Senátor Zeman pozastavil své členství v ODS. Důvodem jsou spory v Libereckém kraji

Dlouholetý člen ODS a na podzim podruhé zvolený senátor Jaroslav Zeman pozastavil členství ve své domovské straně. Důvodem může být spor mezi ním a některými členy strany především na úrovni Libereckého kraje. Že to mezi ním a některými dalšími členy ODS v kraji v poslední době „skřípe“, naznačovali někteří dlouholetí zástupci strany už před loňskými senátními volbami. Zeman je počtvrté i starostou obce Albrechtice v Jizerských horách, kde vede vlastní firmu Detoa.


Foto: Tomás Tesař

Informoval o tom dnes deník Právo, přesněji jeho partnerský zpravodajský portál Novinky.cz.

Podle webu se ODS, která je s 18 členy nejsilnější frakcí v horní komoře spolu se STAN, se v těchto dnech ocitla v nepříjemné situaci.

„Její senátor, starosta a podnikatel Jaroslav Zeman, který je ve straně vnímán jako solitér, totiž podle informací Práva pozastavil členství ve straně. 
Jde – jak tvrdí straníci – o rozhodnutí, kterých není v ODS mnoho, nicméně bývá to prvním krokem před odchodem z partaje. Zeman podle oficiálních senátních statistik patří k méně aktivním, často absentuje,“ napsal web Novinky.cz.

Sám senátor Zeman dnes na svém facebookovém profilu pouze oznámil, že se k věci vyjádří koncem příštího týdne. V krátkém telefonickém rozhovoru Libereckým Zprávám pouze řekl, že o svém rozhodnutí až doposud s žádnými novináři nemluvil.

„Vnímám to jako porušení nějaké dohody. Protože sám jsem o tom s nikým z médií až doposud nemluvil. Mohu jen říci, že se k tomu podrobněji vyjádřím skutečně až příští týden v pátek," řekl dnes krátce po poledni Libereckým Zprávám senátor Zeman s tím, že je služebně v Polsku. Dodal zároveň, že o svém rozhodnutí chce mimo jiné nejprve osobně hovořit s předsedou ODS Petrem Fialou.

Portál Novinky.cz zároveň připomíná, že mezi straníky vyvolal nelibost například tím, že při loňské volbě na Hrad veřejně podpořil svého jmenovce Miloše Zemana. Zdůvodnil to podobným názorem na sankce vůči Rusku, vztahem k Číně a kladným vztahem k Donaldu Trumpovi.

„Pan kolega Zeman mě o svém rozhodnutí informoval. Na jeho členství a fungování v senátorském klubu to nemá žádný vliv,“ cituje deník  Právo a portál Novinky.cz šéfa klubu a místopředsedu ODS Miloše Vystrčila. Podle webu Zemanovo rozhodnutí prý souvisí se vztahy na lokální úrovni.

Vystrčil podle webu Novinky.cz nemá obavy, že by se ze Zemana stal rebel, který nebude hlasovat s klubem a oslabí tak jeho sílu.

„Prostě je to někdy tak, že osobní spory nebo neshody se promítají do dalších kroků daných lidí,“ řekl webu, který dále dodává, že: „ Zeman o svém rozhodnutí informoval regionální radu ODS v Liberci, jejíž jednání, kde měl hlas poradní, prý často ignoroval. Partajníci mu vyčítají, že byť mu strana pomáhala v kampani, sám prý si domlouval podporu u STAN.“

Letitý člen a také finanční podporovatel ODS Jaroslav Zeman vloni na podzim podruhé obhájil senátní mandát v obvodu Jablonec nad Nisou, čtyřikrát byl zvolen i v komunálních volbách jako starosta Albrechtic v Jizerských horách, kde je zároveň majitelem firmy na výrobu dřevěných hraček Detoa.

V minulosti na sebe upozornil především kritickými argumenty v boji proti zneužívání sociálních dávek. „Je na čase být trošku tvrdší, nahnat lidi do práce,“ řekl v Senátu ČR při projednávání zákona o pomoci v hmotné nouzi. Dodal, že jako zaměstnavatel má zhruba pět šest lidí, kteří podle něj „dělají, nedělají,“ tak jim platí 13 až 15 tisíc hrubého, napsal web Novinky.cz

Podle zdrojů Libereckých Zpráv nemá senátorovo rozhodnutí jakoukoliv souvislosti s fungováním či politikou ODS na celostátní úrovni. Podle všeho se jedná pouze o regionální záležitost a spory mezi některými členy strany v Libereckém kraji.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE