Strany v Sasku představily tři měsíce po volbách koaliční smlouvu

Tři měsíce po volbách ve východoněmecké spolkové zemi Sasko je připravena nová vládní koalice, kterou tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU) saského premiéra Michaela Kretschmera se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými. Trojice stran dnes představila koaliční smlouvu, informovala agentura DPA. Pokud strany smlouvu podpoří, mohl by se nový kabinet ujmout vlády ještě před Vánocemi.


Saský premiér Michael Kretschmer. Foto: CDU

Koaliční dohodu musí u CDU schválit stranický sjezd, u Zelených a sociálních demokratů rozhodne členská základna. Vyjednávání o společné vládě, kterou budou poprvé od sjednocení Německa v roce 1990 tvořit tři strany, začala na konci října.

Dosavadní koalice CDU a SPD nemá kvůli propadu v zářijových volbách pro své pokračování dostatečnou sílu, proto hledá podporu u ekologické strany. Kretschmer už dříve spojenectví s protiimigrační stranou Alternativa pro Německo (AfD) či s postkomunistickou Levicí odmítl.

Volby v Sasku, které se uskutečnily 1. září, stejně jako vždy od roku 1990 vyhrála CDU. Zisk 32,1 procenta hlasů pro ni ale byl dosavadním saským minimem. Ještě výrazně hůře dopadla SPD, která dostala 7,7 procenta hlasů, čímž prolomila nejen své minimum v Sasku, ale také v jakýchkoli poválečných zemských volbách. Volby naopak přinesly výrazné zisky protiimigrační AfD, která s podílem 27,5 procenta téměř ztrojnásobila svůj předchozí výsledek, a Zeleným, kteří dostali 8,6 procenta hlasů.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE