i v jedné části diskuse na sociální síti Facebook s již zmiňovaným Tiborem Batthynánym.

Ukázka z facebookové diskuse mezi někdejšími spolustraníky z hnutí ANO Švarcem a Batthyánym: 

Tibor Batthyány: A na těch setkání budeme řešit tvé tajné nahrávky a podobně? To snad necháš doma. Ale jinak tě rádi uvidíme, každý člověk je potencionální volič.

Michal Švarc: Určitě ANO už teď se těším ... jen doufám, že to nebude jako v té pohádce o té jitrnici, kterou svět neviděl - stejně jako nikdo nikdy neslyšel tu onu neexistující nahrávku. Ale o některých tématech rád podiskutuji, když to bude věcné proč ne

Tibor Batthyány: Myslíš to vážně, co říkáš? Že jsi nikdy nevyhrožoval tajnou nahrávkou??!! Opravdu to myslíš vážně?

Michal Švarc: Viděl někdo někdy nebo snad někdo někdy onu nahrávku slyšel ??? A fabulace v reakci na lež tebe a Markéty o překrucování rozhovoru mezi mnou a Kovalem u které jste nebyli. Ano tak jsem reagoval na tyto lži sdělením, jsem rád, že jsem si ten hovor nahrál a že se pravda ukáže. Opět se v tom ztrácím ale prosím tě ukaž mi kde je tady ta výhružka ???

Tibor Batthyány: Řekl jsi to opakovaně a to i na schůzce oblastních předsedů. A pokud někdo má potřebu používat tyto metody, nic jiného než vyhazov si nezaslouží. Takových expertů už tam bylo dost. Tímto končím, udělej si screen, protože to za hodinu smažu. A ty budeš mít alespoň důkaz o cenzuře. Já s žádným fízlováním a nahráváním souhlasit nikdy nebudu a člověk, který toto používá, byť jen slovně, není pro mě partnerem. Hezký den.

(pozn. red. Přepis nebyl jakkoliv redigován)

Vzájemné osočování a podezřívání nakonec vyvrcholilo ukončením politického angažmá v hnutí ANO. Přestože Švarc se vyšplhal až na post šéfa regionální buňky hnutí, byl podle svědectví některých spolustraníků na přímý Babišův pokyn odstaven na vedlejší kolej. A nakonec i vyhozen. Zanedlouho poté nicméně Švarc ucítil příležitost v dalším novém politickém uskupení. A sice v Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury, respektive jeho pozdější odnože SPD - Tomio Okamura.

Ale zpátky k údajné „politické likvidaci”. Pokud má nově dosazený šéf strážníků Švarc pro takové tvrzení důkazy, neměl by se s nimi obrátit na soud? Jinak totiž nahrává spekulacím, že se ve skutečnosti žádné „politické spiknutí na zakázku” proti němu nekonalo. Jisté každopádně je, že rozhodnutí NBÚ o oprávněném odebrání bezpečnostní prověrky Michalu Švarcovi potvrdil i Ústavní soud v Brně, tedy nejvyšší a poslední možná instance v zemi. Zhruba pět let starý verdikt Ústavního soudu byl navíc konečný a nelze se proti němu odvolat.

Pokračování příště..?

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE