Průměrná mzda se v kraji zvýšila o sedm procent, nyní je 31 666,- korun. Zároveň ale vzrostly i spotřebitelské ceny

Průměrná mzda v Libereckém kraji vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně o sedm procent na 31 666,- korun. Zaměstnanci v kraji si tak polepšili o 2 074,- korun. Spotřebitelské ceny ve stejném období ale vzrostly o 2,1 procenta, reálně se tak podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) při započtení inflace výdělky zaměstnanců v kraji zvýšily jen o 4,8 procenta.

Za celý loňský rok stoupla průměrná mzda v kraji o 8,1 procenta na 29 725,- Kč, tedy o 2 228,- korun.

Růst mezd v Libereckém kraji byl v závěru loňského roku mírně nadprůměrný. V České republice se v posledním čtvrtletí loňského roku průměrná mzda zvýšila o 6,9 procenta na 33 840,- Kč, meziročně tak vzrostla o 2 179,- korun. Nejvyšší mzdy tradičně vypláceli zaměstnavatelé v Praze, kde v průměru zaměstnanci brali 41 851,- korun. Vyšší průměrná mzda než v Libereckém kraji byla v závěru loňského roku také ve středních Čechách, Plzeňském kraji a na jižní Moravě.

Za celý loňský rok vzrostly průměrné mzdy v Libereckém kraji o 8,1 procenta, což bylo na úrovni celostátního průměru. Průměrné mzdy v Česku byly ale vyšší - stouply za celý loňský rok na 31.885 korun. Reálně se však mzda v Česku loni zvýšila jen o 5,9 procenta, protože spotřebitelské ceny stouply za celý rok o 2,1 procenta. Mzdy v Libereckém kraji byly ve srovnání s celostátním průměrem o 2 160,- Kč nižší. Ještě výraznější je rozdíl ve srovnání s hlavním městem. Tam brali loni zaměstnanci měsíčně v průměru 40 011,- korun, o 10 286,- korun víc než ti v Libereckém kraji.

V Libereckém kraji loni dál přibývalo zaměstnanců, zejména průmyslové podniky stále zvyšují výrobu a nabírají stovky lidí. Počet zaměstnanců v kraji stoupl loni o 1,9 procenta, v průměru jich bylo v kraji 148 700.

Růst počtu zaměstnanců v Libereckém kraji byl po Praze nejvyšší v zemi, v Karlovarském kraji dokonce zaměstnanců podle statistik loni ubylo. Nejvíc zaměstnanců přibylo v hlavním městě, kde je tradičně největší nabídka pracovních příležitostí a také nejvyšší mzdy.


Celkem
Sdílení