Studentka vytvořila alternativní kolekci oděvů pro olympiádu v Tokiu. Inspirovala se wabi-sabi a písmenem „V“ jako Věra, výkon a vítězství

Alternativní oděvní kolekci pro olympiádu v Tokiu 2020 vytvořila v rámci své bakalářské práce mladá módní návrhářka Rebeka Hanková z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Studentka se tím rozhodla upozornit na to, že ve spolupráci Českého olympijského výboru a značky Alpine Pro, která oblečení pro naše sportovce připravuje, podle ní chybí klíčový prvek. A sice designérská složka. Při práci se inspirovala japonskou estetikou a písmenem „V“ jako Věra, výkon a vítězství.


Foto: TUL/Archiv Rebeky Hankové

Bakalářská práce dostala název Můj olympijský sen a studentka v ní respektuje historickou tradici navrhování olympijského stejnokroje.

„Olympijská kolekce funguje jako poznávací znamení. Je to prestižní záležitost a vizitka každé země. Proto mě vždy mrzelo, že se ani nesnažíme přiblížit ke kvalitě kolekcí ostatních zemí, od návrhu Christiana Louboutina pro Kubu po švédskou kolekci od H&M,“ popisuje v rozhovoru pro univerzitní magazín mladá návrhářka Rebeka Hanková.

Podle mluvčí Technické univerzity v Liberci (TUL) Barbory Jónové v zahraničí není výjimkou, že olympijské kolekce vymýšlí světoví návrháři.

„Pro olympijské hry 2018 navrhl americkému družstvu dresy módní návrhář Ralph Lauren, značka Lacoste třetím rokem odívá francouzský tým a kanadským olympionikům navrhla svěží a přitom důstojnou kolekci dvojice tvořící pod značkou Dsquared2,“ míní Jónová. Ve Velké Británii se zase několik posledních let stará o olympijskou kolekci značka Adidas spolu s návrhářkou Stellou McCartney.

Jako symbol své kolekce si mladá návrhářka z Liberce vybrala písmeno „V“ jako Věra, které odkazuje na legendární československou gymnastku Věru Čáslavskou, ale i její výkony a vítězství.

„Český olympijský výbor se v minulosti inspiroval českými velikány k vyjádření podpory národního ducha. A pro Tokio byla jasná volba Věra Čáslavská, vrcholová sportovkyně ztělesňující dokonalou sportovní eleganci, která na LOH v Tokiu 1964 získala čtyři medaile, z toho tři zlaté. Čáslavskou dodnes obdivují i v Japonsku, proto bude její odkaz fungovat jako propojení obou kultur,“ vysvětluje ve zmiňovaném rozhovoru pro univerzitní magazín Rebeka Hanková.

Významně se do designu kolekce promítá také inspirace japonskou filosofií a estetikou, konkrétně wabi-sabi. Působivé jsou i minimalistické motivy skládaného papíru origami, který v některých částech oděvů tvoří zmiňované písmeno „V“.

Kolekce se spolu s dalšími vybranými návrhy studentů TUL objeví o víkendu na právě probíhajícím Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.

Foto: Archiv Rebeky Hankové (5×)

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE