Rekonstrukce přehrady v Liberci má zpoždění, začne nejdřív na jaře 2020

Příprava rekonstrukce přehrady Harcov v Liberci za 300 milionů korun má zpoždění. „Projekt je ve fázi stavebního řízení, práce tak letos nezačnou. Půjde-li vše podle předpokladů, chtěli bychom do poloviny příštího roku stavbu zahájit,“ uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.


Přehrada byla vybudována podle projektu univerzitního profesora Otto Inze z německých Cách, dokončena byla v roce 1904. „Potřebuje po více než sto letech svého provozu velkou stavební obnovu," uvedla Bendová.

Rekonstrukce by měla začít v roce 2020 a hotová by měla být v roce 2022, během ní bude přehrada vypuštěná. Opravovat se bude zděná hráz, podloží pod ní i opěrná zeď na pravém břehu přehrady, kudy vede promenádní cesta. Po rekonstrukci bude přehrada schopna lépe chránit Liberec při vydatných deštích, poradí si s mnohem většími průtoky vody než nyní. „V případě extrémních záplav bude možné odvést z přehrady Harcov kontrolovaně mnohem více vody než v současné době a zabránit tak jejímu neřízenému přetékání přes korunu hráze," uvedla Bendová.

Právě katastrofální povodeň z července 1897, při níž na Liberecku vznikly škody 3,5 milionu rakouských korun, byla před více než sto lety posledním impulzem k výstavbě tohoto vodního díla.

Harcovská přehrada je v majetku Povodí Labe a jde o kulturní památku. Její okolí patří městu a řadí se mezi nejcennější zelené plochy v Liberci. Předchozí vedení radnice počítalo s tím, že rekonstrukci přehrady využije ke zvelebení okolí, což plánuje i nové vedení. „Na vrub města půjde výměna zábradlí na pravém břehu plus revitalizace okolí," uvedl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Na pravém břehu je kromě promenádní cesty i pláž. Podle primátora bude třeba řešit i osud Zvolenské ulice na levém břehu, kudy vede silnice. V Liberci se už několik let řeší, zda by nebylo lepší ji pro dopravu uzavřít a využívat pro rekreaci a sportovní vyžití, hlavně v létě. Zkušebně byla kvůli tomu uzavřena před dvěma lety.

Město chce zlepšit i kvalitu vody, jež přitéká do přehrady. Napájená je z Harcovského potoka a s dešťovou vodou se do ní dostávají splašky, neboť v některých částech Harcova není kanalizace. Řešení by podle Zámečníka mohla přinést plánovaná výstavba nové čtvrti s 800 byty za sídlištěm Kunratická. „Měla by vzniknout páteřní kanalizace směrem k přehradě a na tu bychom napojovali tyto objekty (z Harcova)," uvedl primátor.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE