Slavný liberecký raper Lipo: „Centrum města stále trochu zůstává místem duchů. Je to podle mě smutná vizitka pro město, Liberci dlouhodobě chybí koncepce i vize, kam chce směřovat

Desítky milionů zhlédnutí mají na youtube videa rapera Lipa. Jeho koncertní show plní i skutečně velké arény. Na globální streamovací službě Spotify patří k tradičně nejposlouchanějším českým hudebníkům. Lipo ovšem bedlivě sleduje dění i ve svém domovském Liberci. Okem patriotským, leč i kritickým. „Bude tomu pět let, co jsem vydal song „Město, co spí“, který upozorňoval trochu vypjatými uměleckými prostředky na odumírající život hlavně v centru města. Rád bych řekl, že se tenhle problém za tu dobu vyřešil, ale obávám se, že bych si akorát lhal do kapsy. Jistě zde přibylo pár zajímavých míst, ostrůvků pozitivní deviace, v podobě podniků, které vedou šikovní lidé, ale jinak zůstává centrum města stále trochu místem duchů. Je to podle mě smutná vizitka pro město takového rozměru a potenciálu, jakým je Liberec. Nejen na základě toho si myslím, že Liberci dlouhodobě chybí koncepce i vize, kam chce směřovat,“ odpovídá na jednu z otázek Libereckých Zpráv.


Foto: Radek Kudláček

Co vnímáte jako hlavní věc, která by se v roce 2020 měla v Liberci změnit, anebo alespoň začít měnit k lepšímu?

Budu mluvit jako ten, kdo v Liberci nežije, kdo se do Liberce pouze vrací. Možná mě někdo nařkne z povýšeného chytráctví, ale pokusím se odpovědět, jak to doopravdy cítím. Bude tomu pět let, co jsem vydal song „Město, co spí“, který upozorňoval trochu vypjatými uměleckými prostředky na odumírající život hlavně v centru města. Rád bych řekl, že se tenhle problém za tu dobu vyřešil, ale obávám se, že bych si akorát lhal do kapsy. Jistě zde přibylo pár zajímavých míst, ostrůvků pozitivní deviace, v podobě podniků, které vedou šikovní lidé, ale jinak zůstává centrum města stále trochu místem duchů. Je to podle mě smutná vizitka pro město takového rozměru a potenciálu, jakým je Liberec. Nejen na základě toho si myslím, že Liberci dlouhodobě chybí koncepce i vize, kam chce směřovat. Je mi jasné, že třeba praktické problémy lidí na sídlištích jsou jiného rázu, ale asi všichni se shodneme na tom, že centrum města by mělo být jeho srdcem, a mělo by také tak působit. Ulici 5. května, přes ulici Pražskou a Moskevskou bychom za normální situace měli vnímat jako hlavní tepny města, kde se lidé potkávají, kam mají chuť se vracet a kde to žije. Bohužel se tak při bližším pohledu ještě více obnažuje fakt, že hlavním benefitem Liberce se stává jeho poloha v blízkosti hor s krásnou přírodou. Tenhle paradox, tedy vybydlené centrum, pokračující zástavba v okolí a přeplněné hory, pociťují, myslím, už negativně i v Jizerkách nad Libercem. Tedy všichni ti, kteří v horách hledají hlavně klid a ne atmosféru dalšího Špindlerova Mlýnu. Důvodů, proč centrum nežije, je určitě vícero. Od trendu po sobě rychle jdoucích a evidentně nedomyšlených komerčních projektů v podobě některých nákupních center ve středu města, která přizabila přirozený život malých obchodů, přes další protilehlý trend nákupních zón vystavěných za městem. Tam si člověk obstará vše potřebné a ještě si může užívat čas přemýšlet o svém životě v kolonách před Globusem. Důvod trávit čas v centru města se bohužel do velké míry vytratil. Aniž bych v ruce držel nějakou statistiku, je evidentní, že bohatší střední třída teď nemá důvod v centru déle zůstávat, natož zde bydlet a utrácet zde své peníze. A tak si lidé dávají nakonec paradoxně své pracovní schůzky v kavárnách na okrajích Liberce, kde se všem dobře parkuje. Jako nutnost, která přišla pět minut po dvanácté, vnímám proto zřízení Kanceláře architektury města Liberce. Nedokážu říct, jak její členové své vize prosadí do praxe, a je mi jasné, že k tomu musí existovat vůle radnice, ale držím tomuto podniku palce. Až vzniknou pěkná a funkční společná místa, bude důvod se na nich více zdržovat. Liberečané mají určitě rádi svá kola a běžky, ale člověk je tvor sociální a kulturní. Jen potřebuje mít místo a prostor se tak projevit. Co zásadního totiž za posledních deset let, mimo nákupních center, vzniklo v centru města? V tomhle směru má Liberec ke svým občanům pořád zásadní dluh.

Jste hudebník a zmínil jste kulturu. V jakém stavu je podle vašeho názoru liberecká kulturní scéna?

Pojem kultury je hrozně široký, a proto moje odpověď bude nutně obecná a nespravedlivá k těm solitérům, kteří se tu léta prokazují kvalitní prací. Myslím, že v Liberci, třeba na rozdíl od většího Brna a Ostravy chybí silnější  tradice uměleckých institucí a je to škoda. Je tu určitě liberecké divadlo F. X. Šaldy, které má svoje nezastupitelné místo, ale svojí povahou je to při vší úctě instituce rozkročená do více směrů či spíše konzervativnější. Regionální muzeum je místem, kde se evidentně někdo léta kvalitně stará o to, aby bylo dobře opravené, což je záslužná činnost, míň už pak o to, aby mělo atraktivní program a člověk měl důvod ho navštívit. Co se týká umělecké galerie, jsem rád, že se přestěhovala z centra do Lázní a Honzovi Randáčkovi přeji hodně entuziasmu v prosazování zajímavé umělecké koncepce. V případě hudby se jednu dobu o Liberci i v souvislostí s mojí generací mluvilo jako o určité líhni talentů. K tomuhle rámování jsem byl ale vždy dost skeptický. Teď na obzoru bohužel nikoho nového v tomto směru nevidím. Strašně rád se ale nechám vyvést z omylu. Liberec má velký a stále nevyužitý potenciál v mladých lidech, navzdory faktu, že je univerzitním městem. Když si ale položíte otázku, jestli na vás jako univerzitní město skutečně působí, pak pokud zrovna nejste student, či profesor, odpovíte si, že spíš ne. I v tomhle směru se to ale myslím v Liberci zlepšuje a je to jenom dobře. Liberci by slušela i nějaká zásadnější kulturní akce, kterou by lidi s městem měli spojenou. Od dob zpackaného mistrovství v klasickém lyžování se ale, myslím, všichni jakýchkoliv větších projektů přirozeně bojí.

A konečně: je atmosféra města přátelská mladým lidem? Jinak řečeno, doporučil byste Liberec svým přátelům, coby místo, kam by bylo fajn se přestěhovat?

Před Vánoci jsem se na večírku bavil s jednou mladou pražskou rodinou, co jezdí už dva roky na víkendy na chalupu do Bedřichova. Zajímaly mě přirozeně jejich dojmy z Liberce. Rychle se ale ukázalo, že za tu dobu ho ještě pořádně nenavštívili... Dal jsem jim tedy tipy na hezké kavárny a přátelsky jim vyčinil, ať to příště napraví. Je ale pravda, že „turisti“ podobu města zásadně nezmění. Na to je třeba zapustit kořeny a já bych i přes problémy, které jsem nadhodil výše, mladým lidem Liberec k životu doporučil. A to nejen proto, že jsem patriot.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE