Sherpa Cup. Na Sněžku nosiči dopravili téměř tunu nákladu

Osmého ročníku závodu horských nosičů Sněžka Sherpa Cup se zúčastnilo 26 lidí z toho sedm žen. Trasa vedla z Pece pod Sněžkou, Obřím dolem do Obřího sedla a pak po cestě na vrchol. Řekla to organizátorka závodu Daniela Maixnerová. Muži se utkali ve dvou kategoriích, ženy v jedné. Zdolali převýšení 754 metrů.


V královské kategorii zátěže 60 kilogramů bojovali čtyři muži, zvítězil Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku s časem dvě hodiny devět minut. Mezi ženami, kde je zátěž 20 kilogramů, vybojovala první místo několikanásobná vítězka závodu Iva Dolečková z Poličky na Svitavsku. Vrchol Sněžky zdolala v čase jedna hodina 26 minut. Většina účastníků změřila síly v mužské kategorii zátěže 40 kilogramů. V ní zvítězil s časem jedna hodina 14 minut Petr Mazal, který dorazil na Sněžku vůbec jako první ze všech závodníků tohoto ročníku.

Podle Daniely Maixnerové byly podmínky velmi dobré. „Závod dokončili všichni, kteří stáli na startu. Kromě startu, kdy krátce zapršelo, bylo celou dobu zataženo, což závodníkům maximálně vyhovovalo. Bylo pod mrakem, tedy ideální stav. Nahoře bylo pocitově okolo deseti stupňů," řekla.

Závod v Peci pod Sněžkou odstartoval u dolní stanice lanovky na Sněžku. „Když se na Sněžce po poledni zlepšilo počasí, fandily v cíli stovky lidí, parádní atmosféra," řekla Maixnerová.

Extrémní závod nosičů se těší značnému zájmu soutěžících, ale počet startujících je omezen horní hranicí 30 lidí, a to z důvodu kapacity skladů poštovny, která je cílovou stanicí. Nosiči na Sněžku jako zátěž totiž nosí nealkoholické balené nápoje, které se pak v poštovně prodají. Náklad na poštovnu siláci nesou v běžných batozích nebo na speciálních dřevěných krosnách. „Každoročně musím kvůli velkému zájmu odříkat, závody se těší velké oblibě. Dnes se podařilo díky závodu dopravit na poštovnu 980 kilogramu nákladu," řekla Maixnerová.

Zimní varianta závodu se koná většinou v lednu a vede jinou trasou, a to z Pece pod Sněžkou přes Růžohorky.

Motivací pro klání nosičů Sněžka Sherpa Cup se stala před lety potřeba dopravovat během odstávky lanovky na Sněžku zásoby pro poštovnu. „Zároveň jsme závodem navrátili to tradiční řemeslo," dodala Maixnerová, která je z rodiny majitelů poštovny.

Řemeslo nosičů zásobujících Sněžku vzniklo v 19. století a skončilo po postavení lanovky v roce 1949. Do té doby vším možným zásobovali tehdejší Českou boudu nosiči z Velké Úpy, kteří na vrchol chodili přes Růžohorky a Růžovou horu. Na 7,5 kilometru dlouhé cestě měli deset zastávek, nejsilnější nosiči měli na zádech až 100 kilogramů nákladu.

Česká poštovna na Sněžce, která byla otevřena v roce 2008. Je nejvýše položenou stavbou v České republice. V letní sezoně ji navštěvuje až několik stovek lidí denně.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE