Radka Loučková Kotasová z hnutí ANO se stane náměstkyní libereckého primátora, podle opozice jde o racionální volbu

Post náměstka libereckého primátora za hnutí ANO obsadí po Jiřím Němečkovi, který jej v říjnu kvůli nesouladu s rozhodováním zbytku koalice opustil, dosavadní krajská radní Radka Loučková Kotasová. Stane se tak v březnu, kdy také opustí svou funkci na kraji. Podle městské opozice je její jmenování racionální volbou.


Radka Loučková Kotasová. Foto: Tomáš Tesař

„Vedli jsme dlouhá jednání nejen v rámci místní organizace, ale také se zvolenými libereckými zastupiteli z hnutí ANO, a došli jsme ke společnému závěru, že jediným vhodným nástupcem pana Němečka bude Radka Loučková Kotasová,“ uvedla dnes předsedkyně místní organizace Liberec Zuzana Wudyová.

Od roku 2016 je Loučková Kotasová členkou Rady Libereckého kraje a řídí rezort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování. „Funkce náměstkyně primátora a uvolněné krajské radní nelze vykonávat současně, protože jsou obě časově velmi náročné. Po zralé úvaze jsem se proto rozhodla k 29. únoru 2020 rezignovat na pozici radní Libereckého kraje a přijmout od 1. března roli náměstkyně primátora pro rozvoj města,“ dodala Loučková Kotasová.

Podle opozice je důležité, aby politici nekumulovali funkce. „Jako je tomu například u paní Volfové (náměstkyně hejtmana a současně starostka České Lípy za ANO - pozn. red.). Pokud se paní Loučková Kotasová přesune na město, myslím že je to racionální volba. Z kraje potřebné zkušenosti s problematikou, které se bude věnovat, má,“ řekla Libereckým Zprávám  Zuzana Kocumová z opozičního seskupení Liberec otevřený lidem.

Kocumová současně věří, že s příchodem Loučkové Kotasové by mohla skončit praxe, kdy podle ní některé projekty připravené předchozí vládou „rovnou padají pod stůl, protože jsou pod nimi podepsaní 'nepřijatelní' lidé.“

Hejtman čeká na nabídku od ANO

Kdo se stane místo Loučkové Kotasové novou náměstkyní nebo náměstkem hejtmana zatím ANO neví. „Personální situaci na Libereckém kraji řešíme v rámci zastupitelského klubu a bude diskutována i s koaličními partnery. Vzhledem k tomu, že ke změně na kraji má dojít až k 1. březnu 2020, máme dostatek časového prostoru pro nalezení nejvhodnějšího řešení,“ konstatuje předseda krajské organizace hnutí Jaroslav Knížek. Nástupcem může být pouze zastupitel Libereckého kraje za hnutí ANO 2011.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové) Libereckým Zprávám sdělil, že obsazení místa v radě kraje budou koaličně řešit v nejbližší době. „A budeme očekávat navrh od ANO. Své rozhodnutí mi paní Kotasová popsala jako snahu využit zkušenosti získané v radě Libereckého kraje ve prospěch města Liberce,“ dodal Půta.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE