Školák si vymyslel historku o muži, který obtěžuje děti u liberecké školy. Policie přesto vyzývá rodiče, aby dětem vysvětlili různá nebezpečí

Liberečtí kriminalisté prověřovali informace o muži, který údajně obtěžoval děti u jedné ze škol v Liberci. Od počátku minulého týdne kriminalisté podle mluvčího Vojtěcha Robovského velmi intenzivně prověřovali oznámení o muži, který se měl pohybovat v blízkosti jedné ze základních škol v Liberci. Neznámý muž měl oslovovat děti a zřejmě je i lákat do svého vozu.


„Oznámení, ale i jen podezření z možné protiprávní činnosti, které jsou nebo můžou být páchány na dětech, jsou vždy ze strany policistů vnímána velmi silně. Ani toto oznámení liberečtí kriminalisté nepodcenili a okamžitě jej začali prověřovat. V průběhu mnoha opatření, která zrealizovali, však zjistili, že se oznámení nezakládalo na pravdě a dítko si příběh vymyslelo,“ dodal Robovský.

I přesto policie podle Robovského neponechává nic náhodě. „Policisté spolu s kriminalisty i nadále provádějí důsledná prověřování všech možných indicií, které by byť i jen naznačovaly možné spojitosti se zmiňovaným, nepotvrzeným, případem. I nadále tak policisté kontrolují v rámci výkonu služby okolí školských zařízení,“ konstatoval policista.

Připomenul, že současně nezbývá než apelovat především na rodiče, aby svým dětem předložili, vysvětlili a seznámili je s obecnými zásadami bezpečnosti, zejména při styku s cizím člověkem.

Na co si dát pozor?

Základy bezpečného chování dětí při kontaktu s cizí osobou:

Nikam nechoď s neznámými lidmi.
Cizím lidem neotvírej dveře od domu ani bytu. Přesvědč se, že jsi dveře zavřel a zajistil.
Nikdy nesedej k cizím lidem do auta.
Od cizích lidí udržuj bezpečný odstup (tak, aby na tebe nedosáhli).
Od neznámých lidí si neber žádné jídlo ani pití.
Nepodlehni jakémukoli lákavému svodu, nabídce nebo snadnému zisku (hry, sladkosti, hračky, peníze, mobilní telefony, domácí mazlíčci, atd.).
Pohybuj se jen v místech, která jsou osvětlená a vyhrazená pro chodce. Nechoď do tmavých a neznámých uliček a prostor. Pohybuj se na cestě do i ze školy spolu s kamarády nebo v jejich blízkosti.
Rychle uteč do míst, kde je větší počet lidí. Požádej o pomoc.
Každé podezřelé chování či bližší kontakt s cizím člověkem oznam rodičům, učitelům nebo přímo Policii ČR – linka 158 je bezplatná. Školáci by měli při chůzi vždy sledovat zrakem i sluchem prostor a dění kolem sebe. Není vhodné si pouštět do uší naplno hudbu. V případě, že by neznámý člověk chtěl školáka někam odvléci, je dobré co nejhlasitěji volat o pomoc, kopat, bít kolem sebe rukama, škrábat, kousat a snažit se o útěk.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE