Lidé z osady nedaleko dolu Turów: Ministr zatím veřejně neřekl, že je zastavení rozšíření dolu, který tu může desítky tisíc lidí připravit o pitnou vodu, jeho cílem

Česká strana připravuje stanovisko k plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. „Lhůta končí 15. listopadu,“ řekl dnes liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Lidé z příhraničí se obávají, že ministerstvo životního prostředí ČR bude se záměrem souhlasit, což může ve výsledku znamenat ztrátu vody na české straně a miliardové náklady na její zajištění.


Foto: Julian Nyča

„Boj proti rozšiřování uhelného dolu Turów zatím nemá žádný hmatatelný výsledek. Potřebujeme, aby Richard Brabec za Českou republiku udělil jednoznačně negativní stanovisko v rámci povolovacího procesu, který právě teď běží. Zatím však ani jednou veřejně neřekl, že zastavit rozšíření dolu, který tu může desítky tisíc lidí připravit o pitnou vodu, je jeho cílem," řekl Milan Starec z Uhelné.

Osada, která je součástí Hrádku nad Nisou, je dolu nejblíž. Obyvatelé se bojí hluku, prachu i ztráty vody. Už dnes je přitom podle Starce na české straně kvůli těžbě a čerpání vody z dolu řada studní vyschlých a některé potoky zmizely.

„Teprve v pátek budeme mít jednání na MŽP, takže v toto chvíli nemám jak to komentovat. Chápu, že lidé z Uhelné jsou nervózní, protože se jich to týká nejvíc," řekl Půta. Za klíčovou hejtman považuje domluvu s investorem na ochranných opatřeních. Pokud jde o zásobování pitnou vodou, pokud se opravdu potvrdí její úbytek na české stráně, diskutuje se podle něj o zásobování z polské strany z Bogatyně, která bere vodu z nádrže Witka. Bylo by výrazně levnější než budování přivaděče z přehrady Souš přes Jizerské hory, které by podle odhadů přišlo až na dvě miliardy korun.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Při návštěvě v Uhelné se mohli zástupci PGE na začátku října přesvědčit o tom, jak vidí důl a elektrárnu obyvatelé z druhé strany hranice, a že přímo z Uhelné bude do dolu vidět. Slíbili zpracovat varianty, jak výsadbou zeleně a valem výhled odclonit. Ztrátě vody má zabránit podzemní bariéra, o její účinnosti ale odborníci pochybují.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE