„Snažíme se zajistit blahobyt našim dětem“

Pomoci libereckým studentům přetavit jejich sny a vize do fungujícího byznysu se snaží první podnikatelský inkubátor Libereckého kraje - Lipo.ink. „Studenti mají úžasné nápady. Naším úkolem je navést je k tomu, aby je převedli do reality,“ říká Antonín Ferdan, jenž má v inkubátoru na starosti inovace firem a vzdělávací aktivity. „Mně se například moc líbí padáky pro drony. Řeší dvě klíčové věci. Pokud se náhodou dron porouchá, padák automaticky vystřelí a dron se nezničí. A co je ještě lepší, nic se nestane ani nikomu z lidí dole na zemi. Mají věc do detailu promyšlenou po všech stránkách.“


Antonín Ferdan.Foto: Jan Stránský

Mají studenti dobré nápady?

Mají skvělé a úžasné nápady.

Uveďte prosím konkrétní?

Mně se například moc líbí padáky pro drony. Technická univerzita má soutěž, která se snaží podporovat start-upy. Jedním z výherců jedné z kategorií byla skupina studentů, která vymyslela 3D tištěné padáky pro drony. Jsou zhruba o polovinu lehčí, než běžně prodávané. Jejich cena by se měla pohybovat okolo tří tisíc. Řeší dvě klíčové věci. Pokud se náhodou dron porouchá, padák automaticky vystřelí a dron se nezničí. A co je ještě lepší, nic se nestane ani nikomu z lidí dole na zemi. Mají věc do detailu promyšlenou po všech stránkách. Jejich produkt je zajímavý asi pro každého, kdo vlastní dron už v ceně okolo dvaceti tisíc a výš. V tuto chvíli si žádají o patent.

Přidejte další podobně zajímavý příklad.

Kouzelnou věc vytvořil student jedné liberecké střední školy. Rád fotí. Programy na úpravy fotek jsou poměrně komplikované a zbytečně složité. Proto si v sedmnácti letech vymyslel svůj vlastní. Uživatel se napojí ve Photoshopu na Lighter a může si podle svého nadefinovat, jaké funkce si umístí na „novou klávesnici“. Nemusí sledovat myš a kmitat očima po monitoru, jestli se vše správně posouvá, a zda jdou úpravy fotek podle jeho přání. Značně to urychlí a zpohodlní práci. Navíc si může nastavit na tlačítka určité funkce. Je to krásná pomůcka například pro svatební fotografie. Strašně se mi na tom líbí, že si vytvořil nejen software, ale i hardware. Skvělý je na tom i fakt, že na softwaru pracoval s pomocí táty a s hardwarem a všemi těmi tištěnými spoji mu pomáhal děda. Ne že by to udělali za něj, ale dali mu prostor, aby sám tvořil.

Speciálně tyto dva projekty mají podle vás na trhu šanci?

Ano. U druhého to ještě potrvá. Padáky mají obrovský potenciál.

Po studiích do korporátu, pak vlastní byznys

Abych to interpretoval přesně: snažíte se pomoci lidem, kteří přicházejí s vlastní vizí, myšlenkou, produktem, které mají vysokou přidanou hodnotu. Na rozdíl třeba od toho, co vzniká v montovnách pro automobilky. Je to tak?

Ano. Přidanou hodnotou je, že tady u nás v Liberci a v celém Libereckém kraji vznikne specifické know-how, které se velmi těžko vykrádá. Snažíme se lidi podporovat v tom, aby byli schopní, a nebáli se toho, převádět svoje sny a vize do reality. Aby byli podnikaví.

Jak by měla ideálně vypadat kariéra studenta, jemuž se věnujete?

Po studiích by měl nastoupit na pár let do velké firmy, korporátu. Tam se naučí, jak fungují všechny procesy, jak je byznys sestavený. Pozná, co to znamená být podřízený. Po této zkušenosti je ideální čas na založení vlastní firmy.

Proč je důležité poznat, jaké to je, být podřízený?

Jednak proto, aby poté ve vlastním byznysu chápal svoje podřízené, jednak proto, aby si zažil, co to znamená najít kompromis. A nemusí jít jen o hledání kompromisu mezi šéfem a podřízeným, ale také o hledání kompromisu vůči jiné firmě a jinému přístupu ke spolupráci.

Myslíte, že to funguje tak, že si student nosí v hlavě svůj sen, svou velkou vizi, ale vůbec ho nenapadne, že by s ní mohl jít ven, na trh. A pak se dozví, že tady existujete a že jste schopní mu pomoci. Může ho to motivovat ke snaze převést svůj sen do reality?

Je to naším cílem. Při setkání nedávám studentům žádné návody. Každý je jiný, má jiné potřeby, jiné možnosti a schopnosti. Což na první dobrou nejsem schopen kompletně identifikovat. Sezení se odehrávají koučovacím stylem. Pomocí otázek dovedete člověka k odpovědím, které potřebuje najít, aby se mohl posouvat dál. Nikdy jeho vizi hned nerozbíjím. Netvrdím mu, že je to špatný nápad a nemá smysl v něm pokračovat. Spíše říkám, dobrá, přišel jsi s tímhle nápadem, pojďme se podívat na to, kdo je tvým zákazníkem. A pokud ho nenajdeme, je to signál, že projekt má evidentně problém. Pak je vhodné to buď celé společně překopat, nebo najít jiný nápad. První nápad většinou nevyjde. Ale může přijít druhý, třetí, čtvrtý a až ten se chytí. A najednou máme v Liberci firmu, která přináší vysokou přidanou hodnotu pro náš kraj. Až poklesne automotive, nebudeme plakat, že nemáme, kde pracovat. Budeme mít jiné místní firmy, které nám práci poskytnou a umožní nám cosi vytvářet. To je vlastně hlavní mise, proč existujeme. V okamžiku, kdy jsme jako kraj silně navázaní na automotive, kde se dějí obrovské revoluční změny, cítím mírné ohrožení blahobytu. Snažíme se proto povzbudit další sektory, aby šly nahoru a jistily nás z druhé strany. Aby nám podpíraly záda až automotive začne jít opravdu dolů. Což se může stát v poměrně brzké době, osobně pracuji s rokem 2025. Myslím, že jsme začali za minutu dvanáct.

Špičkových firem je v kraji strašně moc

Mám dojem, možná že mylný, že firem, které vyrábějí věci s vysokou přidanou hodnotou, není v Libereckém kraji mnoho.

Je jich strašně moc, tedy mnohem víc než jsem si kdy myslel. Není o nich slyšet, nejsou vidět, ale je jich opravdu hodně, na tak malé území, jakým je Liberecký kraj. Jako nepřívětivější místo pro podnikání vyšel nedávno Jablonec. Mně se to potvrzuje na firmách, které tam vidím.

Jmenujte některou.

Mezi ty hodně zajímavé patří třeba Photon Water, která má unikátní technologie na čištění vody, které teď využívají i v Peru. Nebo i Atrea, která řeší mimo jiné i chytré domy a jejich ventilace. Není to ale jen o Jablonci, skvělé firmy jsou i v Liberci, kde třeba MSV systems nedávno ukazovali svoji plně automatizovanou linku, což proběhlo Libercem ve velké tichosti, až mě to zamrzelo. Na krásné příběhy narážíme v podstatě každý týden.

V poslední době v Liberci narážím na byznysmeny a politiky, kteří o městě hovoří jako o budoucím Silicon Valley severu. Směřujete také vy za tímto cílem?

Jsme trošičku skromnější. Zaměřujeme se na technologie a podporu primárně technologických firem. Jde nám o to, aby tady vnikalo toto specifické know-how. Pomáhá nám v tom příhraniční poloha našeho regionu, lehká dosažitelnost Prahy, existence liberecké technické univerzity a zároveň fakt, že v Liberci a v celém Libereckém kraji jsou specifické firmy, které patří k naprosté špičce ve svém oboru.Co nám chybí je otevřenost firem a podhoubí, jež by nám pomohlo k tomu, aby nám špičkoví studenti po škole neutíkali do Prahy či dál do světa, ale zůstavali u nás a vyvíjeli zde.

Takže tvoříte podhoubí.

Zaměřili jsme se i na to. Neměli bychom je tvořit přímo my, ale vnímáme, že v místním ekosystému panuje jistá nesynergičnost. Současně tady zeje díra v podpoře základního, středního i vysokého školství v oblasti podnikavosti a podnikání. Je důležité, aby školy i studenti věděli, že u nás je prostor pro jejich rozvoj. Proto se snažíme propojit aktéry, kteří na technologickém poli působí, a současně podporovat studentskou aktivitu. Silicon Valley severu ano, ale potrvá x let, než se k němu dopracujeme.

Bez byznys plánu to nejde

Jak  funguje koučing nebo mentoring studentů v praxi. Dejme tomu, že jsem student, mám vizi nebo sen, co bych chtěl dělat, v čem bych chtěl podnikat. Vyhledám vás a co se děje dál?

První věc, na kterou se ptáme jsou očekávání. Abychom zjistili, v jaké fázi vývoje firmy si myslí, že je. Poté studentům a studentkám bohužel často jejich očekávání trochu rozbijeme. Zjistíme zpravidla, že nemá sestavený byznys plán. Pokoušíme se jej k sestavení byznys plánu navést, a to metodikou zjednodušeného, rychlého a efektivního nástroje. Hodně se snažíme ukázat, že existuje budoucí zákazník, jehož optikou by se měl na svůj produkt nebo službu dívat. Měl by si ověřit, že jeho potenciální zákazník o projekt skutečně stojí. Zjistit, jak jeho projekt může cílové skupině pomoci řešit její problémy. A samozřejmě, proč by daný člověk měl být ochoten za to zaplatit a kolik. Toto jsou věci, které většina studentů nemá úplně dořešené. Nemodelujeme to za ně, ale postupně je vedeme k tomu, aby si na to přišli sami. Zadáváme jim úkoly, aby se posouvali dál.

Kde byste rád viděl studenta, kterého dnes koučujete, za deset let, tedy poté, až dostuduje a projde si korporátním kolečkem?

Rád bych ho viděl tady v domě naproti (rozhovor se odehrával v Evropském domě, vedle něhož roste budova podnikatelského inkubátoru - pozn. red.). Budeme tam mít celé třetí patro, zhruba 3800 metrů čtverečních. Půjde o kancelářské prostory, kde si budou moci nájemci třeba i tisknout na 3D tiskárnách. Dole budou malé výrobní prostory, kde si budou moci prototypovat, v menším vyrábět a posouvat svůj byznys. Cílem je, aby se ti, s nimiž dnes pracujeme, dostali na takovou úroveň, že je v této budově budeme chtít. Potkají se tam v diskusích s mnoha dalšími. Společně tam pak budou tvořit malé Silicon Valley severu.

Když to shrnu: chcete, aby v Libereckém kraji vznikaly firmy s vysokou přidanou hodnotou, a Liberec a okolí nebyl odkázaný jen na průmyslové zóny, kde jsou většinou montovny pro automobilky.

Tak. U montoven není nikdy jistota, že se nesbalí a neodejdou jinam, protože tady bude například nižší produktivita za vyšší cenu práce. Snažíme se zajistit blahobyt našim dětem.

Co je Lipo.ink

První podnikatelský inkubátor a inovační centrum v Libereckém kraji. Platí ho kraj a jeho posláním je podpořit budoucí, začínající i etablované podnikatele v rozvíjení inovací a dobrých nápadů. Současně nabízí poradenství a vzdělávání již zavedeným malým a středně velkým firmám.

Novinkou je nabídka shrnutá do sloganu: „Studovat a současně podnikat, dávat svým diplomovým či disertačním pracem život i v konkrétním produktu či službě, nebo dostat okamžitou zpětnou vazbu na podnikatelský nápad - to vše teď mají studenti a pedagogové přímo před nosem.“ Lipo.ink totiž rozšiřuje působnost Podnikatelské ambulance i na studenty a pedagogy Technické univerzity v Liberci, a to přímo v prostorech školy. Každé úterý si studenti mohou online rezervovat konzultaci , a to v časech mezi 14:00 a 16:00. Konzultace je zdarma.

Obecně chce liberecký podnikatelský inkubátor v roce 2020 nabídnout přes 3800 m2 v nově revitalizované budově v centru Liberce. Tento prostor vznikne v bývalé budově Výzkumného ústavu textilních strojů, v budově D vedle krajského úřadu.

Projekt „Inovační centrum - Podnikatelský inkubátor Libereckého kraje“

Smyslem projektu je vybudovat v kraji specializovanou regionálně orientovanou infrastrukturu pro rozvoj prostředí stimulujícího podnikavost, kreativitu, vznik nových podniků orientovaných na vyšší přidanou hodnotu a postavených na místním know-how, práci s talenty.

Cílem je vybudovat kamenný inkubátor v prostorách budovy D. Konkrétně se jedná o rekonstrukci budovy spočívající v obnově střešního pláště, zateplení objektu, realizaci terasy (v místě skladů, které budou zdemolovány), úpravy inženýrských sítí a rozvodů vně i uvnitř objektu, úpravy energocentra, vybudování zdroje chladu a trafostanice, vnitřní rekonstrukce (vytvoření mezipatra, úprava příček, nosných i nenosných konstrukcí, konstrukce a zateplení podlahy, výměna oken a dveří, úpravy příček, nátěry, malby, obklady, úpravy stropní konstrukce). Součástí stavebních prací je i technologické vybavení serveroven (1 pro inkubátor, 1 pro zbytek budovy D), nutné související elektrovybavení (kamerový systém, docházkový systém) a technologické vybavení prostorů jídelny.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE