Soud osvobodil bývalého ředitele liberecké nemocnice Nečesaného z podezření na braní úplatků

Bývalý ředitel liberecké krajské nemocnice i jeho manželka byli dnes u libereckého soudu osvobozeni z podezření na přijímání úplatků. Celkem mělo jít o třiadvacet milionů. Obžaloba měla za to, že Luděk Nečesaný inkasoval úplatky od firem, s nimiž nemocnice obchodovala. Mělo se tak dít v letech 2007 až 2010. Nečesaný vinu odmítal. Obžaloba hovořila o tom, že inkasoval úplatky od firem, jimž údajně na oplátku umožnil s libereckou nemocnicí obchodovat nebo jim měl pomoci k výrazně vyšším dodávkám zboží pro nemocnici. Nečesaný dle obžaloby nedostával peníze přímo. Společnosti, které ho měly korumpovat, dle obžaloby objednávaly konzultační a jiné služby u Sarmedu. Což je firma, jíž v roce 2009 založila manželka tehdejšího ředitele Nečesaného Šárka.


Nečesanému, dnes zproštěnému viny, hrozilo pět až dvanáct roků vězení za přijetí úplatků v celkové výši třiadvaceti milionů. Exředitel nemocnice vše popřel. Podle jeho názoru policie fungování nemocnice a systému objednávek nerozumí a vyvodila proto mylné závěry. Dodal, že jím dojednané obchody byly pro libereckou nemocnici vždy výhodné. Nemocnici vytáhl z dluhů a dělal pro ni prý jen to nejlepší.

Státní zástupce měl jiný názor. Obchodní transakce firem MedicCor, Medtronic Czechia, B. Braun Medical a NT Medica s krajskou nemocnicí považoval za fiktivní. Nečesaného obvinila protikorupční policie v červnu 2015. Obvinění souviselo kromě jiného s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice.

Firma Sarmed Šárky Nečesané podle obžaloby navázala fiktivní spolupráci se společnostmi, kterým za obdržené peníze neposkytla žádné či odpovídající protiplnění. Úplatky měly být dle obžaloby v těchto částkách:

Medtronic Czechia - 10,38 milonů

B. Braun Medical - 9,07 milionů

NT Medical - 1,78 milionu

MedicCor - 870 tisíc

Společnost Sarmed následně podle obžaloby vyplácela Nečesané mzdu ve výši 250 tisíc korun, dalších 12,8 milionu jí bylo vyplaceno na odměnách. Také řediteli Nečasnému bylo vyplaceno čtvrt milionu korun. V roce 2010 společnost koupila Audi Q5 za 1,3 milionu a dům v Liberci za 5,6 milionu.

Společnost B. Braun Medical měla kvůli smlouvě se společností Sarmed potíže s finančním úřadem, který odmítl po daňové kontrole uznat náklad, který firma vykázala jako plnění od Sarmedu. Zpochybnil, že by Nečesaná byla způsobilá poskytovat firmě informace ze zdravotnictví.

Kromě vězení hrozilo Nečesanému propadnutí tří nemovitostí a jeho ženě Šárce tříletá podmínka, a to za legalizaci výnosů z trestné činnosti. Nečesaného manželka u soudu nevypovídala. Zdůvodnila to tím, že ji zasáhla série soudních líčení se synem Lukášem Nečesaným, který byl roky souzen jako podezřelý z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Nakonec byl definitivně zproštěn.

Podobně byl dnes zbaven viny rovněž jeho otec.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE