Rok přemýšlel o emigraci. Nakonec ale vsadil na SIAL, Hubáčka a „ten úžasný barák na Ještědu“. Poctu hejtmana získal architekt Jiří Suchomel v den, kdy se o 50 let dříve přistěhoval do Liberce

Když minulý týden přebíral z rukou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty ocenění Pocta hejtmana 2019 za celoživotní přínos v oboru architektury, prozradil přítomným, že je to téměř na den přesně, co se před 50 lety přistěhoval do Liberce. Světově uznávaný architekt a zakladatel Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel zároveň přiznal, že jedním z důvodů, proč se tehdy vrátil z německých Cách, kde spolupracoval s Gottfriedem Böhmanem, byla nabídka od Karla Hubáčka, tvůrce světoznámého hotelu a vysílače Ještěd, který rok předtím založil dnes již legendární ateliér SIAL.


Ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje získal prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel za celoživotní přínos v oboru architektury. Foto: Liberecký Kraj

Suchomelův „rukopis“ najdete u řady významných staveb u nás i v zahraničí. Český dům ve švédském Malmö, Kulturní dům v České Lípě, studie řešení centrální zóny v Peci pod Sněžkou či budova G liberecké Technické univerzity, kde podle vzoru michiganská školy založil a dlouhá léta vedl Fakulty architektury. Jeho „líhní“ prošly stovky studentů, z nichž někteří se později stali respektovanými a uznávanými tvůrci a odborníky u nás i za hranicemi České republiky.

„Patří mezi ně například současný hlavní architekt Liberce Jiří Janďourek, vedoucí architekt Českého Krumlova Ondřej Busta, nebo architekt roku 2015 Adam Gebrian. Další jeho úspěšní absolventi působí v Londýně, v Kodani nebo třeba v čínské Šanghaji,“ připomněl při slavnostním předávání ocenění Jiřímu Suchomelovi současný děkan Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura.

Jako pedagog Jiří Suchomel působil i v Kanadě nebo USA, nicméně po čase se vždycky vrátil na sever Čech, do Liberce, ačkoliv s tímhle městem, jak s nadsázkou rád vypráví, hledal smíření dlouhých 20 let.

„Mokrý a studený město. Nic tady nefungovalo, všechno bylo nepříjemné. A ještě k tomu ty komunisti. Ale pak jsem se tu oženil, měli jsme děti… No a dnes? Pravděpodobně se už odtud asi neodstěhuji,“ řekl s nadsázkou Jiří Suchomel divákům během slavnostního galavečeru v Oblastní galerii Liberec, kde před několika dny převzal cenu Pocta hejtmana Libereckého kraje za celoživotní přínos v oboru architektury.

Chcete nominovat osobnost na Poctu hejtmana Libereckého kraje na rok 2020? Můžete přímo ZDE.

Než v roce 1969 kývnul na nabídku legendárního architekta Karla Hubáčka, uvažoval během pobytu v Německu téměr rok o tom, že emigruje. Nakonec se ale rozhodl pro SIAL a Liberec. Ačkoliv důvodů bylo více, jedním z těch hlavních se stala právě mladá kancelář zapálených architektů na severu Čech. „A pak ten jeho (Hubáčkův pozn. red.) úžasný rozestavěný barák na Ještědu,“ svěřil se divákům laureát ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje Jiří Suchomel během slavnostního galavečeru v Oblastní galerii Liberec.

„Bylo mi 25 let. Věřili jsme tehdy, že stojí za to v Liberci žít a pracovat. Byli jsme sice naivní, ale snažili jsme se. Kancelář SIAL, vedená Karlem Hubáčkem, mi dala prakticky všechno, co se týká odbornosti. A Karlu Hubáčkovi jsem za to dodnes vděčný,“ řekl mimo jiné při svém vystoupení Jiří Suchomel, který, jak se nedávno vyjádřil v rozhovoru pro online magazín Liberec - Reinchenberg, považuje město Liberec za magické místo.

„Domnívám se, že geny tíhnoucí k autonomii a ke svobodě jsou vrostlé do zdejší žulové skály,“ prohlásil v rozhovoru známý architekt.

 O prof. Ing. arch. akad. arch. Jiřím Suchomelovi,

oceněnému Poctou hejtmana Libereckého kraje za celoživotní přínos v oboru architektury

Světově uznávaný architekt a zakladatel Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Je autorem několika významných staveb –

Profesor Jiří Suchomel je významný liberecký patriot. Dlouhodobě zastával post proděkana pro vědu a výzkum na Technické univerzitě v Liberci. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří například studie řešení centrální zóny v Peci pod Sněžkou, Český dům v Malmö, Kulturní dům v České Lípě, Palác Syner v Liberci či budova G liberecké Technické univerzity.

Komerční obsah


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE