Vlasy bez chemie. V Haaro Naturo vsadili na šampony a barvy z českých bylin i kamenolomů

Zita Sanetrníková s kolegyní Soňou Kočovou už několik let cílí na ženy, které odmítají používat na vlasy agresivní barvy. Umělé chemické sloučeniny liberecké kadeřnice nahrazují především bylinami, ale třeba i jílem z kamenolomů. Vycházejí tak vstříc lidem se zdravotními problémy i těm, kteří touží po detoxu či vlídnějšímu vztahu k přírodě.


Zita Sanetrníková s kolegyní sázejí na jiný, ryze přírodní styl. A nyní i na vlastní produkty.

Foto: Haaro Naturo

Kdy vás napadlo založit si ryze přírodní kadeřnictví?

Nebyl to jeden okamžik. Zhruba před 8 lety chtěla známá nabarvit hennou. To tenkrát samozřejmě nešlo, protože henna je ve všech kadeřnictvích sprosté slovo. (Henna je jedna z nejznámějších rostlinných barev, která tu byla po desetiletí k dispozici. Nemá dobrou pověst, protože nesprávně použitá nebo nekvalitní henna barvila vlasy špatně. Pozn. redakce). Takže jsem ji barvila doma. A zaujalo mě to, proto jsem začala dál pátrat. Objednala jsem a zkoušela různé další barvy. V té době už chyběl krůček k rozhodnutí, že si pořídím vlastní kadeřnictví. V něm jsem pak zákaznicím začala přírodní barvení postupně nabízet. Řada žen souhlasila a zůstala u něj. Později přírodní barvení převážilo a už jsem nechtěla dělat s barvami chemickými. Je to lepší pro vlasy, pro zákaznice, pro nás kadeřnice. Nemusíme tady dýchat ty amoniakové výpary a bůhvíco dalšího.

Jaké látky ve vlasové kosmetice podle vás škodí vlasům nejvíce? 

Na to se nedá jednoduše odpovědět. Mnoho syntetických látek škodí nejen vlasům, ale celému organismu. V běžných šamponech a barvách je koktejl chemikálií. Některé vysušují, ztenčují pokožku hlavy, způsobují alergie a ekzémy. U některých je podezření, že obsahují karcinogenní látky. Pokud jde o stylingové přípravky, vlastně se nic nestane, když občas použijete obyčejné tužidlo. Horší je to se šampóny a hlavně chemickými barvami. Ty jsou úplně jinde. Barvy jsou ve škodlivosti o několik řádů výš nad veškerým stylingem. 

Víte o nějakém podobném salonu tady na Liberecku nebo v širším okolí? 

V okolí určitě ne. Tuším, že v Mladé Boleslavi se barvením přírodními barvami někdo zabývá. Ale nemají takhle komplexní přístup. Tedy salon, kde jinou než přírodní péči nenajdete. Zatím jsme asi opravdu dost ojedinělí. Tady určitě. Snad Jinový svět v Praze, ti jsou nám asi nejblíž.

Všimla jsem si přírodních kadeřnictví v Praze a v Brně. Podle produktů sice nabízejí spíš přírodní barvy, nicméně i ty klasické.

Přesně tak, obvykle si nechávají i relativně šetrnější chemické barvy. Používat ty přírodní totiž není snadné. Pokud se jim nedaří dosáhnout požadovaného efektu, mají v šuplíku jako takovou berličku i chemickou barvu. My to ale vždycky musíme nějak vymyslet bez ní. Samy bychom uvítaly do našeho týmu v Liberci ještě jednu kolegyni, ale zatím hledáme marně. Když se ohlížíme, uvědomujeme si, co jsme se musely za ty roky naučit. Není vyloučené, že budou vznikat další podobná kadeřnictví, jaké máme my. V zahraničí to není nic nového. I proto se snažíme netajit naše know-how, dokonce pořádáme školení. Chceme, aby se u nás tenhle způsob barvení rozšířil.  

Co je pro vás v Haaro Naturo přírodní? Na jednu stranu se slovem „přírodní“ označuje kosmetika, ve které je vedle syntetických látek malá kapička přírodního oleje, na straně druhé jsou lidé, kteří za přírodní považují v péči o vlasy jen přípravky na no-poo. (Metoda mytí vlasů, při kterém se nepoužívají žádné šampony s umělými/pěnivými látkami. Používá se třeba žitná mouka, vaječný žloutek nebo jen čistá voda. Pozn. redakce.)  Jak je to u vás? 

My si tu hranici stanovili tam, kde ji má certifikace 100% přírodní kosmetiky. Máme prověřenou každou složku ve všech produktech, které používáme. Ošetření vlasů děláme kompletně přírodní cestou. Používáme přírodní šampóny, stylingové přípravky a hlavně zdravé barvy. V podstatě nabízíme téměř stejnou péči jako v jiných kadeřnictvích, má to jen několik omezení. Bez chemie nejde vlasy zesvětlit ani výrazně změnit odstín, například z blond barvy na černou. A také neděláme trvalou, protože přírodní cestou ztrvalit nejde. Těch limitů není moc. Šedivé vlasy na blond ale barvit umíme. Světlých odstínů existuje v přírodních barvách spousta.

Kdo je vaše klientela? 

Nejvíce k nám chodí zákaznice ve věku kolem třiceti. Širší klientela jsou ženy od 30 do 50 let. Vyhledávají nás ale i starší dámy, které se barvily chemickými barvami desítky let a rozhodly se, že už v tom nechtějí pokračovat. 

Jakou motivaci mají nejčastěji nové zákaznice? 

Jsou to různé důvody. Některá žena se začne zajímat o přírodní barvení v těhotenství, další k tomu přivedou děti a je to pro ně přirozeným pokračováním nastaveného životního stylu. Nejprve řeší kvalitu jídla, pak kosmetiky, oblečení. A nakonec je napadne udělat něco pro sebe i pokud jde o vlasy. Některé zákaznice přicházejí kvůli zdravotním problémům, jiné to chtějí prostě jen vyzkoušet. 

Sbohem chemie, přichází detox

Jaké konkrétně mají požadavky? 

Nejčastěji chodí s tím, že chtějí přestat používat chemickou barvu. Přejí si jakýsi celkový detox a zbavit se chemické zátěže. 

Jak dlouho taková výměna barvy trvá? 

To je velmi individuální. Záleží na tom, jak moc jsou vlasy barvené. Pokud má někdo jen pár šedin a nechává si vlasy pouze lehce tónovat, je ten přechod rychlý. Pokud ale má světlý melír jako vy, musí se smířit s tím, že odbarvené vlasy postupně odrůstají. My během té doby zmírňujeme kontrast mezi světlými a tmavými vlasy. 

Můžete to upřesnit? Kolikrát bych třeba jako odbarvená blondýna musela přijít na barvu? Je to častěji, než je obvyklých deset týdnů?

Většinou není potřeba chodit výrazně častěji. Celková změna je ale delší a probíhá postupně. Na hodně světlé vlasy nemůžeme dát hned tmavou, to by vznikl nehezký odstín. Tam se musí ztmavovat po krocích. Zároveň při tom už přírodní barvou pečujeme o odrosty, třeba i s šedinami, aby kontrast nebyl moc velký. Někdy také postupujeme velmi zlehka proto, že zákaznice je na sebe nějak zvyklá. U krátkých vlasů je samozřejmě změna rychlejší. U delších vlasů to většinou vypadá blbě tak první dva měsíce, ale jak naroste zhruba pět centimetrů nových vlasů, už to působí jako záměr. Podobné je to v případě, když někdo chce přestat barvit šediny. Na začátku odrosty vyvolávají dojem, že o sebe žena nepečuje, ale pak to začne najednou skokově vypadat dobře.

Vnímáte, že je mezi ženami větší ochota přiznávat šediny? 

Začíná zlepšovat, ale málo. Pokud my se Soňou vidíme, že by někomu šediny vyloženě slušely, tak mu to řekneme. Jsme asi jediné kadeřnictví, které občas přemlouvá své zákaznice, aby se nebarvily. 

Jak pomoci laikovi v tom, aby se orientoval, pokud se rozhodne pro přírodní vlasové produkty?

Dnes už jsou informace celkem dostupné. Chcet to trochu hledat, nenechat se ukolébat lákavými etiketami a důsledně kontrolovat složení. Pokud se mi nějaká složka nezdá, stačí ji zadat do vyhledávání a prověřit. Dost vás navede i článek na našem blogu s názvem: „Co není přírodní barvení vlasů aneb víte, jak prodat vegetariánovi tlačenku?“

Nechtěla jste „ve vegetariánském kadeřnictví prodávat tlačenku“, proto jste začala vyrábět přípravky i sama. Co byl v tomhle případě ten impuls? Nebyli jste spokojení? Například tuhé šampony se dnes běžně vyrábějí v mnoha mýdlárnách. 

Ať to upřesním. Dodnes používáme a prodáváme několik osvědčených značek. Ale ne vše, co jsme kdy zkusily, bylo skvělé. V první řadě potřebujeme produkty do našeho kadeřnictví, takže je pro nás primární, aby dobře fungovaly na vlasech a dobře se nám s nimi pracovalo. Mně je tady na nic šampon, který je sice krásně přírodní, ale vlasy po něm budou totálně zacuchané nebo mastné. Zároveň mám kritérium, že chci jen kosmetiku, která je vyrobena z ingrediencí povolených pro přírodní certifikovanou kosmetiku. Navíc, když si dělám sama například šampony, můžu je ladit i podle toho, co nám říkají zákaznice. Řekla bych, že díky kadeřnictví máme asi jako jediní velkou možnost testování „v terénu“, srovnatelnou s velkými kosmetickými firmami.

Šampon z kamenolomu

V čem konkrétně je vaše kosmetika jiná? 

Používáme například hodně silné výluhy z bylin. Všechny důležité látky tam musí být ve skutečně velkém množství, aby opravdu účinkovaly. A nic tam není zbytečně. Pozná se to i na vzhledu produktu. Když vidím skoro bílý kopřivový šampón, je jasné, že tam z kopřiv asi nebude moc. Náš je hnědý, vrásčitý, škaredý. 

To mluvíme o tuhých šamponech, ale ještě tu vidím třeba bylinný práškový šampon. Není už tohle při mytí vlasů trochu alchymie?

Možná, ale není to žádné drama. Prostě se umíchá hodně řídká kašička a s tou už se dobře pracuje. Zákaznice si určitě najde. Teď ještě s výtvarnicí Evou Chmelovou ladíme obaly a začátkem léta by naše „lokální novinky“ mohly jít do prodeje. Já mám z nového šamponu velkou radost hlavně proto, že nám nahradí různé bylinné směsi sestavené jen z exotických bylin. Milujeme je, protože dodávají jemným vlasům objem. Jenže když jsem viděla, kolik balení spotřebováváme, začalo mi vadit, že toho tolik dovážíme z obrovské dálky. A začala jsem pátrat po domácí alternativě. Tu jsem na trhu nenašla, takže nakonec máme náš český prášek. Základem jsou mydlice, kaštan a řepík. Podobné to bylo s jílem, který použijeme v nových vlasových pudrech. I v nich máme jíly lokální, české.

Odkud? 

Z několika kamenolomů. Například z Plzeňska, Chebska, Chodska nebo jižní Moravy.

Jak napadne kadeřnici objednávat suroviny v kamenolomech? 

Bylo to stejné jako s těmi bylinami. Jak tu kosmetiku vyrábíme, vidím ve větším, kolik toho dovážíme. Napadlo mě, že zbytečně, protože jíl je přece něco, co máme i u nás. Pamatovala jsem si to z doby, kdy jsem chtěla dělat hliněné omítky. Obrátila jsem se proto na zpracovatele omítek, aby mi řekl, kde jíly bere on, a pak jsem obvolávala kamenolomy. 

Objevila jste správný jíl? 

Ano, několik. Zádrhel byl ale v tom, že jsme chtěli jako kosmetickou surovinu používat něco, co se používá ve stavebnictví. Takže následovala řada testů a kopec administrativy. I s kamenolomy je drobná potíž. Chtějí prodávat obrovské pytle, takže jsem zase musela najít menší dodavatele, kteří mi to budou ochotni dodávat třeba po pěti kilech. 

Zaznamenala jste za těch šest let nějaké změny v zájmu o vaše služby? Chodí k vám víc nových zákaznic než dříve? 

Ano, zájem je určitě větší. Máme stálé zákaznice a neustále přicházejí nové. Ne všichni, co si to vyzkouší, zůstanou. Každému nemusí ryze přírodní péče o vlasy vyhovovat. 

Jaké jsou nyní trendy ve střizích? 

Vlastně ani nevím. Samozřejmě se občas jedeme někam podívat, co je v našem oboru nového, a také se školíme. Ale u nás přistupujeme k zákaznicím hodně individuálně. Vycházíme z toho, jaké mají vlasy, jak rostou, protože potom s tím nemá žena žádnou velkou práci. Naše zákaznice nechtějí ráno trávit půlhodinu fénováním a použít kýbl tužidla. 

Co když k vám přijde na stříhání zákaznice a chce, ať použijete jen vodu?

Pár takových zákaznic už přišlo. Ale čistou vodou jsme myli nakonec jen jednou. Pro dobře provedený střih přeci jen potřebujeme vlasy důkladně umyté, aby byly lehké a dobře se s nimi pracovalo. A jelikož jako alternativu k čisté vodě nabízíme jíl, mouku nebo byliny, tak s tím ani ten nejzarytější zastánce přírodního mytí nemívá problém.

Hana Kracíková

spolupracovnice Libereckých Zpráv


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE