Sbírka pro lidi z vyhořelého domu ve Sloupu vynesla 145 tisíc

Obyvatele domu ve Sloupu v Čechách podpořili lidé dary ve výši 145 000 korun díky on-line sbírce, kterou zorganizovala novoborská nezisková organizace Rodina v centru. Nešťastným lidem, kteří přišli téměř o všechno, tato solidarita obrovsky pomáhá. Dům vyhořel v neděli 14. října 2018. Požár poškodil střešní konstrukci, propadl se strop a poškozené jsou i stěny druhého nadzemního podlaží. Celková škoda se předběžně odhaduje na 1 500 000 korun. Příčinou požáru podle policejní i hasičské zprávy byly špatně odizolované dráty, které se dostaly do kontaktu se suchým břečťanem.


„Slyšela jsem ten šílený praskot, který mám pořád v hlavě. A hned jsem věděla, co se děje. Chytla jsem kluka, psa, mobil a to bylo vše. Ještě jsme přeparkovali auta a sousedi dali ven propan-butanovou bombu. Děti brečely. Jen jsme koukali, jak šlehají plameny ze střechy,“ uvádí Blažena Chýlová, obyvatelka domu.

Postižení dostávali podporu ze všech stran. Lidé už během požáru přinášeli pití, něco k jídlu, zubní kartáčky, základní věci… Hodně pomohla obec, která byla obyvatelům vyhořelého domu k dispozici. Pomohli zajistit ubytování a prostory pro skladování věcí, které požár přestály.

Co nezničil požár, zničila voda. Dům má provizorní střechu.

Foto: Rodina v centru

„Poděkování patří všem hasičům. Tři z nich se při zásahu propadli stropem a jeden je stále na nemocenské. Obyvatelé domu jsou vděční rodině, příbuzným i všem neznámým, kteří pomohli slovem skutkem nebo penězi. Děti ve škole udělaly sbírku a nosily svoje úspory. Přicházely balíčky poštou, lidé posílali vše nezbytné, ručníky, povlečení a podobně,“ uvádí Jana Matyášová z Rodiny v centru.

Nezisková organizace Rodina v centru otevřela on-line sbírku na portálu Darujme.cz. Díky tomu, že na těchto webových stránkách má otevřený účet, mohli lidé okamžitě začít posílat dary na podporu postižených obyvatel domu.

„Vlna solidarity byla obrovská a potvrdilo se, že lidé v České republice jsou štědří a dokážou zareagovat v případě katastrofy nebo neštěstí. Během prvních 12 hodin bylo na účtu sbírky více jak 60 000 korun,“ konstatuje Matyášová.

Celý dům vytápí, i když nejsou prostory v patře obyvatelné, aby zabránili plísni a praskání zdiva.

Foto: Rodina v centru

Petra Vlčková, ředitelka Rodiny v centru, říká: „Lidé mají hluboko do kapsy. Obdivuji, každého, kdo přispěl. Vím, že to lidi z vyhořelého domu podrží. Fakt, že nebudou finančně úplně na dně, i když na opravy to zdaleka nestačí.“

Sbírka už je nyní uzavřená. Lidé přispěli celkovou částkou 145 tisíc. Ta byla spravedlivě rozdělena mezi rodiny, které v domě žijí, a bude použita na nezbytné stavební úpravy, které dům čekají. Co nezničil požár, zničila voda. Dům má provizorní střechu. Nyní jeho obyvatelé bojují proti studenému a vlhkému počasí. Celý dům vytápí, i když nejsou prostory v patře obyvatelné, aby zabránili plísni a praskání zdiva.

(LZ)


Celkem
Sdílení