Místní SPD na facebooku adorovala pohraniční stráž. Šéf hnutí Tomio Okamura nakonec nařídil příspěvek smazat

Chválení příslušníků komunistické pohraniční stráže, ale i její ostrou kritiku, vyvolal facebookový příspěvek hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) - Liberecký kraj, ve kterém admin stránky připomíná datum 11. červenec jako komunistický státní svátek oslavující totalitní ozbrojenou složku. Připomínka Dne pohraniční stráže vyvolala řadu protichůdných reakcí.


V diskusi pod textem přímo na profilu SPD - Liberecký kraj se objevilo i několik někdejších pohraničníků, kterým správce profilu zpravidla odpovídal větou: „Čest Vaší službě vlasti!“ Post v rámci sdílení na sociálních sítích okomentovalo také několik historiků, ale i bývalý bulvární novinář a současný starosta pražských Řeporyjí za ODS Pavel Novotný. Politik, známý svými ostrými a provokotivními výroky, si peprnou poznámku nedopustil ani tentokrát. „Primitivové a dementi,“ vzkázal voličům Okamury. Sám šéf SPD nakonec nařídil příspěvek okamžitě smazat.

Zdroj: Koláž z Facebooku SPD - Liberecký kraj

Adoraci někdejších příslušníků komunistické pohraniční stráže, návrat k ostraze státní hranice, ale i kritiku někdejší totalitní ozbrojené složky, způsobil příspěvek, který SPD - Liberecký kraj umístila na svůj facebookový profil 11. července, tedy v den, který byl před rokem 1989 státním svátkem pohraniční stráže.

„Přesto, že se tento svátek již dnes neslaví, tak my si ho velmi rádi připomeneme. Národ, který si nedokáže ohlídat a ubránit své hranice, tak jednoduše zanikne,“ uvádí se na začátku příspěvku, jehož autorem je správce profilu, člen a místopředseda krajské SPD Bronislav Kalvoda, který podle informací Libereckých Zpráv před rokem 1989 sám působil jako aktivní pohraničník.

V příspěvku (jeho celé znění najdete na konci článku pozn. red.) autor podle všeho čerpá hlavně z Wikipedie, což sám zmiňuje v jednom ze svých komentářů, ovšem na jiném profilu téže sociální sítě. V jeho oslavném textu ale chybí některé podstatné informace, na což začali upozorňovat někteří novináři, historici i kritici bývalé komunistické ozbrojené složky. Sdělení tak podle nich vyvolává zkreslený pohled a nezmiňuje některá důležitá fakta o pohraniční stráži a statistice, která se týká jejích aktivit.

Například v pasáži, kde se píše, že...: „Během výkonu služby v letech 1948–1989 zemřelo celkem 654 pohraničníků při ostraze našich hranic...“ autor nezmiňuje podstatný údaj o tom, že přímo při ozbrojených střetech zemřelo jen 10 pohraničníků (někteří historici úvádějí číslo 11 pozn. red.). Ostatní z příslušníků totiž zahynuli při různých nehodách, nešťastných náhodách, a zruba 200 jich spáchalo sebevraždu. Nikoliv ale vždy při ostraze státní hranice.

Oslavný text začal během uplynulých 24 hodin kolovat po sociálních sítích. Vedle adorujících lajků a nostalgických povzdechů o tom, jak...„krásné časy to byly“ často od příznivců SPD, sklidil i ostrou kritiku. Všiml si ho například redaktor pořadu Reportéři ČT Karel Vrána, který na svém profilu upozornil mimo jiné na to, že: „...tahle služba vlasti neměla za úkol chránit hranice proti vnějšímu nepříteli, ale bránit lidem, kteří už nechtěli žít v bolševickém ráji, aby mohli svobodně odejít pryč...“.

K poznámce autora příspěvku na profilu SPD - Liberecký kraj o tom, že... Pohraniční stráž používala též zvláště vycvičené služební psy. V osmdesátých letech 20. století, kdy byla z hranic odstraněna minová pole, byli psi cvičeni k samostatnému zadržení narušitele, což se ukázalo jako velmi efektivní opatření...“, pak dlouholetý reportér ČT Vrána poznamenal: „...Ano, opatření to bylo velmi efektivní. Přesvědčil se o tom třeba mladý východní Němec Hartmut Tautz, kterého v roce 1986 u Bratislavy tihle psi roztrhali...“.

Tradičně ostřejší reakci si neodpustil ani mediálně známý exnovinář, provokatér a vloni na podzim zvolený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS.

Klasický dement, elektorát SPD nikdo jiný, než primitivové a dementi (obojí) netvoří...,“ poznamenal ostře v jedné z mnoha diskusí k textu SPD - Liberecký kraj o pohraniční stráži politik Novotný.

V pátek odpoledne příspěvek z facebookového profilu SPD Liberecký kraj zmizel na pokyn přímo šéfa hnutí Tomio Okamkury. Ten se od příspěvku distancoval, nechal ho smazat a nařídil, aby autor už nemohl sám od sebe příspěvky na profilu regionálního zastoupení SPD zveřejňovat.

„Úplně jsem se zděsil, když jsem to uviděl. Jsem z komunisty perzekvované rodiny. Okamžitě jsem nechal ten příspěvek smazat," řekl deníku Právo, respektive internetovému portálu Novinky.cz a dodal, že ačkoliv SPD prosazuje ochranu hranic, odmítá prý „totalitní komunistické praktiky, kdy se na hranicích zabíjeli českoslovenští občané a režim zakazoval našim občanům cestovat do zahraničí”.

Deníku Právo a Novinkám.cz šéf hnutí Okamura dále řekl, že příspěvek byl v rozporu s postoji SPD.

Text SPD - Liberecký kraj (bez jakýchkoliv úprav pozn.red.): 

Přesto, že se tento svátek již dnes neslaví, tak my si ho velmi rádi připomeneme. Národ který si nedokáže ohlídat a ubránit své hranice, tak jednoduše zanikne

Pohraniční stráž byla zřízena 11. července 1951 podle vzoru sovětského pohraničního vojska. Ten den schválilo Národní shromáždění zákon č. 69/1951 Sb., o ochraně státních hranic, který svěřil ochranu státní hranice do působnosti Pohraniční stráže a vybavil ji pravomocemi vojska i bezpečnostních orgánů. Příslušníky byli vojáci základní služby, v začátcích, v 50. letech, s prodloužením služby na 27 měsíců. Asi osm procent tvořili vojáci z povolání. Odvedenci byli vybírání z řad prověřených vojáků, nebo i branci povolaní k této složce vojenskými správami. Odvedenci absolvovali nejprve tříměsíční základní výcvik se zaměřením na ostrahu státních hranic. Vybraní příslušníci byli následně posláni na sedm měsíců do poddůstojnické školy. Již v roce vzniku PS vznikla Vojenská akademie PS přejmenovaná později na Vojenské učiliště, kde se učili poručíci PS.

Hlavním úkolem pohraniční stráže bylo garantovat uzavřenost hranic. Železná opona bránila průchodu státní hranicí, a to jak z republiky, tak i do republiky. Pohraniční stráž mohla proti tzv. narušitelům hranic za stanovených podmínek použít služební zbraň. Většina narušitelů hranic tehdejšího Československa byla pohraniční stráží v úseku státní hranice zadržena. Mnoho narušitelů bylo zlikvidováno. Pohraniční stráž používala též zvláště vycvičené služební psy. V osmdesátých letech 20. století, kdy byla z hranic odstraněna minová pole, byli psi cvičeni k samostatnému zadržení narušitele, což se ukázalo jako velmi efektivní opatření

Během výkonu služby v letech 1948–1989 zemřelo celkem 654 pohraničníků při ostraze našich hranic. Narušitelů bylo zlikvidováno 450.

PS byla bohužel zrušena a naše hranice jsou tak nestřežené. Po republice se pohybují díky nestřeženému Schengenu teroristé, kriminálníci a nelegální migranti. Proto voláme po obnově hraničních kontrol a ostraze našich vlastních hranic. Schengen nefunguje a je děravý jako cedník.

EDIT: Ze stránek SPD - Liberecký kraj byl v pátek 12.7. cca ve 13.30 hod. příspěvek smazán (pozn.red.)

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE