„Byla to krásná, zdravá, vitální baba.“ Rodině maminky, která po porodu upadla do kómatu, pomůže i benefiční koncert

Jak již Liberecké Zprávy informovaly, 19. březen letošního roku obrátil naruby život šťastné mladé rodině. Maminka Eliška Kešnerová v půl šesté ráno porodila druhého syna Štěpána. Doma již s manželem Petrem měli dvouletého Kryštofa. Porod Štěpána proběhl bez komplikací. Několik hodin po něm ovšem žena upadla do hlubokého kómatu. Lidé nyní pomáhají veřejnou sbírku. Nově se však přátelé rodiny pustili i do dalšího počinu – pořádají benefiční koncert.


Rodina před narozením druhého syna. Foto: Valečov pro Elišku

„Ještě na začátku března tohoto roku byla Eliška Kešnerová krásná, zdravá, vitální baba, která se starala o syna Kryštůfka a společně s manželem Petrem se těšili na narození druhého syna Štěpánka. Porod proběhl hladce a bez komplikací. V den, který měl být pro oba naplněn jen radostí a láskou, se ale jejich životy otočily o 180 stupňů. Nikdo totiž netušil, že Eliška měla v hlavě nádor o velikosti zhruba 5 centimetrů, který kvůli zvýšenému nitrolebečnímu tlaku při porodu začal krvácet, což způsobilo rozsáhlý otok mozku s vážnými následky, se kterými se Eliška potýká dodnes a ještě má pořádný kus cesty před sebou,“ uvádějí pořadatelé koncertu.

Akce se uskuteční ve čtvrtek 29. srpna v 15:30 na zřícenině hradu Valečov. „Právě touto cestou bychom chtěli rodině společně jejich situaci usnadnit. Eliška je velká bojovnice a všichni věříme, že rehabilitace, která ji čeká, přinese kýžené výsledky. Náklady na potřebnou péči však nejsou zanedbatelné. Proto jsme se rozhodli spojit příjemné s užitečným,“ dodávají.

Benefiční koncert se jmenuje Valečov pro Elišku. Výtěžek půjde na transparentní účet, který byl na pomoc rodině zřízen.

„Program bude ještě upřesněn, ale už teď se můžete těšit na kapely Hupkidupki, S.D.H., Waldovy Matušky, tombolu a doprovodný program pro děti,“ lákají organizátoři.

Jsou třeba peníze na rehabilitaci

Příběh rodiny, nyní stižené neštěstím, se odvíjel poklidně. „V roce 2015 se Eliška Kešnerová vdala. Rok nato se narodil vytoužený syn Kryštůfek. Eliška podřídila všechno péči o chlapečka, téměř se od něho nehnula, do dvou let ho kojila. Kryštůfek byl velmi šťastné dítě a Eliška velmi šťastná maminka. Společně s tatínkem Petrem se moc těšili na narození druhého chlapečka. Chystali se vzít si hypotéku a postavit domek,“ píše se na webu proelisku.cz.

Poté, co po druhém porodu upadla do kómatu, ležela několik týdnů v bezvědomí na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Následně byla převezena na JIP v Liberci. Zde prodělala těžkou sepsi celého těla a lékaři odhalili silnou epileptickou aktivitu mozku. Po měsíci byla převezena na oddělení následné intenzivní péče v nemocnice v Tanvaldě. Nyní je dočasně opět v liberecké nemocnici, kde podstupuje terapii v hyperbarické komoře. Je při plném vědomí, intelektuální schopnosti jí zůstaly. Dokáže číst a prstem na tabulce s abecedou napsat krátký vzkaz. Pohybem prstu levé ruky dokáže odpovědět ano – ne. Její tělo je ale jinak téměř nehybné.

Bráchové. Foto: proelisku.cz

Její obličej přišel o mimiku. Nemůže otevřít ústa, mluvit, jíst, polykat, usmát se. Je vyživována sondou „PEG“, hadičkou skrz břišní stěnu přímo do žaludku. Dýchá sama, ale má tracheostomii. Od začátku má trochu pohyblivou levou stranu těla, díky čemuž může mírně komunikovat. Pravá strana byla dlouho zcela nehybná, ale cítí ji a nyní se začíná trochu pohybovat. Jsou vidět sice malé, ale velmi důležité pokroky. Je zřejmé, že bude potřebovat intenzivní rehabilitaci, která by pomohla dál zlepšovat její zdravotní stav.

„Největší starost má ale rodina o její psychiku. Zdá se, že si teprve teď začíná plně uvědomovat, jak je její stav vážný. Nemůže být se svými dětmi, pro které žila,“ uvádí web proelisku.cz. „Nemůže vidět, že se Štěpánek už směje a začíná brebtat. Staršímu chlapečkovi Kryštůfkovi maminka moc chybí. Najednou zmizela z jeho života. Na mateřskou dovolenou nastoupil Petr, a i když se ze všech sil snaží, maminka jim všem doma schází.“

Zdá se, že pro pacienta s potřebou takto intenzivní péče neexistuje v našem systému zdravotnictví možnost umístění na rehabilitačním oddělení. Rodina proto hledá soukromá zařízení a doufá v možnost další intenzivní rehabilitace v lázních, až se ženin stav ještě zlepší. Bude nepochybně potřebovat i speciální pomůcky. Je zřejmé, že finanční náročnost se bude pohybovat ve statisícových částkách.

„Rodina také musí vyřešit bydlení, zatím žili u Petrových rodičů, ale to není se dvěma dětmi a v Eliščině stavu již možné. Rodinný rozpočet tvoří nyní Eliščina nemocenská a Petrova rodičovská. Jedni prarodiče jsou zaměstnanci s nevysokými příjmy, druzí už jsou v důchodu,“ uzavírá web.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE