Důl Turów sebere pohraničí vodu. Miliony už jdou na boj se suchem

Chystané rozšíření dolu Turów, který leží přímo na česko-polské hranici sebere části libereckého kraje podzemní vodu. Negativně se změní i ráz krajiny. Liberecký kraj proto už nyní posílá na eliminaci tohoto nebezpečí miliony korun. Strach z úbytku vody se například v okrajových částech Hrádku zhmotňuje. V Uhelné se bez ustání klesá vodní sloupec vodojemu.


Elektrárna Turów na česko-polské hranici. Video: Youtube

Panuje obava, že se po rozšíření dolu situace ještě zhorší. Právě sem by měl v budoucnu směřovat přivaděč z přehrady Souš.

Na Frýdlantsku se projektují dva vodovodní přivaděče. První do Heřmanic, Kunratic a Dětřichova. A druhý do Bulovky. Pracují už ale i na opatřeních pro místní vodovodní řady. Chystá se rozšíření vodojemu na Višňovsku.
„Řešíme konkrétní věci, jako jsou zábory půdy, trasy, kudy vodovodní řady povedou. Hledáme optimální trasy,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). „Děláme vše pro to, abychom šli po obecních pozemcích, ale budeme muset jednat i se soukromými majiteli,“ dodal.

Gigant jménem Turów chce dál růst

Turów se rozkládá na 45 kilometrech čtverečních. Polská strana chce zvětšit plochu dolu až na 55 kilometrů čtverečních.
Těžba se má dál posunout k jihovýchodu, téměř k polsko-české hranici, kde už dochází ke skrývkám. V postiženém území žije téměř třicet tisíc lidí.

K poklesu spodní vody došlo už v 80. letech. Odborníci se ale obávají, že s plánovaným postupem rozšíření těžby hrozí další výrazné poklesy hladiny podzemní vody a ovlivnění vodních zdrojů na území České republiky. Vodohospodáři se chtějí na tuto variantu připravit. Jednou z variant je přivedení vody z Jizerských hor. Pro Frýdlantskou vodárenskou společnost by to představovalo investici až za 900 milionů korun.

Povrchový důl Turów. Foto: Wikimedia

Kraj nyní deklaroval další finanční spoluúčast ve výši 8,6 milionů na inženýrskou a projektovou přípravu na opatření,  která budou řešit negativní dopady těžby v dole Turów.

„Řešení následků plánovaného rozšiřování těžby v dole Turów je v současné době prioritou Libereckého kraje. Dále se snažíme již dlouhodobě podporovat opatření reagující na období sucha. Chceme zachovat hydrologické funkce krajiny, podpořit vznik tůní a obnovit přirozenou vodní vegetaci,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

„Liberecký kraj vede odbornou pracovní skupinu ke zlepšení vláhových poměrů na Frýdlantsku. Nechal zpracovat studie opatření na podporu hydrologických funkcí krajiny v povodí Václavického potoka, který je ohrožen ztrátou vodnatosti právě v důsledku rozšíření blízkého dolu Turów, a dále na zemědělských pozemcích na Frýdlantsku. Na Václavicku již bylo vybráno sedm prioritních opatření, u kterých v současné době probíhá projekční příprava. V krajském rozpočtu je na rok 2019 vyčleněno 500 tisíc korun na studie analyzující další území. Kraj přispěje i na projekční přípravu vybraných opatření na pozemcích ve svém vlastnictví,“ dodal mluvčí kraje Filip Trdla.

Liberecký kraj také v říjnu 2018 deklaroval vyčlenění 8,6 milionu korun na spolufinancování projektové a inženýrské přípravy navržených opatření určených k řešení dopadů plánovaného rozšíření těžby polského hnědouhelného dolu Turów na českém území. „Jedná se o maximální částku, kterou kraj ze svého rozpočtu může projekty za těchto podmínek financovat. O zbylých 20 % se na základě podmínek dotačního programu ministerstva zemědělství podělí Severočeská vodárenská společnost a Frýdlantská vodárenská společnost spolu s městy a obcemi dotčených regionů,“ dodal radní Löffelmann.

Liberecký kraj již podpořil v roce 2016 a v roce 2017 projektové dokumentace k územnímu řízení, které byly zaměřeny na zajištění zásobování pitnou vodou v oblasti Hrádku nad Nisou, Chrastavy, Frýdlantu, Bulovky, Dětřichova a dalších obcí v celkové výši 2 563 513 korun.

K tématu si přečtěte také redakční glosu v rubrice Komentáře.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE