Soud osvobodil policistu, který použil teleskopický obušek proti sběračům legálního konopí. Jednoho nepřiměřeně chytil za krk

Liberecký odvolací soud dnes potvrdil zprošťující rozsudek nad sedmatřicetiletým policistou Jiřím Stejskalem. V září 2015 na poli v Písečné u Dobranova použil teleskopický obušek vůči sběrači legálního technického konopí. Podle předsedy odvolacího senátu Františka Jahůdky sice v první fázi jeho zákrok přiměřený nebyl, nešlo ale trestný čin.


Rozhodnutí soudu policista uvítal. „Jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo. A doufám, že to bude využitelné i pro všechny další policisty, kteří se snaží pouze dělat svoji práci,“ řekl po jednání novinářům Stejskal. Podle něj je pro policistu složité provádět takové zásahy. Za příklad uvedl dva případy z Čáslavi a Hluboké nad Vltavou, při nichž policisté utrpěli těžké zranění a jeden zemřel. „Nevíte, co řešíte, jak se ti lidé, které řešíte, proti vám zachovají,“ dodal.

I předseda senátu upozornil, že je potřeba takové zákroky hodnotit s ohledem na danou situaci. „Jednal (obžalovaný) ve stresu, obavě, to je třeba mít na paměti, to je třeba hodnotit,“ uvedl Jahůdka.

Za zneužití pravomoci úřední osoby hrozilo Stejskalovi rok až pět let vězení, státní zástupce navrhoval podmíněný trest. Incident se stal 29. září 2015, kdy romští brigádníci na poli u Dobranova sbírali technické konopí, které neobsahuje psychoaktivní látky THC. Šest policistů tam tehdy vyjelo na žádost kolegy z kriminální policie, aby prověřili sběr marihuany. Pochybnosti o oprávněnosti takového výjezdu dnes zmínil i soudce. Podle něj to ale nelze dávat k tíži Stejskalovi, který jednal na pokyn nadřízeného.

Na místě Stejskal zakročil proti jednačtyřicetiletému muži, který pomalu reagoval na výzvy policistů. Podle obžaloby neměl zákonný důvod, aby chytil muže za krk. Poté ho šestkrát udeřil obuškem, když se sběrač slovně ohradil a strčil do něj. Nakonec policista muže kopem podrazil a společně s kolegou mu nasadil pouta. Podle soudu policista nepostupoval správně v první části zákroku proti sběrači. „Nic ho neopravňovalo k tomu, aby k němu přistoupil a sahal na krk. Jeho jednání bylo nepřiměřené,“ uvedl soudce. Zároveň ale řekl, že je povinností každého uposlechnout výzvy policisty, i když ji vnímá jako nezákonnou. Na postup policisty si může stěžovat později.

Neoprávněný zásah policisty v první fázi podle názoru odvolacího soudu nebyl natolik intenzivní, aby ho bylo možné posuzovat v trestně právní rovině.

„Zákrok vykazuje znaky kázeňského přestupku,“ uvedl Jahůdka. Poté, co sběrač do policisty strčil, byl už podle soudu Stejskal oprávněn zákrok provést. „Konečný zásah byl důvodný,“ dodal soudce.

Policista už nemůže být trestán ani kázeňsky, lhůta podle soudu uplynula. Státní zástupce Martin Tvrdík o tom není přesvědčen a zvažuje, že podá dovolání. Počkat si chce na písemné odůvodnění rozsudku. „Podle toho se rozhodnu,“ dodal.

Zákrok policistů tehdy veřejně odsoudil Jan Bešík, majitel firmy Mabeko, která konopí bez obsahu THC pěstuje legálně. Vyrábí z něj materiály převážně pro stavebnictví.

„Doslova se na pole přiřítily dva policejní vozy, v každém čtyřčlenná posádka. Brigádníci zrovna měli pauzu na svačinu. Policisté na ně začali řvát, ať ukáží, co mají v rukou, oni tedy odhodili chleby a vodu. Pak ale došlo k potyčce, aniž by kdokoliv ze sběračů na policisty vztáhl ruku,“ uvedl tehdy pro portál iDnes.cz Bešík.

Podnikatel tvrdí, že zasahující policista začal do jednoho ze sběračů nevybíravě strkat. Brigádníka se zastal jeho sedmnáctiletý syn. „To už začala vřava. Policisté začali stříkat lidem do očí z bezprostřední blízkosti slzný plyn, dostávali rány teleskopickými obušky. Navíc toho mladíka přišlápli nohou k zemi na kameny, tak že má na obličeji otisk boty,“ řekl před třemi lety reportérovi portálu iDnes.cz Bešík.

Firma Mabeko tehdy pěstovala technické konopí odrůdy Fedora 17, které je legální, má certifikát Evropské unie a podnikatel o svých aktivitách už rok předtím informoval i celní správu.

Podle iDnes.cz policie tehdy incident popsala odlišně. Její příslušníci údajně prověřovali, proč deset lidí v Bukovanech sklízí konopí, zda je to legální a zda mají na sklizeň všechna zákonná povolení. Při kontrole podle ní dva ze sběračů kladli odpor a policisté proto použili donucovací prostředky.

(čtk/tot)


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE