Sklizeň v Libereckém kraji se rozjíždí jen zvolna, brzdí ji deště

Sklizeň v Libereckém kraji se rozjíždí jen zvolna, brzdí ji dešťové přeháňky. „Pokud ale vyjde předpověď počasí, měla by v tomto týdnu výrazně pokročit,“ řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberecko a Jablonecko. Podle informací z ministerstva zemědělství se zatím v kraji podařilo sklidit sotva deset procent z více než 24 700 hektarů osetých obilím a řepkou.


Nejdál je sklizeň ozimého ječmene, který už sklidili zemědělci z více než 70 procent ploch. Výnosy zatím vypadají dobře - z hektaru dává v průměru 6,33 tuny. „Ječmeny, jak se říká, utekly tomu jarnímu suchu. Díky tomu jsou výnosy slušné," řekl Teplý. I to je podle něj důvod, proč v posledních letech stoupá zájem o ozimé plodiny, kde vzhledem k suchým jarům jsou slušné výnosy jistější. Zemědělci už začali sekat i ozimou pšenici, u které získávají v průměru 6,37 tuny z hektaru.

Mnohem hůř vypadá letos sklizeň řepky, kvůli suchu je zrno velmi drobné. Sklizeno zatím není ani pět procent ploch s průměrným výnosem jen kolem 3,09 tuny z hektaru. „Navíc se ukazuje, že má nízký obsah oleje," řekl Teplý. Běžně se podle něj výtěžnost pohybuje kolem 42 až 43 procent a letos je to často jen nějakých 33 až 35 procent. Dá se proto čekat, že zájem o pěstování řepky bude dál klesat. Už letos jsou výměry o pětinu menší než loni. Řepka se letos v kraji pěstuje jen na 4770 hektarech, to je nejmenší výměra od roku 2004.

Liberecký kraj není zemědělskou oblastí, zemědělská půda netvoří ani třetinu z 316 000 hektarů jeho rozlohy. Loňská sklizeň patřila k těm horším - zemědělci sklidili 102 922 tun obilí a 20 434 tun řepky. Rekordní úrodu obilí zažil region v roce 2004, kdy zemědělci sklidili 132 325 tun obilovin. Nejvíc řepky se v kraji urodilo v roce 2014, přes 22 970 tun. Ještě v červnu odhadovali pěstitelé, že by mohli sklidit 106 357 obilí, což je o tři procenta víc než loni. U řepky se čeká úroda o čtvrtinu nižší než loni, jen kolem 15 400 tun.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE