Senátoři zvolili Okamuru

Osamu Okamuru, mladšího bratra politika Tomia Okamury, dnes odpoledne většinou 6 z 9 možných hlasů zvolil akademický senát novým děkanem Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. O post se utkal s libereckým architektem a designérem Janem Stolínem.

Osamu Okamura. Foto: TUL

O výsledku informovala TUL na svém webu s tím, že volbě byl přítomen také rektor Miroslav Brzezina, který senátorům oznámil, že proti kandidátovi nemá námitek a k jeho jmenování do funkce přistoupí v nejbližších dnech.

Fakulta umění a architektury vyhlásila volby nového děkana poté, co začátkem října 2018 rezignoval na tuto funkci Zdeněk Fránek. Ministerstvo školství z důvodu jeho rezignace přeneslo výkon působnosti děkana na rektora TUL Miroslava Brzezinu, a to až do jmenování nového děkana.

Osamu Okamura je pět let i programovým ředitelem mezinárodní konference o městském plánování reSITE a v současnosti mimo jiné také přednáší na pražské vysoké škole Architectural Institute in Prague – ARCHIP.

Při své prezentaci v rámci kandidatury Okamura zdůrazdil, že fakultě by mohl nabídnout řadu zajímavých zahraničních kontaktů.

Témata, kterými se nově zvolený děkan ve svém profesním životě zabýval, by vydala na obsáhlou prezentaci. Patří k nim urbanismus, územní rozvoj, moderní technologie v architektuře, sociální ekologie, moderní nomádství, experimentální stavění a celá řada dalších.

„Je třeba rozjet i marketing. Vím, že je to v architektuře minové pole, ale podle mých zkušeností ze zahraničí je to potřeba. Výrazněji bych se zasadil také o fundraising na fakultě, se kterým mám bohaté zkušenosti a který na této škole chybí,“ prohlásil při své nedávné prezentaci před volbou Okamura.

Na otázku, zda by jím proklamovanou podporu habilitací začal i u sebe, odpověděl: „Určitě, protože bych měl jít sám svým kolegům příkladem. Pokud bych se stal děkanem, zahájím habilitační řízení pravděpodobně na brněnské fakultě.“

Na liberecké fakultě bude Osamu Okamura vzhledem k rozpracovaným závazkům v prvním roce svého děkanského mandátu být k dispozici tři dny v týdnu. Postupně by, jak uvedl, chtěl tuto časovou dotaci navýšit.

Na dotaz: „Co to pro vás znamená stát se děkanem?“ Osamu Okamura odpověděl: „Být u kormidla na kapitánském můstku. A také zodpovědnost.“

Ing. arch. MgA. Osamu Okamura (*1973), absolvoval ČVUT a AVU, byl řadu let šéfredaktorem časopisu o architektuře ERA 21, pět let je programovým ředitelem mezinárodní konference o městském plánování reSITE a přednáší na soukromé pražské vysoké škole Architectural Institute in Prague – ARCHIP.

Celkem
Sdílení

0 komentářů

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označeny *

*
*

.