Šéfka CDU jasně vyloučila možnost spolupráce s protiimigrační AfD v sousedním Sasku

Předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová (na úvodním snímku) dnes jasně vyloučila možnost koalice s protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD) v Sasku u hranic s Libereckým krajem, kde se v neděli uskutečnily zemské volby. Šéf AfD Alexander Gauland ale věří, že se uvnitř CDU hlasy požadující spolupráci obou stran ozvou. CDU volby se ziskem 32,1 procenta hlasů vyhrála právě před AfD, která obdržela 27,5 procenta. Obě strany by v parlamentu měly pohodlnou většinu.


Šéf AfD Alexander Gauland. Foto: wikimedia

V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD označila Krampová-Karrenbauerová výsledek hlasování ve spolkové zemi sousedící s Českem za složitý. Křesťanští demokraté zde sice vyhráli, získali ale nejnižší podporu od znovusjednocení Německa v roce 1990.

Zároveň ocenila kampaň saského ministerského předsedy a svého stranického kolegy Michaela Kretschmera, i to, že se vůči AfD jasně vymezil. Kretschmer se nechal opakovaně slyšet, že nepůjde do koalice s AfD, ani s Levicí. Na otázku, jestli si její strana může dovolit nechat čtvrtinu voličů, kteří byli pro AfD, stát mimo, odpověděla, že ano. Žádná spolupráce s AfD nebude, zdůraznila.

AfD ztrojnásobila počet hlasů

Předseda protestní strany, která v Sasku téměř ztrojnásobila svůj předchozí výsledek, Gauland ale věří, že se uvnitř CDU objeví hlasy, aby strana s AfD alespoň jednala. Očekává totiž, že rozhovory o příští koalici, kterou by CDU mohla sestavit se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými, budou v případě ekologické strany složité. „Pak se skutečně naskytne otázka: Není lepší promluvit si s AfD?" míní Gauland.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE