Sasko dostane tři měsíce po volbách novou vládu, poprvé v ní zasednou Zelení

Tři měsíce po volbách dostane německá spolková země Sasko novou vládu, kterou povede staronový konzervativní premiér Michael Kretschmer. Vzniku koalice, kterou vytvoří konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU), sociální demokraté (SPD) a Zelení, již nic nebrání, strany proto v pátek podle agentury DPA podepíší koaliční smlouvu a následně zemský sněm zvolí premiérem dosavadního ministerského předsedu Kretschmera.


Staronový konzervativní premiér Michael Kretschmer. Foto: wikimedia

Koaliční smlouva byla představena před necelými třemi týdny, následně ji schvalovaly jednotlivé strany. Dohodu u CDU potvrdil stranický sjezd, u Zelených a sociálních demokratů rozhodla členská základna. Jako poslední dnes výsledek hlasování oznámili Zelení, kde pro text hlasovalo přes 93 procenta straníků, kteří se do rozhodovacího procesu zapojili.

Strany smlouvu podepíší před pátečním zasedáním zemského sněmu, který následně Kretschmera potvrdí v premiérském křesle. Premiér chce vládu představit odpoledne, jednotlivé ministry pak musí schválit ještě zemští zákonodárci.

Protiimigrační strana i Levice ze hry

Pro Sasko je nová vládní formace změnou dosavadní praxe, neboť koalici poprvé od sjednocení Německa v roce 1990 tvoří v Sasku tři strany. Je to také poprvé od spojení Německa, co v saské vládě usednou Zelení.

Dosavadní koalice CDU a SPD neměla kvůli propadu v zářijových volbách pro pokračování dostatečnou sílu, proto Kretschmer oslovil ekologickou stranu. Spojenectví s protiimigrační stranou Alternativa pro Německo (AfD) či s postkomunistickou Levicí odmítl.

Volby v Sasku, které se uskutečnily 1. září, stejně jako vždy od roku 1990 vyhrála CDU. Zisk 32,1 procenta hlasů pro ni ale byl dosavadním saským minimem. Ještě výrazně hůře dopadla SPD, která dostala 7,7 procenta hlasů, čímž prolomila nejen své minimum v Sasku, ale také v jakýchkoli poválečných zemských volbách. Volby naopak přinesly výrazné zisky protiimigrační AfD, která s podílem 27,5 procenta téměř ztrojnásobila svůj předchozí výsledek, a Zeleným, kteří dostali 8,6 procenta hlasů.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE