Saský premiér, rodák ze Zhořelce, čelí kritice kvůli proruským postojům

Saský premiér Michael Kretschmer, rodák z příhraničního Zhořelce, čelí kritice po svém setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem tento týden v Petrohradě. V rozporu s linií německé vlády se křesťanskodemokratický (CDU) politik vyslovil pro ukončení sankcí uvalených na Rusko kvůli ukrajinské krizi a šéfa Kremlu pozval do Saska, informovala dnes agentura DPA.


„Pane ministerský předsedo, máte nějakého zahraničněpolitického poradce? Pokud ano, okamžitě ho vyhoďte," napsal dnes na twitteru šéf Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Německé ministerstvo zahraničí případně může sehnat odborníka, domnívá se Ischinger. Kretschmer podle něj potřebuje radu, protože jinak škodí sobě a zahraničněpolitickým zájmům Německa.

Kretschmer se s Putinem setkal na mezinárodním hospodářském fóru v Petrohradě. Zúčastnili se ho z Německa také ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) a premiérka spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela Schwesigová ze sociálnědemokratické strany (SPD).

„Rusko je strategicky významný partner, pro lepší vztahy potřebujeme ukončení sankcí," napsal Kretschmer po setkání s Putinem.

O výzvě umělců obyvatelům Zhořelce, aby nevolili radikální stranu, čtěte zde

Altmaier dnes naopak zdůraznil, že německá vláda opakovaně prohlásila, že sankce zůstanou v platnosti, dokud pro ně budou trvat důvody. Ale to, že existují i jiné názory, je podle něj v demokracii normální.

Německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth naopak kritizoval, že takto budou EU a Německo v zahraniční politice rozštěpené. Neexistují německé sankce, ale mezinárodní, zdůraznil Roth. "Potřebujeme především ukončení anexe Krymu a mír na (východoukrajinském) Donbasu," napsal Roth na twiteru.

(ČTK, LZ)


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE