Soud odročil hlavní líčení v korupční kauze, kde figuruje i hejtman Libereckého kraje. Další odposlechy zazní nejspíš v prosinci

Výslechem dalšího svědka a čtením několika svědeckých výpovědí pokračovalo dnes před Krajským soudem v Liberci hlavní líčení v korupční kauze, v níž figuruje i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Ten jakoukoliv vinu od začátku odmítá. Podle původního plánu měly dnes v soudní síni zaznít další policejní odposlechy telefonních hovorů, které žalobce považuje za klíčový důkaz. Nakonec se tak stane patrně až začátkem prosince, kdy má senát v projednávání složité kauzy pokračovat. Státní zástupce v případu žaluje celkem 13 osob a čtyři firmy, kterým hrozí tresty od 5 do 12 let. 


Mezi obžalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Archivní foto: Tomáš Tesař

První část policejních odposlechů telefonních hovorů, které státní zástupce považuje za klíčový důkaz, soud nechal zveřejnit tento týden v úterý. Později ale jejich další pouštění zastavil, protože několik právních zástupců obviněných namítalo, že znění odposlechů v některých případech neodpovídá jejich přepisům zařazeným do spisu.

Soudce kvůli tomu v úterý jednání přerušil a oznámil, že jejich přehrávání bude dokončeno dnes. Nestalo se tak. Zhruba po dvou hodinách jednání, během nichž vyslechl dalšího svědka a přečetl výpovědi dalších svědků, oznámil, že připomínkou obhájců se bude nadále zabývat.

„Z toho, co jsem zatím posoudil, nicméně nepovažuji námitky za tak závažné, jak to tu mohlo v úterý působit,” řekl dnes krátce po jednání soudce Petr Neumann s tím, že líčení bude pokračovat začátkem prosince.

Někteří z právních zástupců obžalovaných od začátku kauzy namítají, že odposlechy policie pořídila nezákonně. Státní zástupce Radim Kadlček toto zpochybňování nicméně odmítá.

V záznamech hovorů se objevuje komunikace například mezi hejtmanem Libereckého kraje Půtou a zástupcem firmy Metrostav Janem Petráněm. Ale i dalšími aktéry spletitého případu, který souvisí s evropskými dotacemi na dva projekty v Liberci. Ty připravila před lety obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO).

Žádný ze zatím zveřejněných odposlechů nepřinesl konkrétní informace o tom, zda mezi některými z aktérů kauzy skutečně došlo ke korupci a uplácení.

„V jednom z rozhovorů, které státní zástupce poskytl médiím, tvrdil, že má dostatek důkazů o tom, že jsem převzal úplatek. Ale v odposleších žádný nezazněl. Pokud státní zástupce považuje za důkaz větu z odposlechu: „Asi mu nezůstanete nic dlužný, tak by mu kurva mělo být jedno, kdo tam bude,” kterou na moji adresu pronesl jeden z obžalovaných, tak podle mne to dokazuje naopak to, co od začátku říkám já. Žádný úplatek jsem nevzal. A proto ani policie, ani státní zástupce nemohou mít pro svoje tvrzení žádný důkaz,” reagoval v prohlášení pro média hejtman Martin Půta (SLK), kterého žalobce podezřívá z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. 

Spletitý případ se týká dotací téměř za 100 milionů korun. Jednalo se o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Peníze ani na jeden z projektů nakonec nebyly vyplaceny.

Podle obžaloby měl hejtman dostat úplatek 830 000 korun v souvislosti s rekonstrukcí kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod údajně zajistil, že projekt zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Zakázka, kterou získala firma Metrostav, byla podle obžaloby zmanipulovaná, předražená a pracovníci stavební firmy údajně nabízeli úplatky, a to i hejtmanovi. Půta i obžalovaní zaměstnanci Metrostavu to ale od začátku odmítají.

Krajský státní zástupce Radim Kadlček už dříve k případu uvedl, že v kauze neexistuje jeden hlavní viník? Jakási „hlava“ celého příběhu?

„Osobně považuji za hlavní postavy celé kauzy především obžalovaného Machatého, co se týče činnosti úředníků ROP Severovýchod, obžalovaného Zeronika, který později ze společnosti GEPO sice odešel, nicméně byl u mnoha podstatných okamžiků na začátku a v průběhu aktivit této společnosti. Ohledně jednání samotného žadatele o dotaci bylo nejzásadnější počínání obžalovaného Ing. Jirkůva. A potom je tu ještě osoba obžalovaného hejtmana Půty, který měl v určité fázi převzít odpovědnost za prosazování jednoho z projektů (rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény pozn. red.) a snahu zajistit nestandardním způsobem financování projektu,” řekl na jaře v rozhovoru pro Liberecké Zprávy státní zástupce Kadlček.

Stručně o kauze ROP Severovýchod a GEPO. Kauza se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny Perštýn v centru Liberce za více než 30 milionů. Ani na jeden projekt nakonec evropské dotace vyplaceny nebyly. Finance na oba projekty za bezmála 100 milionů korun chtěla získat společnost GEPO, která vznikla v roce 2009. Případ se týká jejích aktivit z období let 2011 až 2013.

Hejtman Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zástupce mu klade za vinu, že přijal úplatek v celkové výši 830 000 korun. A to právě v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí kostela. Podle obžaloby měl jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit, že projekt zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Zakázka, kterou získala společnost Metrostav, byla podle státního zástupce zmanipulovaná, předražená a pracovníci stavební firmy údajně nabízeli statisícové úplatky. Půta i obžalovaní zaměstnanci Metrostavu to ale v průběhu dosavadního hlavního líčení popřeli.

Jedním z klíčových důkazů jsou odposlechy. Policie a státní zástupce se opírají také o zvláštní seznam osob, které měly úplatek dostat. Jednalo se o různě vysoké částky v řádech statisíců korun. Obžalovaní si je měli rozepsat do tabulky a k nim přiřadit přezdívky jednotlivých příjemců. Používali k tomu různá krycí jména. Jako třeba „Nejvyšší“ nebo „Nejčistší“.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE