Bílí tygři? Pustý marketing, do liberecké zoo nepatří

Značný poprask vyvolala slova ředitele liberecké zoologické zahrady o tom, by časem z liberecké zoologické zahrady mohli zmizet bílí tygři. Tedy zvířata, která město do značné míry proslavila a jmenuje se podle nich také třeba místní hokejový klub.

Video: ZOO Liberec

Nejedlo, který čelí bouřlivým reakcím nyní vysvětluje, jak to vlastně myslel. „Bílý tygr není živočišným druhem ani poddruhem. V přírodě se nevyskytuje a není tedy ohrožen vyhynutím, na rozdíl od indického tygra, ze kterého bílý vzešel,“ říká.

A dodává, že zoo nemůže být jakýmsi zvěřincem rarit.

V roce 1951 byl podle něj v Indii odchycen mladý samec tygra, který měl bílé zbarvení srsti. Tento jediný zakladatel byl dále v zajetí připouštěn na normálně zbarvené samice. Z potomků tohoto samce byli v dalších generacích vybíráni ti bílí a v soukromých chovech i jinak výjimečně zbarvení jedinci. Ti byli dále kříženi mezi sebou, což dodnes vede k množství geneticky vázaných zdravotních a tělesných vad.

„Libercem prošlo za 24 let 22 bílých tygrů, přičemž rozmnožit se je podařilo pouze třikrát, a to za velkého úsilí a chovatelské péče,“ vypočítává Nejedlo. „ Přesto byla častým jevem mláďata málo životná, šilhavá a jinak „pokroucená“. Poslední vrh se v Liberci narodil v únoru 2016 a za velkého úsilí, léčby a chovatelské péče se odchoval samec a samice. A stejně jako v případě předchozího odchovu, bylo velmi komplikované, najít pro ně dobré umístění. Celé dva roky byla obě zvířata – kromě dalšího aktivního nabízení – marně v nabídkové listině zoo. Krom cirkusů a obchodníků se zvířaty o ně nikdo neprojevil zájem.“

Foto: Jan Stránský

Nejedlo se pak sám sebe ptá, proč v Liberci bílé tygry tedy chovali a zatím stále chovají. A dochází k myšlence, že stejně jako lidská společnost, i zoologické zahrady procházejí evolučním vývojem. „Nechceme se vyhraňovat vůči vlastní historii, protože je součástí nás všech. Do této historie patří několik generací libereckých šimpanzů. Vyrůstali v oblečcích a s plenkami v rodinách svých chovatelů, známé i z několika filmů či reklam. Nebo uměle odchovaná mláďata levhartů či dalších velkých koček, která svého času zvyšovala popularitu návštěv zoo - setkání s nimi, na vodítku, a jejich chovateli, nabízejícími je k pohlazení či vyfocení, bývalo běžnou součástí života zoologické zahrady,“ vzpomíná Nejedlo. Někteří z uměle odchovaných šimpanzů stále žijí a podle Nejedla to nejsou šťastná zvířata.

„Chov bílých tygrů je pokračování příběhu vývoje zoologických zahrad. V těch moderních a dobře fungujících už nepotkáte oblečeného šimpanze či mládě šelmy na mazlení. Věříme, že jednou zvládneme plnit poslání zoologické zahrady i bez málo životných, křížených a v podstatě nemocných bílých tygrů,“ podotýký ředitel liberecké zahrady.

Hokejoví Bílí tygři a smutek fanoušků

V zoo chápou nostalgii či smutek fanoušků hokejového klubu Bílí tygři Liberec, pokud bude chov bílých tygrů v Zoo Liberec postupně ukončen. „I kvůli nim u nás ještě několik let budou důstojně dožívat minimálně Paris a Surya Bára. Věříme, že nasazení a herní dovednosti libereckých hokejistů nestojí na tom, zda liberecká zoo bude či nebude chovat v expozici jejich jmenovce. Další smysl chov bílých tygrů v Liberci nedává. Dlouhodoběji ani ten marketingový. V Chomutově nežijí piráti, na Kladně rytíři, vervu ani energii není možné pohladit v Litvínově ani v Karlových Varech. Zoo dnes nemohou být zvěřincem rarit. Toto poslání se nejen naplnilo, ale již nějaký čas se přežívá a je kontraproduktivní,“ opakuje David Nejedlo.

„Nemůžeme být jako pan Berousek a produkovat zvířata na kšeft“

Má-li být podle jeho přesvědčení zoo vnímána jako moderní, nemůže se donekonečna prezentovat stejnými „ikonami“ jako cirkusy, chovatelé typu pana Berouska, produkujícího zvířata na kšeft a pro filmová či divadelní představení. Moderní zoo, míní Nejedlo, se nemůže udržitelným způsobem prezentovat ani stejnými zvířaty, kterými se prezentují začínající malé soukromé zoo, budující své začátky na hodnotách starých několik desítek let.

„Pravděpodobně mnozí všímaví lidé zaznamenali, že v několika posledních výročních zprávách liberecké zoo se již fotka bílého tygra neobjevila, stejně jako jsme ji nepoužívali na plakátech a většině dalších propagačních materiálech. Již více než dva roky na problematiku bílých tygrů upozorňujeme novináře i politiky se zájmem o problematiku liberecké zoo. V přímém kontaktu vysvětlujeme veřejnosti důvody, proč nechceme, aby naše práce a úspěšné chovy dalších, nejen ohrožených, ale často i atraktivních zvířat, byly prezentovány prostřednictvím bílých tygrů. Dlouhodobě jsme v těžké situaci, kdy postupně a cíleně vytěsňujeme z vnímání veřejnosti jeden typ zvířete, jehož jediným smyslem držení v lidské péči je marketing,“ podotýká ředitel liberecké zahrady.


Celkem
Sdílení

0 komentářů

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

.