Život bez auta? Proč zrovna já?

Když mi ekolog a „zelený“ politik Miroslav Hudec nad šálkem kávy předestřel svou vizi zpoplatnění všech silnic, napadlo mě přesně to, co vás: že je to šílené. Měl jsem několik dní, abych nad věcí přemýšlel. Šílená už mi nepřijde. Nereálná rozhodně. Musel bych s ní totiž souhlasit já, průměrný obyvatel této země. A se mnou všichni zbylí průměrní obyvatelé. Odvahu a sílu k tomu, abych se vzdal auta, nemám a hned tak asi mít nebudu. A stejně jsou na tom, obávám se, všichni (nebo skoro všichni) ostatní. Přiznat si to je sebetrýznivé, vždyť klimatologové se vzácně shodují, že neomezíme-li svou spotřebu (a zdaleka ne jen co se automobilismu týče), čekají nás nehezké časy.


V Kontextu, nové páteční příloze mého oblíbeného Deníku N, píše můj oblíbený sociolog Stanislav Biler v obsáhlém eseji na téma klimatické změny kromě dalšího toto: „Globální oteplování je vyvrcholením všech nezamýšlených důsledků a přiznáním, že na některé problémy neexistuje technické řešení. Pokud řešení obsahuje změnu chování a omezení spotřeby, je zamítnuto. Bitva se vede o oprávněnou a nevyřčenou obavu, že s omezením spotřeby se v naší části světa většině lidí rozpadne jediný smysl života.“

Ano, a opět budu hovořit hlavně za své zbabělé já, ztratíme-li perspektivu, že se budeme mít (materiálně) čím dál lépe, zhroutí se nám kostra života. Zbyde prázdno. Ve světě, kde již není Boha, pozbydeme definitivně smyslu nebo spíše jeho zdání.

Přemýšlím-li o Hudcových slovech, rozzlobeně se sám sebe ptám, proč zrovna já? Proč zrovna já bych se měl vzdát pohodlí auta? Radosti z řízení? Proč zrovna já bych v létě neměl letět tisíce kilometrů na dovolenou, když jsem přece tak tvrdě pracoval a zasloužím si ji? Notabene když investici do cestování považuji za jednu z nejinteligentnějších? A tak dále. Moje ubohé alibi, moje lhaní si do kapsy zní: Proč zrovna já, když to nikdo jiný určitě neudělá?

Hudcova vize dobrovolného uskromnění mě vnitřně rozčiluje.

Pro pravdu se člověk zlobí.

Jsem ochoten si ji přiznat. Ovšem nikoliv se podle ní den za dnem chovat.

Krátkozraká lenost zatím triumfuje. Za volantem SUV žhavým zítřkům vstříc.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE