Seznam Zprávy: Liberec. Nové české Palermo. Někteří se nechali koupit za lístek na hokej, Wejnar si pořídil auto, popsala policie

V případu severočeského podnikatele Jiřího Vařila policie nově zadokumentovala úplatky převyšující částku 18,5 milionu korun. Obviněno je v kauze už 17 lidí a 14 firem. Detektivové na severu Čech předložili nové výsledky pátrání v jednom z největších případů systematického ovlivňování veřejných zakázek, na kterém pracují už několik let. V dokumentu, s nímž se Seznam Zprávy mohly seznámit, líčí do dalších detailů propracovaný korupční systém, jaký podle nich fungoval zejména v pátém největším městě republiky, v Liberci.


Jiří Vařil. Koláž: LZ

Seznam Zprávy píší, že se případ točí kolem vlivného podnikatele v dopravě Jiřího Vařila – podle vyšetřovatelů faktického majitele firem ze skupiny BusLine. Policisté ve zmíněném dokumentu uvádějí, že firma BusLine a další společnosti dostávaly stamilionové zakázky mimo jiné díky tomu, že si Jiří Vařil zavazoval komunální a krajské politiky z hnutí ANO, z hnutí Starostové a nezávislí nebo z řad komunistů.

Jak uvádí investigativní reportér Seznam Zpráv Radek Nohl, vyšetřovatelé také popisují, že kromě nich Jiří Vařil podobně ovládal i zaměstnance libereckého dopravního podniku, advokáty nebo auditory. Způsoby, jakým to podnikatel dělal, byly podle vyšetřovatelů různé.

Někteří podle Seznam Zpráv inkasovali od firem ze skupiny BusLine pravidelně peníze v řádu desítek tisíc korun nebo dostávali peníze na koupi osobních aut. Další se nechali získat k přízni „jenom“ VIP vstupenkami na hokejové utkání Bílých Tygrů Liberec nebo zaplacenou cestou na zahraničí utkání fotbalového klubu z Jablonce nad Nisou.

Na české poměry jde o mimořádně rozsáhlý případ. Celkově se podle policistů podařilo zadokumentovat úplatky převyšující částku 18,5 milionu korun.

„Vzhledem k tomu, že se nejednalo o případy ojedinělé, proces získání osob se vyznačoval mnohostí, lze jednoznačně konstatovat, že se jednalo o zcela propracovaný korupční systém,“ uvedli doslova vyšetřovatelé.

Dosud bylo v kauze obviněno deset lidí, ale v uplynulých dnech se vyšetřování významně posunulo. Jak Seznam Zprávám potvrdil náměstek ústeckého krajského žalobce Dan Anděl, policisté rozšířili počet obvinění – a to dost podstatně.

„Po vydání dalších usnesení policejního orgánu o zahájení trestního stíhání je ve věci aktuálně trestně stíháno sedmnáct obviněných fyzických osob a čtrnáct obviněných právnických osob,“ uvedl žalobce Anděl s tím, že vyšetřování tedy ještě bude po dobu letošního roku pokračovat.

Seznam Zprávy zjistily, že se další obvinění týká ovlivnění čtyř zakázek libereckého dopravního podniku. A mezi stíhanými jsou dva jeho zaměstnanci, auditorka a zástupci dvou firem, které měly zakázky získat.

Hlavní postavy této kauzy policisté celé roky sledovali a odposlouchávali. Díky tomu předkládají celou řadu zjištění. Odposlechy byly totiž – jak plyne z dokumentu – mimo jiné v kanceláři bývalého ředitele libereckého dopravního podniku Luboše Wejnara nebo přímo ve vile Jiřího Vařila.

Luboš Wejnar. Foto: Archiv LZ

Vedle toho mají vyšetřovatelé také ještě jeden důležitý důkaz – poznámky podnikatele Vařila. Ten si do svého notebooku detailně roky zapisoval, jaká jednání se uskutečnila, co se podařilo dojednat nebo co je nutné ještě vyřešit.

Za peníze od Vařila si Wejnar koupil auto

Právě do těchto poznámek si Vařil mimo jiné napsal, že Wejnar je pro něj „moneygenerátor“. Tedy ten, jak se domnívají policisté, kdo mu generuje zisk. Wejnar zase na odposleších mluvil o Vařilovi jako o pánovi z kopce (a to kvůli tomu, že tento podnikatel má vilu na cestě do hor za Libercem).

Policie Vařila i Wejnara v roce 2018 zatkla, obvinila je a nyní je vyšetřuje na svobodě. Uvádí, že to bylo několik dní poté, co se přímo u Vařila doma předávaly úplatky ve výši 400 tisíc korun.

Policisté tuto schůzku díky odposlechům zaznamenali, dokonce uvádějí, že slyšeli, jak „šustí“ předávané peníze.

„Bohužel nemám počítačku, musíme jak za starých časů: Prosím tě, spočítej to po mně. Sedí?“ říká na odposlechu Jiří Vařil a policie si k jeho slovům připisuje zmíněnou poznámku o šustění bankovek.

„No, moc děkuji,“ odpovídá podle Seznam Zpráv Luboš Wejnar, který si za tyto peníze poté pořídil auto značky Opel Zafira.

Policie jde v této epizodě do detailu. Píše, že Wejnar zaplatil za vůz 394 100 korun a že zbývajících šest tisíc u něj policisté zajistili (v hnědé peněžence v černé brašně), když ho přišli zatknout.

Navíc vyšetřovatelé tvrdí, že firmy ze skupiny BusLine už předtím na účet Luboše Wejnara a později jeho manželky odesílaly pravidelné měsíční částky. Celkově se jednalo o 1,4 milionu korun.

(LZ)


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE