Seznam.cz: Bývalý manažer fotbalové asociace vyzradil Peltovi odposlech. Zasluhuje trest, řekl teď soud

Bývalý bezpečnostní manažer fotbalového svazu Martin Synecký čelí obžalobě, že řekl současnému šéfovi Jablonce Miroslavu Peltovi o odposlechu. Informoval o tom portál Seznam Zprávy.


Vrchní soud v Praze přitížil bezpečnostnímu exmanažerovi fotbalového svazu Martinu Syneckému, píše Seznam.cz.

Synecký je obžalovaný v kauze, jež se týká dřívějšího šéfa svazu Miroslava Pelty. Podle vyšetřovatelů řekl Synecký Peltovi, že měl v prosinci roku 2016 ve své kanceláři odposlech nasazený policií.

V daném období běželo masivní šetření. Figuroval v něm, kromě Pelty, třeba i místopředseda fotbalového svazu Roman Berbr.

Synecký nedopustil trestného činu. Tak zněl vedikt pražského městského soudu. Vrchní soud s ním však nesouhlasil a dodatkem, že by jeho kauzu měl řešit Národní bezpečnostní úřad; mohlo by jít o přestupek.

Seznam Zprávy píší, že Synecký disponoval v dané době bezpečnostní prověrkou, a to na stupeň důvěrné. Byl rovněž držitelem certifikátu NATO na stupeň Confidential. Dokumenty obdržel od Národního bezpečnostního úřadu.

S verdiktem městského soudu nesouzněl soudce pražského vrchního soudu Viktor Mach. Seznam.cz získal rozsudek, v němž soudce Mach potvrzuje slova státního zástupce, že Syneckého indiskrece ohrozila další vyšetřování kolem Miroslava Pelty.

V případě Syneckého není namístě, aby mu byl trest snížen, dodal soudce Mach.

„Tato trestní věc nijak nepředstavuje výjimečný případ, v němž ze závažných důvodů není namístě uplatňovat trestní represi,“ cituje Macha Seznam.cz.

Syneckému hrozí dva až osm roků vězení. Soudce i žalobce se shodují, že mu přitěžuje i fakt, že byl držitelem certifikátu NATO.

Synecký Seznamu řekl, že se zatím nemůže k rozhodnutí Vrchního soudu v Praze vyjadřovat. U soudu vinu odmítl.

Pelta, jakmile se o odpolechu dozvěděl, začal podle policie komunikovat opatrněji. S Alexanderem Károlyim, bývalým šéfem disciplinární komise fotbalového svazu a současným ombudsmanem Českého olympijského výboru, měl domluvenou shůzku, kterou ale raději odvolal. O tento mítnk se policie rovněž  zajímala.

„Policie si mě chtěla nahrávat neoprávněně.“ Toto řekl Peta v jednom z odposlechů. Navíc údajně dodal, že věc hodlá probrat s nyní již dvěma bývalými vrcholnými policejními funkcionáři: šéfem policie Tomášem Tuhým a Michalem Murínem, jenž v té době vedl Generální inspekci bezpečnostních sborů. Oba popřeli, že by s Peltou komunikovali.

Obvinění kvůli ovlivňování rozdělování sportovních dotací přišlo pět měsíců poté, co se Pelta o odposlechu dozvěděl. Jak píše Seznam.cz vyšetřování bylo rozsáhlejší. Policii zajímala také soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Sylva Mašínová. Zjišťovali, jestli soudkyně, jež dostávala od Pelty hodnotné dary, ovlivnila případ ve prospěch druhého muže českého fotbalu Romana Berbra a jeho partnerky Dagmar Damkové.

„Popsané prověřované jednání podezřelých rozhodně nebylo žádnou bagatelní trestnou činností, ale jednáním mimořádně společensky škodlivým,“ napsal do svého odvolání k vrchnímu soudu, které Seznam.cz cituje, žalobce Jan Krestýn.

Mašínová nebyla obviněna. Přišla však o část platu. Případ Syneckého už řeší soudy, kauzu kolem Pelty policie zatím  neuzavřela. Obvinění se ještě seznamují se spisem.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE