Spory o Krtečka Milerovo dílo poškozují, míní šéf Detoy, která je ze dřeva tvoří už 20 let

Postavičky populárního Krtečka a jeho přátel, jejichž autorem byl výtvarník Zdeněk Miler, vyrábí tradiční český výrobce dřevěných hraček Detoa Albrechtice v Jizerských horách už bezmála 20 let. Ukončení soudu o licenci její majitel Jaroslav Zeman vítá. Milerovo dílo letité soudní tahanice poškozují, řekl Zeman, který licenci získal ještě za výtvarníkova života a na tvorbě jednotlivých hraček s ním designéři firmy úzce spolupracovali.


„Hlídal si (Miler) i detaily. Nástřel finálního díla schvaloval, jestli na tom můžeme pracovat, pak jsme třeba v ruce udělali verzi tak, jak pak měla už vypadat ve výrobě a on si tam ještě hlídal detaily. Pamatuju si někdy v roce 2004 si přál, aby nos Krtečka byl naklopený víc dolů," zavzpomínal na spolupráci s výtvarníkem Zeman. I proto se podle něj Detoa spolu s dalšími u soudu bránila licencím udělovaným jeho vnučkou. Sám Miler si podle Zemana vybíral, komu svolení dá. Přednost měly české firmy, případně německé. „Dával si pozor, aby to nebylo dělané v Číně nebo Asii," dodal.

Pražský vrchní soud v pondělí rozhodl, že výtvarníkova vnučka Karolína Milerová nemá právo udělovat podlicence dalším výrobcům, protože smlouva, kterou před osmi lety uzavřela se svým dědečkem je neplatná. Albrechtická Detoa licenci získala na počátku tisíciletí ještě za Milerova života, a rozhodnutí se tak její produkce nedotkne. „Vozili jsme to hodně do Japonska, v té době tam byla taková módní vlna Krtečka," řekl Zeman. Milerovy postavičky už pak v sortimentu zůstaly. Nejsou to jen figurky, ale například i magnetické tabule nebo pexeso. „Je to zhruba čtyři až šest procent našeho sortimentu," dodal.

Výroba dřevěných hraček má v Albrechticích více než stoletou tradici, v roce 1908 ji založil Johann Schowanek. Za první republiky, v dobách největšího rozmachu, zaměstnávala kolem 1300 lidí, dnes jich tam pracuje zhruba desetina. Hlavním výrobním programem firmy jsou dřevěné hračky, perle a komponenty do společenských her. Firma ale dodává také pianinové a klavírní mechaniky. V minulém hospodářském roce, který skončil 30. května 2018, uskutečnila zakázky za 106 milionů korun, hospodaření skončilo ziskem 4,5 milionu korun. Zhruba 60 procent produkce jde do zahraničí.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE